Berlínský N&N podcast s českým fotoreportérem Filipem Singerem: Fotit Merkelovou je výzva. Nemá žádné emoce

Hostem podcastu Veroniky Jonášové o zajímavých Češích v Berlíně je světově uznávaný fotograf Filip Singer (40), který už od roku 2016 žije v Německu, kde pracuje pro agenturu EPA. Jeho snímky jsou vystavované po celém světě. Běžně publikuje v prestižních světových médiích, jako je New York Times, Der Spiegel, Newsweek nebo Guardian. Je držitelem celkem 19 cen Czech Press Photo. Původně působil na volné noze, od roku 2008 pracuje pro Evropskou tiskovou agenturu (EPA). Nejdříve pro ni fotil z Prahy, od roku 2016 je zaměstnancem EPA v Německu. Čtyři roky žil s rodinou v Drážďanech, v létě 2020 se přesunul do Berlína. S manželkou Helenou vychovává děti Filipa a Sofii.

Berlínský N&N podcast s českým fotoreportérem Filipem Singerem: Fotit Merkelovou je výzva. Nemá žádné emoce
Hudba

 
 
00:00 /
 
1X
 

Jeden den fotí koncert vážné hudby, demonstraci i sportovní utkání. Práce agenturních fotografů je podle Filipa Singera pestrá a specifická tím, že by člověk měl ovládat všechny disciplíny. Musí umět fotit portréty, sport, ale třeba i přírodu.

Univerzální foťák

Filip tvrdí, že ho baví všechno. Nejvíc se mu však stýská po dokumentární fotce, které se léta věnoval a nyní mu na ni nezbývá čas. Nejméně ho baví červený koberec a hvězdy. I když před jeho objektivem je často největší hvězda německé politiky Angela Merkelová. Kancléřka je podle něj pro fotografy oříškem.

„Fotí se docela těžce, nemá totiž žádné emoce a je zdrženlivá. Není to osobnost, která se fotí takzvaně na první dobrou,“ vysvětluje Filip, jehož pobyt v Berlíně je podle něj právě s Angelou Merkelovou spojený. „Je to nejdůležitější osobnost, co fotím, a taky hlavní důvod, proč jsem tady,“ tvrdí Singer, kterému se právě se snímky Merkelové podařilo uspět i v tvrdé světové konkurenci.

Angela Merkelová.

Ruce na kabelce

Jedna z nejcennějších fotek kancléřky podle něj vznikla tak trochu náhodou. „Když byla v Německu vládní krize, fotil jsem ji od rána do večera a pak jsem zkusil udělat něco jiného. Když odcházela po interview z televizní stanice ARD, zajímavě zasvítilo slunce a já jsem vyfotil detail jejích rukou, jak drží modrou kabelku. Udělal jsem netradiční výřez a poslal jsem ho do agentury s tím, že tuto fotku třeba ani nepoužijí,“ vypráví, jak vznikl snímek, který měl fenomenální úspěch.

Jeho fotka Merkelové kabelky a jejích rukou se objevila třeba na titulní stránce deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, na titulce týdeníku Fokus a několikrát ji použil i časopis Spiegel. „Gratulovali mi k ní i mí němečtí kolegové, což mi udělalo radost,“ dodává fotograf.

Pandemické stěhování

A jak podle Filipa vzniká dobrá agenturní fotka? Do každé je podle něj důležité dostat emoci, aby vyjadřovala symbolicky to, co se daný den děje. „Fotka musí mít kontext a myšlenku,“ dodává Filip Singer. Práci v zahraničí si podle svých slov vždy chtěl vyzkoušet. Do Německa se přesunul v době, kdy byly jeho děti ještě malé. Dceři byly 4 roky a synovi 6 let. „Syn Filip se musel během půl roku naučit německy, aby mohl nastoupit do první třídy, doteď nechápu, jak to dokázal,“ dodává.

Berlínská demonstrace proti koronavirovým opatřením.

Podle Filipa byl přesun z Drážďan do Berlína, který rodina podnikla loni v létě, mnohem složitější než samotné stěhování z Česka do Německa. „Stěhovali jsme se v době koronavirové pandemie, kdy bylo všechno zavřené a děti nemohly ani chodit pořádně do školy. Už rok žijeme bez kontaktů s okolím, což není moc jednoduché při integraci,“ dodává s tím, že jinak pandemie jeho práci částečně zjednodušila.

„Berlín je hodně „busy město“, kde se běžně děje dvacet událostí denně a teď jich většina odpadla. Třeba sportovní utkání se fotí jednodušeji. Například Bundesliga, na kterou běžně dřív chodilo i 80 tisíc diváků. Pro mě to znamenalo být na místě dlouho dopředu a pak třeba po skončení tři hodiny čekat, než lidi odjedou. Teď tam přijedu pět minut dopředu, vyfotím zápas a po pěti minutách jedu zase zpět,“ popisuje. A dodává, že jak on, tak i jeho rodina jsou v Německu spokojení. A v dohledné době návrat do vlasti rozhodně neplánují.

Filip Singer.

Jaké je to pracovat v Německu pod hlavičkou známé agentury? Co všechno musí umět dobrý fotograf?  A jaké jsou aktuální trendy ve fotografii a v časech, kdy díky mobilům fotí prakticky každý? Poslechněte si celý rozhovor v Berlínském podcastu.

Foto: Filip Singer

4. 4. 2021