Příběh růže

18. 6. 2018 | Kateřina Černá

růže-karin-zadrick-úvodní

Růže je jednou z  nejstarších květin v  dějinách lidstva. Je příběhem v  legendách, romancích, světové literatuře i  ve  výtvarném umění. Má důstojné místo v  lidské komunikaci. Je symbolem krásy, elegance, lásky. Pro své krášlicí a  hojivé účinky má své jisté místo v  kosmetice i  moderní medicíně.

růže-karin-zadrick-1

Růže v  čase a  prostoru měla své výsadní postavení již v  antice. Pěstovala se pro svou vůni a  krásu. Růžový olej se používal především k  ošetřování drobných poranění kůže a  k  regeneraci těla i  mysli.

růže-karin-zadrick-2

Pro umělkyni Karin Zadrick je příroda nevyčerpatelnou inspirací. Křehké fotografie, které pořídila ve své růžové zahradě, se staly základem jejích uměleckých i designových realizací.

růže-karin-zadrick-4

Růže jsou pro Karin vzpomínkou na dětství u babičky a holčičí hry. A taky na alchymistické a kulinářské květinové pokusy. V její vlastní zahradě růží najdete staré anglické, moravské i české nádherně voňavé květy. Popínavé, půdokryvné, mnohokvěté i velkokvěté, zvláštní svým tvarem či barvou. A všechny je fotí v  různých fázích květu. „Fotografie růží z  mé zahrady se staly inspirací vlastní designové linii tapet a inspirovaly také další české návrháře a designéry,“ vysvětluje Karin, která se z  umělkyně na část roku stává zahradnicí.

růže-karin-zadrick-5
růže-karin-zadrick-6
růže-karin-zadrick-7

Její růže se prošly po molu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, objevily se také jako motiv autorského nábytku z  javorového dřeva, který Karin připravila v  rámci Design Bloku, zdobí zdi kanceláří i bytů a poté, co v  zahradě uvadnou, ještě žijí dalším svébytným životem.

růže-karin-zadrick-8
růže-karin-zadrick-9

Růže ze zahrady Karin Zadrick se také staly hvězdami květnové obálky NN a leitmotivem celého čísla.

Text Kateřina Černá Fotografie Karin Zadrick