Karel Čapek a Elon Musk by si asi nerozuměli

Jak známo, název robot poprvé použil v roce 1921 Karel Čapek v utopické hře R.U.R. Nazval tak lidské pomocníky, které lidé nejdříve používali na těžkou manuální práci, ovšem následně se rozšířili, vyhlásili lidem válku a ovládli svět.

Elon Musk, foto: David McNew / AFP – Getty Images.

Slovo robot použil i Elon Musk, když v pátek představil na videokonferenci svou novou neurotechnologii Neuralink, kde zkoumá spojení mezi počítačem a lidským mozkem: „Budete moci své vzpomínky ukládat do jiného těla nebo do robota. Budoucnost bude neobyčejná.“

Čip byl již před dvěma měsíci naimplantován do mozku samice prasete „Gertruda“. Čip zaznamenává mozkové pochody, které jsou spojené s čenichem prasete. Můžeme tedy vidět, co zvíře cítí; když se Gertruda dotýká čumákem věcí okolo sebe, implantát Neuralink přenáší zvukové a obrazové signály.

Z dlouhodobého hlediska Musk předpokládá, že jeho čip může být implantován jednoduchou operací do lebky každého, kdo bude mít zájem. Lidé pak budou moci sdílet myšlenky navzájem, aniž by je museli vyjadřovat. Telepatie bude možná.

Moc dobře víme, jak hra u Karla Čapka končí.

31. 8. 2020