Kde si v Berlíně nechat vyrobit sochu?

Navštívit sochařskou dílnu SculptureBerlin ve Weddingu je jako výlet do neznámého světa. Jsou zde realizovány sochařské návrhy umělců – od těch na počátku kariéry až po skutečná "big names" uměleckého světa. K těm nejprominentnějším patří i Katharine Grosse.

6. 7. 2020

Spektrum je velmi široké: objednávky se pohybují od velkých venkovních soch až po malou sérii odlitků pro módní průmysl, kdy se polotovary odlévají z formovatelné silikonové směsi nebo akrylu. Designéři je později formují do extravagantních kabelek, které se dnes prodávají s velkým úspěchem.

Christian Maier je jedním ze dvou majitelů, kteří tuto dílnu vedou již mnoho let. Miluje výzvu doprovázet umělce v jejich projektech a s jeho technickými znalostmi materiálů a procesů během implementace být odborným rádcem. V současné době je však v dílně téměř ticho, protože i umělecké podnikání prochází pandemií: mnoho výstav a projektů bylo zrušeno nebo odloženo.

Výrobní proces vysvětluje na příkladu velkých soch, které si jako repliky objednal jedeN&Nbsp;psychiatr z Bodamského jezera do svého palácového soukromého parku: Nejprve se vyrobí sádrová forma uměleckého díla, která kopíruje tvar již existující sochy. Tato negativní forma se potom vylije měkkou silikonovou vrstvou o tloušťce 1 až 2 cm. Poté je forma ručně potažena vrstvou písku z epoxidové pryskyřice. Když ztvrdne, je tvar sochy stabilní a může se odloupnout ze silikonové formy.

Poté následuje ruční zpracování, jemné broušení a konečná úprava. Jednotlivé části sochy jsou vyrobeny a sestaveny samostatně, to přináší výhody: replika není tak těžká jako originální socha vyrobená z pískovce, kovu nebo mramoru, která by v případě velkých postav vážila tuny. Takto vyrobené sochy lze přepravovat a manipulovat s nimi snadněji, jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a samozřejmě také mnohem levnější než velká socha vytvořená sochařem v měsících práce. Sádrová forma se dá znovu použít, dle kvality odlitku i vícekrát.

Dílnu již opustilo mnoho zajímavých děl z objednávek z celého světa, a to i při velmi extravagantních přáních. Například křišťálově čistý trup vyrobený z odlitku absolutně průhledného plastu, jehož recepturu vyvinula americká specializovaná chemická laboratoř. V tomto případě stál jen samotný test proveditelnosti z důvodu vysoké ceny materiálu pětimístnou částku v eurech. 

Více informací najdete zde.

Foto: Regina Münzfeld