České lázně, díl 5. – Dýchejte s lehkostí: Program pro zlepšení stavu dýchacích cest a imunity

Znečištěné ovzduší, prach, smog, suchý vzduch z klimatizace i nejrůznější virózy a infekce, to vše více či méně ohrožuje naše dýchací ústrojí. Občas se snažíme pročistit si plíce a utlumit alergie u moře či na horách, ale nyní je cestování kvůli Covid-19 více než problematické. Potřeba pravidelně dopřávat plícím očistu a také čas na regeneraci nicméně nemizí, naopak je kvůli zmíněnému viru čím dál aktuálnější. Jak to udělat? Jako naši předkové – zajet si do lázní, které nabízejí procedury zaměřené na dýchání.

Mariánské Lázně se díky příznivému klimatu specializují také na léčení dýchacích cest. Lázeňská léčba cílí především na zlepšení ventilační funkce a průchodnosti dýchacích cest, obnovení správné mechaniky dýchání, zlepšení imunity a odstranění škodlivin zevního prostředí (prach, alergeny…).

Program pro zlepšení stavu dýchacích cest a posílení imunity je na sedm nocí. Zahrnuje inhalace minerální vodou, dechová cvičení, uhličité koupele za účelem zlepšení prokrvení, prohloubení dýchání a zvýšení obranyschopnosti organismu. Dobré výsledky zaznamenává také oxygenoterapie, která pomáhá k intenzivnějšímu okysličení, zlepšuje elasticitu plicní tkáně a posiluje imunitu. Program je ideální nejen jako prevence v boji proti onemocněním dýchacích cest, alergiím a astmatu, ale také k doléčení po prodělaných infekcích.

Podle dr. Růženy Vaňkové, primářky z lázeňského hotelu Pacifik, jsou lázně vhodné například k doléčení zánětu plic: „Stavy po komplikovaném zánětu plic se léčí v Mariánských Lázních dlouhá desetiletí. Základem léčby je klimatoterapie a inhalace s Lesním pramenem. Lesní pramen obsahuje hojně Natria a bikarbonátů a má mukolytický efekt. Uvolní hlen z horních dýchacích cest a příznivě působí na intersticiální prostory. Inhalace doplňují procedury s přírodním oxidem uhličitým (vodní uhličité koupele, suché uhličité koupele), ale také masáže a oxygenoterapie. Důležitá je respirační fyzioterapie, která zahrnuje například speciální dechová cvičení, dechovou gymnastiku nebo edukaci o nemoci a výživě. Důležitou součástí léčby je i pitná kúra.“

„V současné době stále narůstá počet pneumonií způsobených Covid-19. Pacienti po pneumonii Covid-19 obvykle trpí také hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční, diabetem, obezitou a onemocněním pohybového aparátu. I toto jsou indikace pro Mariánské Lázně. Doléčení pacientů po Covid-19 pneumonii je tedy v Léčebných lázních Mariánské Lázně naprosto ideální,“ dodává.

Dobrou zprávou je, že Mariánské Lázně jsou znovu otevřeny i pro samoplátce, kteří si zakoupí pobyt v délce alespoň 6 nocí. Delší lázeňské balíčky se tedy dostávají zpět do aktuální nabídky. Balíček Program pro zlepšení stavu dýchacích cest a imunity je zahrnut v nabídce delších lázeňských pobytů na stránkách www.idunns-fountain.eu. Najdete zde také pravidelně aktualizované informace o dostupnosti lázní pro samoplátce. Ostatní typy lázeňských pobytů (tzn. i ty kratší na méně než 6 nocí) lze zakoupit v podobě voucheru, který můžete uplatnit v příštím roce. Více informací k uplatnění voucherů je k dispozici na stránkách.

Lázeňský balíček může být originálním vánočním dárkem pro vaše blízké. Rádi pro vás připravíme dárkový poukaz, do kterého vepíšeme věnování podle vašeho přání a zašleme na vaši adresu v dárkové krabičce. Co hodnotnějšího lze darovat než zdraví?

Díl 1. – Dovolená pro zdraví

Díl 2. – MUDr. Pavel Knára: I krátký pobyt v lázních působí příznivě

Díl 3. – Spojení jógy a lázní: Od pramenů k Pozdravu slunci

Díl 4. – Anti-Aging a detox se zeštíhlujícím efektem

27. 11. 2020