Kina jsou stále zavřená. V Praze i Berlíně si ale můžete artové filmy pustit online

Televize Netliflix a HBO zažívají v době koronakrize nevídaný úspěch. Důvod je jasný. Lidé nemohou chodit do kin, a tak se baví u těchto filmových a seriálových kanálů. Ani ty ale nenabízejí artové a nezávislé filmy, na které jejich fanoušci běžně chodí do alternativních kin, která se vyznačují tím, že v nich diváky zajímá víc kvalita filmu než kvalita popcornu. Ani o nezávislé filmy ale nemusíme v lockdownu přijít. V Berlíně pro jejich diváky vznikla streamovací platforma nazvaná Behind the Tree. A Praha nezůstává pozadu.

20. 1. 2021 | Tereza Vacková

Snímek Fénix, foto: Aerofilms.

V Praze i Berlíně najdeme řadu výjimečných artových kin, která spoluutváří život jednotlivých městských částí. Z těch berlínských určitě stojí za zmínku ACUD, Intimes Kino nebo kino Wolf, v Praze jsou domovem artových filmů hlavně Kino Světozor, AeroBio Oko. Na jejich návštěvu si sice ještě budeme muset počkat, o artové filmy, která se v těchto kinech běžně promítají, však přijít nemusíme.

Novinka z Berlína

Na konci loňského roku vznikla přímo v Berlíně nová streamovací platforma Behind the Tree pro artové a krátké filmy. Její katalog obsahuje řadu nezávislých filmových žánrů včetně dokumentů, hororů a anime. Mnoho filmů je v němčině, ale většina má anglické titulky. Ke zhlédnutí jsou zde také některé mezinárodní produkce, jako je film The Invisible Frame, ve kterém skotská herečka Tilda Swintonová zkoumá nedávnou historii Berlína.

Dalšími snímky, které se rovněž točí kolem devadesátkového Berlína, jsou dokument Berlinized, film Flucht nach Berlin, což je drama z doby socialismu, a dokumentární film Spirit Berlin představující různé duchovní víry, které se v Berlíně praktikují. 

Na webových stránkách najdete mimo jiné i filmová doporučení kurátorů, kterými jsou známé osobnosti z artového světa. Vzhledem k autorským právům však není možné stream využívat mimo Německo. Behind the Tree má také svůj podcast Behind the Tresen, kde je v každé epizodě rozhovor s profesionálem z filmového průmyslu, například s výkonnou ředitelkou Berlinale Mariette Rissenbeekovou. Podcast si můžete pustit na Spotify i Apple Music.

Kvalitní filmy legálně

Pokud tedy aktuálně v Německu nepobýváte a nejste šikovný hacker, který by zákaz streamování uměl obejít, nezoufejte. Podobné služby a artové filmy nabízí například i česká platforma Aerovod, kterou provozuje společnost Aerofilms. V současné době najdete v jejím katalogu víc než 500 snímků různých žánrů, které můžete filtrovat například i podle toho, zda získaly nejprestižnější filmové ocenění, tedy Oscara. Pokud byste si z velkého množství filmů nemohli vybrat, zkuste tipy kulturních osobností a ředitelů jednotlivých českých kin. Najdete zde třeba doporučení zpěváka Mekyho Žbirky, umělce Krištofa Kintery nebo herce Jana Ciny.

Podle serveru Médiář každopádně Češi v rámci legálního streamování a stahování filmů významně zaostávají za zbytkem Evropy. V roce 2018 u nás za tyto služby platily 3 % obyvatel, zatímco průměr v EU se pohyboval kolem 27 %. S obdobím pandemie tato čísla rostou a Češi si začínají zvykat, že je normální za online sledování filmů a seriálů platit. Zaznamenal to i samotný Aerovod, jemuž podle Seznam Zpráv v loňském roce vzrostly tržby šestinásobně. Diváci zde filmy nejvíc sledovali v březnu a v dubnu, vysoký zájem potom pokračoval od října do konce loňského roku.

V roce 2020 patřil na Aerovodu k divácky nejúspěšnějším filmům snímek Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti, dále dokument cestovatele Marka Slobodníka Afrikou na pionýru a komedie Jiřího Havelky Vlastníci, která v minulém roce získala tři Zlaté lvy.

Pokud byste chtěli i v Česku nahlédnout do historického Berlína, zkuste drama Fénix. Snímek o bývalé židovské zpěvačce Nelly, kterou po návratu z koncentračního tábora nepoznává ani vlastní manžel, člověka strhne a zanechá v něm poněkud depresivní, ale rozhodně intenzivní zážitek. Jestli hledáte něco lehčího z prostředí dnešního Berlína, sáhněte třeba po komedii Už je tady zas. Zavede vás do reality, kde Adolf Hitler nezemřel, ale pouze usnul a probouzí se do Berlína roku 2011.

Z Berlína Danuše Siering, z Prahy Tereza Vacková