Dělám košile s křídly / Návštěva ateliéru April von Stauffenberg

Nejdříve mě uchvátil způsob, jak komunikovala, když jsem ji oslovila, jestli můžu navštívit její módní atelier. Byl to taky energetický email, že by člověk nevěřil, kolik pozitivity se vejde do psaných slov. Namísto klasického oslovení přišlo: Sure Veronika! How nice that you write!

April a Veronika v ateliéru

April von Stauffenberg má atelier ve svém bytě, v srdci Mitte v Ackerstrasse. Ve dveřích mě přivítala sympatická vysmátá Američanka způsobem, jako bychom se znaly už dlouhá léta. Veselý eklektický byt – s výhledem na squat house naproti – přesně odrážel její povahu. Všude plno knih, uspořádaný nepořádek, místnost plná rozpracovaných, ale i dokončených módních kousků, které mají svůj signature style – rukávy. Někdo si může říct, co rukávy? Ale nevěřili byste, jakým jednoduchým způsobem se dá upravit košile nebo sako, když se rukáv stane nejen nutností, ale i ozdobou. April dělá z rukávů křídla.

April pochází ze Severní Karoliny. Protože chtěla změnit svět, stala se uměleckou kritičkou, kurátorkou a novinářkou. V Berlíně žije již 20 let, ale jednou z jejich mezistanicí byla i Praha, kde strávila celý rok 1994. Když jsem se ptala, co tam dělala, její vtipná odpověď zněla, že NIC – chodila na party, do kaváren, kouřila, pila a setkávala se s intelektuály z uměleckých kruhů. Ano, učila se na univerzitě česky, ale přiznává, že se nenaučila opravdu nic. Její pražský pobyt byl jeden velký flám. Netvářila se však vůbec provinile a evidentně jí pobyt v naší metropoli prospěl. Získala nejen inspirace a impulsy, ale i odvahu dělat si věci po svém.

Například, že můžete být módní návrhář, a přitom nemusíte umět šít. Inspirace pro její značku vznikla jako u většiny mladých lidí – něco se jim velmi líbí, ale nemohou si to koupit. Jejím spouštěčem byla košile od Balenciaga. Ale vydat za ni přes 1000 euro? Někdo by řekl, že si ji zkusí ušít sám, ale ona si nakoupila pánské vintage košile a odnesla je ke svému bulharskému kamarádovi/krejčímu Vladimirovi, aby je upravil podle jejího návrhu. Během korony však měla tolik času, že se začala sama učit šít.

April je jeden z těch pozitivních příkladů, kdy korona podnítila i neumělce k vlastní činnosti a kreativitě. Nejen že si nyní sama realizuje různé úpravy košil a sak, ale odhodlala se i k šití roztomilých plavek. Z jakého materiálu? No přece zase z vintage pánských košil, kterým zůstává věrná. Často se jedná o ještě vůbec nenošené kousky, kdy jsou náhradní knoflíky přišité v plastových sáčcích. Mnoho výrobků má označení eco nebo fair trade materiálů. „Moje móda je nejen příkladem do-it-yourself energie, ale je také udržitelná. Na co šít nové věci, když tolik vyrobených je už všude kolem nás. Moje cesta je Slow fashion hero.“ April je nejen obdivovatelka návrhů a prací Vivian Westwood, ale stejně jako ona vede kampaň za nakupování méně věcí „buy-less“.

Její kousky nelze kupit v obchodě, existují jen dvě možnosti, jak se stát jejich majitelem. Online, nebo při osobní návštěvě. Přičemž celý PR a marketing funguje pouze na základě doporučení jejích známých a přátel, nikdy neměla žádnou inzerci. Nadšeně vyprávěla, jak si u ní nedávno hned šest košil koupila ředitelka jedné z nejznámějších galerií v Berlíně, která se jinak obléká jen do těch nejluxusnějších značek.

Ještě existuje jeden zajímavý způsob, jak je možno prohlédnout si její kousky. Když je na cestách, svůj byt nabízí na bytové platformě k pronájmu. S vyděšeným výrazem jsem se jí ptala, zda se o své věci nebojí nebo zda podniká nějaké speciální přípravy a skrývá své drahocenné kousky před návštěvníky. April se šarmantním úsměvem odpověděla: „Já od hostů očekávám, že se budou chovat stejně jako já, nikdy bych nikde nic nevzala. A jestli to někdo udělá, karma si ho najde.“

Člověk má při rozhovoru s ní pocit, že život je krásná procházka růžovým polem. Když si chtěla založit značku se svým jménem April, zjistila, že webová doména už je obsazená. Tak přišel nápad s After March, vždyť po březnu přichází duben – April. „Proč mám dělat věci komplikovaně, když jdou i lehce,“ zeptala se mě na konci setkání. Hello After March, tedy April, na tuto návštěvu jen tak nezapomenu.

Více najdete zde.

Foto: Danuše Siering

21. 8. 2020