Galerie Max Hetzler v  Berlíně

20. 6. 2018 | Danuše Siering

galerie-berlin-nahled

V hledáčku velkých galerií se zákazníky z mezinárodní sběratelské scény je Berlín již od poloviny 90. let. Díky nízkým životním nákladům a nájmům za ateliéry se do této prudce se rozvíjející německé metropole stahují již řadu let umělci, a to i ti světoznámí. V málokterém velkoměstě je umění tak všudypřítomné a tak na dosah. V současnosti zde najdeme více než 600 subjektů obchodujících s uměleckými předměty, které zastupují všechny umělecké směry. Z hlediska kvality ale není všechno zlato, co se třpytí. Mnoho berlínských galerií se začalo zaměřovat na líbivost.

galerie-berlin-1

O to výraznější je pak pro mě rozdíl oproti tomuto líbivému průměru, když navštívím galerii Max Hetzler. Patří k několika málo dalším galeriím, které nastavují měřítko berlínské a německé umělecké scéně, neboť nekompromisně trvá na kvalitě. Vernisáže mají legendární pověst a jsou vysoce oceňovány u berlínského publika milujícího umění.

galerie-berlín-2

Max Hetzler začal jako galerista v roce 1973 ve Stuttgartu. Přestěhování galerie do Kolína nad Rýnem o deset let později znamenalo průlom s německými a americkými umělci. Hetzler přinesl do Německa konceptuální umění a minimalismus, jeden z nejvlivnějších uměleckých směrů 20. století.

galerie-berlín-4

Na počátku 90. let se Hetzler jako jeden z prvních galeristů přesunul do Berlína. Mnoho malířů, sochařů a fotografů, které zastupoval, se mezitím stalo nejvlivnějšími umělci současnosti.

galerie-berlín-5

Od roku 1973 vystavoval Max Hetzler ve své galerii více než sto umělců. Velká společná výstava jedenadvaceti „jeho“ umělců ze všech uměleckých směrů s názvem Remember Everything uspořádaná v roce 2013 v rámci 40. výročí vzniku galerie, jež odpovídala spíše výstavě v muzeu, byla Hetzlerovou „encyklopedickou“ přehlídkou v duchu kdo je kdo v současném umění. Setkat jste se zde mohli s umělci jako Albert Oehlen, Jeff Koons, André Butzer, Rineke Dijkstra, Günther Förg, Mona Hatoum, Yves Oppenheim, Christopher Wool, Rebeca Warren, abych zmínila aspoň některé. Ti všichni stojí za příběhem jedné z nejúspěšnějších a nejrespektovanějších galerii, a to nejenom v Německu.

galerie-berlín-6

Dnes má Max Hetzler v Berlíně dvě pobočky. Když se návštěvník galerie Max Hetzler dosyta vynadívá na mnoho vynikajících uměleckých děl, může přijmout nabídku Patrizie Thielemann, učitelky jógy, na absolvování cvičení Spirit Yoga v jejich prostorách ve dvoře komplexu budov. Ve druhé pobočce v ulici Bleibtreustraße 45 máte do 2. června možnost podívat se na nová velkoformátová fotografická díla slavného německého fotografa Thomase Strutha. Výstava, kterou by si člověk neměl nechat utéct. Obrovské hlavní patro jednoho staršího berlínského bytu projasněné světlem se nachází jen krůček od Kurfürstendammu. Toto místo je jako stvořené pro velkoformátové obrazy či objekty a vytváří skvělý rámec pro nezapomenutelný umělecký zážitek par excellence.

galerie-berlín-7
galerie-berlín-8

Galerie Max Hetzler
Goethestraße 2/3,
10623 Berlin­‑Charlottenburg
Bleibtreustraße 45,
10623 Berlin­‑Charlottenburg

Otevírací doba: Út—Ne, 11–18 hodin

www.maxhetzler.com

galerie-berlin-marcela

Marcela von Kayser je umění milující manažerka a sběratelka pohybující se na hranici mezi uměním a byznysem. Narodila se v Československu a již 37 let trvale žije v Německu, z toho 16 let v Berlíně/Postupimi. Umění pro ni znamená vášeň dívat se s otevřenou myslí. Když se člověk začne seriózně věnovat umění a hledá vhodnou strategii pro trh s ním, měl by navštívit co možná nejvíce výstav a uměleckých aukcí a nechat na sebe působit umělecká díla. Zaměřuje se na sbírání těchto rozdílných zkušeností, aby je jako nezávislá poradkyně ve věcech umění předávala dále.