S vrcholovým sportem začala manažerka internetu věcí Vodafonu až po třicítce. Pole dance ji dostal až na mistrovství světa

Přes den vrcholová manažerka v technologické firmě, večer akrobatka. Viktoria Korabelnikova, která má na starosti internet věcí v českém Vodafonu, zvládla během pár let to, co se ostatním nepodaří za celý život. V rozhovoru prozradila, jaké to je odstěhovat se natrvalo do zcela neznámé země, uspět ve světě byznysu a současně se stát vrcholovou sportovkyní.

20. 6. 2021

Viktoria Korabelnikova, ředitelka internetu věcí ve Vodafonu Česká republika.

Žen v technologiích je stále málo, měla jste k nim blízko od malička? 

Vůbec ne. V Rusku, odkud pocházím, jsem vystudovala lingvistiku a původně jsem měla v plánu být diplomatickou překladatelkou. K technologiím jsem se dostala až v mém druhém zaměstnání, kde jsem měla na starosti tým lidí, který prodával IT služby a produkty v celé východní Evropě a Izraeli. Ve firmě bylo úplně běžné pracovat online bez přímého kontaktu s lidmi. Dokonce i můj nábor proběhl pouze po telefonu, přijali mě, aniž by mě viděli. Takže v online světě, který byl pro většinu lidí v kovidové době nový, jsem byla jako ryba ve vodě. 

Žijete a pracujete v České republice. Chtěla jste se přestěhovat právě do Prahy, nebo šlo o pracovní přesun?

Vždycky jsem chtěla mít mezinárodní zkušenost a v mém tehdejším zaměstnání nebyla práce na dálku problém. Prahu jsem si vybrala podle videí a obrázků na internetu a teprve v letadle mi došlo, co vlastně dělám. Neuměla jsem vůbec česky, stěhovala jsem se úplně sama a natrvalo. Všechny obavy mě ale přešly už po první procházce Prahou, která mě doslova dojala. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitovala a jsem tady už 10 let. 

Na svém profilu na sociální síti LinkedIn uvádíte i certifikát z Harvardu. Jak jste ho získala?

Uspěla jsem v celosvětové soutěži obchodníků a možnost absolvovat workshop na Harvardu jsem jsi vybrala jako odměnu. Ačkoliv to byl pouze několikadenní trénink, dodnes z této zkušenosti čerpám. Potkala jsem tam lidi z celého světa a na všechny se můžu kdykoli obrátit. 

Jak jste se dostala právě do Vodafonu?

Jednoduše. Ozvala se mi headhunterka a řekla mi, že má pro mě nabídku spojenou s inovacemi, což na mě působilo jako červený hadr na býka. Oblast internetu věcí, jehož prostřednictvím mezi sebou mohou komunikovat různé přístroje nebo objekty, mě velmi lákala.

Jak se Vodafonu v oblasti internetu věcí daří?

Internet věcí je nyní pro každou moderní firmu naprostá nutnost, pokud chce být efektivní. Ve Vodafone Group po celém světě obsluhujeme už přes 100 milionů aktivních prvků a patříme díky tomu mezi světové lídry. Vodafone provozuje své služby na vlastní Narrowband síti (NB-IoT) a umí se postarat například o úsporu energií, o zabezpečení budov nebo o efektivitu spojenou například s údržbou strojů. Senzory také dohlíží na úrodu a umožňují chytrou správu skladů nebo vozového parku. 

Tohle chci taky umět

Jak jste se dostala k pole dance – akrobacii na tyči? Věnovala jste se jako dítě gymnastice?

Jak je v Rusku zvykem, rodiče mě jako dítě přihlásili na balet. Trenérka mi velmi rychle oznámila, že nemám žádný přirozený talent a jsem ztuhlá jako beton, takže jsem všechny sporty vzdala. Později jsem byla na firemním večírku a tam vystupovala sportovkyně, která předváděla velice náročnou akrobacii na tyči. Spadla mi čelist a řekla jsem si, tak tohle chci taky umět a hned po večírku jsem se přihlásila na kurz. Pole dance mě naprosto pohltil, ve dvaatřiceti jsem tak udělala první provaz a zase jsem si dokázala, že všechno se dá naučit bez ohledu na věk.

Dotáhla jste to až na mistrovství České republiky a skončila jste dvacatá na mistrovství světa v Kanadě. Jak je možné kombinovat vrcholový sport a práci manažera?

V mé pracovně mám kromě stolu a počítače i žebřiny. Díky tomu, jakou důvěru má Vodafone ve své zaměstnance, mohu trénovat skoro každý den. Ve firmě je totiž kladen důraz na well-being, lidé tu dostávají obrovskou flexibilitu a nechodí pak do práce jako vyhořelí roboti, protože mají možnost se realizovat i mimo ni.