Nejzelenější města podle HUGSI: Praha je třináctá, před ní je Dortmund, Würzburg, Heidelberg i Hamburg

Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI) je projekt švédské společnosti Husqvarna, která je známým výrobcem zahradní a lesní techniky. Cílem tohoto projektu je podle firmy „chránit a zkvalitňovat městská prostředí v duchu trvale udržitelného rozvoje“. Jinými slovy – čím více zeleně ve městech, tím lépe. Praha si v tomto hodnocení letos vůbec nevedla špatně. Ještě lépe na tom ovšem byla čtyři německá města.

K výpočtu „zelenosti“ města využívá HUGSI kromě celé řady dalších parametrů i satelitní snímky. V této věci spolupracují experti HUGSI se startupem Overstory sídlícím v Nizozemsku a USA. Ten k hodnocení satelitních snímků využívá umělou inteligenci, která umí nejen určit, o jaký typ zeleně se jedná, ale dokáže také vyhodnotit její kvalitu a zdravotní stav. Při konečném sestavování žebříčku HUGSI se bere v úvahu také skutečnost, jak jsou zelené plochy po městě rozmístěny a jak dobře jsou dostupné.

Druhý koronavirový ročník

První žebříček HUGSI byl sestaven v roce 2019, letošní únor přinesl tedy teprve druhé kolo. Nově bylo ze 60 zemí monitorováno celkem 155 měst, tedy o 57 více než předloni. Stejně jako v roce 2019 byl ale výběr zvažovaných metropolí založen na přítomnosti ve sdružení C40 (Cities Climate Leadership Group).

Do něj patří 98 měst z celého světa, díky čemuž představuje celou dvanáctinu světové populace a asi čtvrtinu světové ekonomiky. Cílem aktivity je bojovat proti změně klimatu, snižovat emise skleníkových plynů a zlepšovat zdraví, pohodu a ekonomickou soběstačnost obyvatel.

Praha v první dvacítce

Mezi 155 hodnocenými městy bylo jak 20 měst německých, tak i hlavní město Česka. Praha získala krásné třinácté místo, ovšem před ní se umístila hned čtyři německá města. Dortmund byl konkrétně čtvrtý, Stuttgart se umístil na místě šestém, Würzburg na osmém, Heidelberg na místě desátém a Hamburg skončil těsně před Prahou.

Hodnocení měst HUGSI 2020. Zdroj: hugsi.green

V první dvacítce se ovšem umístila ještě další čtyři německá, šestnáctý se umístil Leipzig, sedmnáctý Köln a dvacátý Erlangen. Nejúspěšnější bylo město Charlotte (USA), za ním skončil Durban (Jižní Afrika) a Vilnius (Litva). Ostatní česká města se do první dvacítky vůbec neprobojovala.

3. 3. 2021