Rivalita dvou nejlepších fotbalových klubů Prahy i Berlína je stejná. V Berlíně je ale o dost čerstvější

Zatímco pražská fotbalová „S“ bojují v posledních letech v popředí ligové tabulky, berlínští rivalové Hertha a Union se pohybují v dolní polovině žebříčku Bundesligy. Ovšem rivalita klubů je v obou městech podobná.

Foto: Hertha BSC.

Pražské kluby se spolu historicky srovnávají vlastně už od samého prvopočátku domácí fotbalové soutěže. Fotbalový klub Sparty byl založen v roce 1893, Slavie o rok dřív. V roce 1892 vznikl i fotbalový tým Hertha Berlín. To její dnešní rival 1. FC Union Berlín je opravdový fotbalový mladíček. Klub byl založen teprve v roce 1966, i když se jeho historie odkazuje až k FC Olympia 06 Oberschöneweide, tedy klubu, jenž vznikl v roce 1906.

Historie pražských derby

Z rozdílné historie klubů vyplývá i jejich vzájemné soupeření. Zatímco první pražské derby mezi Spartou a Slavií se odehrálo v roce 1896 na Císařské louce, první opravdové berlínské derby v Bundeslize se odehrálo mezi Herthou BSC a Tennis Borussia Berlin na Olympiastadionu až v listopadu 1974. A Hertha BSC zápas vyhrála 3:0. Ovšem oba berlínské kluby o pár let později z Bundesligy sestoupily.

Samotný Berlín byl ovšem tehdy rozdělen. V takzvaném východním Berlíně byla místní derby velice častým zpestřením fotbalové soutěže tehdejší NDR. Hlavními rivaly tady byly kluby FC Vorwärts Berlin, BFC Dynamo a právě 1. FC Union Berlín. Ty první dva byly propojeny s komunistickými bezpečnostními orgány, zatímco Union byl klub ryze civilní, tudíž také měl nejvíc fanoušků.

Rivalita před Bundesligou

To se ovšem změnilo, když v listopadu 1989 padla Berlínská zeď. Hned v lednu 1990, tedy sedmdesát devět dnů po pádu zdi, hostila Hertha na Olympiastadion v přátelském prostředí před 51 270 diváky 1. FC Union Berlin. Fanoušci obou klubů platili za vstup v příslušných měnách východního a západního Německa a zpívali písně o znovusjednocení. Ovšem Bundesliga se Unionu neotevřela, klub musel začít ve třetí lize NOFV-Oberliga Mitte, ale dál se oba týmy utkávaly přátelsky.

Náznaky rivality se objevily v červenci 2009 při zápase ke slavnostnímu otevření rekonstruovaného stadionu An der Alten Försterei, které se stalo domácím hřištěm Unionu. V té době byl 1. FC Union Berlín ještě v druhé lize a jeho prezident Dirk Zingler po utkání poznamenal, že „vzájemná láska se začala rozpadat“.

Její definitivní konec nastal, když Union hrál s Herthou v roce 2010 první soutěžní utkání. Hráč Unionu Christopher Quiring po prohraném derby mimo jiné označil hanlivě fanoušky soupeře za „Wessis“, tedy „zápaďáky“, a dodal, že je mu špatně, když je slyší fandit na jejich „východním“ stadionu. To ještě podpořil trenér týmu Uwe Neuhaus, když Christophera Quiringa v té souvislosti označil za „skvělého Unionera“.

Hlavní úkol? Bezpodmínečně vyhrát

Teprve v květnu 2019 postoupil 1. FC Union Berlín poprvé ve své historii do Bundesligy. Před prvním opravdovým berlínským derby (oba týmy spolu ovšem hrály už v 2. lize) za více než čtyřicet let vyjádřila Hertha BSC přání hrát hru k 30. výročí pádu Berlínské zdi 9. listopadu 2019. Prezident Unie Berlín Dirk Zingler to odmítl a označil to za „fotbalový třídní boj“, a tak se hrálo o týden dříve.

V domácím prostředí vyhrál Union 1:0. Fanoušci Herthy během hry pálili košile, vlajky a šály soupeře. Kapitán české fotbalové reprezentace a záložník Herthy Vladimír Darida pak podotkl, že jejich fanoušci porážku nesou těžce.

„Už před sezónou nám řekli, že když Union porazíme, ledacos nám odpustí, ale prohru s ním ne. Odvetu musíme bezpodmínečně vyhrát. Je to ještě větší rivalita, než jakou znají naši fanoušci mezi pražskými ‚S‘. Když Union porazíme a přeskočíme, fanoušky si udobříme.“ Fanoušci Herthy mohli být spokojeni, další zápas jejich tým vyhrál 4:0 a v posledním utkání v prosinci 2020 zvítězil 3:1.

Proč Němce Česko neláká?

Po porážce 0:4 už v koronavirovém, ale nikoli lockdownovém květnu 2020 se ovšem ve „skvělém sportovním světle“ ukázali fanoušci Unionu. Jinde naštvaní příznivci po takovém debaklu nadávají a rychle prchají domů, tady ještě dvacet minut po závěrečném hvizdu rozhodčího stáli, tleskali a zpívali: „FC Union je naše láska, naše mužstvo, naše pýcha, náš klub. My z Východu kráčíme vždy dopředu, rameno vedle ramene za železný Union…“.

Jinak je ovšem řádění fanoušků jak berlínských klubů, tak Sparty i Slavie dobře známé. To ostatně mohou potvrdit čeští fotbalisté z řad Herthy BSC. V minulosti to byl třeba Roman Hubník, v současnosti je to již zmíněný Vladimír Darida.

Němečtí hráči se v pražských týmech neuchytili. Ve Slavii to vlastně ani v posledních letech nikdo z nich nezkoušel, ve Spartě to zkoušeli dva. V lednu 2009 na Letnou přestoupil Němec Sergio Peter, který přišel z anglického Blackburnu. Na jaře se ale vůbec neprosadil, jen dvakrát naskočil do sestavy. V létě 2015 oblékl sparťanský rudý dres Markus Steinhöfer. Ani ten si ale pražské derby nezahrál. V áčku Sparty vydržel pouhý rok a naskočil jen do sedmi zápasů. V tom asi bude hlavní rozdíl mezi fotbalem v Berlíně a v Praze – česká liga německé hráče moc neláká. To Bundesliga na ty české přece jen působí trochu jinak.

19. 2. 2021