Sculpture line — netradiční procházka městy

25. 6. 2018 | Danuše Siering

sculpture-line-nahled

Nejinak tomu bude i v letošním roce díky čtvrtému ročníku sochařského festivalu SCULPTURE LINE, který začal 13. 6. a potrvá do 30. 9. Nově ovšem nebudou originální instalace k vidění pouze v hlavním městě, ale ozdobí i další města od Plzně přes Pardubice, Liberec až po Ostravu či Olomouc.

sculpture-line-4

Sculpture Line má za sebou několik úspěšných ročníků, každý rok roste počet soch a instalací, které jsou součástí naší sochařské linky. Loni jsme poprvé zavítali do Plzně a letos jsme si řekli, že je nejvyšší čas vyslat ji i do dalších měst a třeba ještě dál. Ona totiž nepovede jen křížem krážem republikou, ale míří i za hranice,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Škarka a dodává: „Sculpture Line se totiž letos podílí na realizaci českého pavilonu na německém NordArt 2018.“

sculpture-line-3

Historie festivalu Sculpture Line se začala psát před několika lety. Ondřej Škarka na to vzpomíná: „Hlavní myšlenkou bylo přiblížit díla současných umělců běžnému divákovi, široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty. Naším záměrem bylo oživit veřejný prostor a po vzoru mnoha světových metropolí u nás založit novou tradici.“ To se i povedlo. Hned první rok festival doslova vtrhl do Prahy a přehlédnout ho nemohli nejen Pražané, ale i turisté. Už na letišti je vítal obří třímetrový Buddha, v centru pak mohli potkat další sochy, mnohdy netradiční.

sculpture-line-1

V dalších letech pak přibývaly sochařské lince nové a nové zastávky a festival se stal nedílnou součástí letní metropole. „Snažíme se vybírat nejen frekventovaná místa, jako je například Národní divadlo nebo Tančící dům, ale představovat i atraktivní, a přesto méně známé lokace. Funguje to trochu jako navigace – umožňuje nám to nasměrovat lidi na nová místa a vyprávět jim příběh,“ popisuje patron festivalu Martin Valach. Sochy, které potkáváme, pak pocházejí z dílen českých i zahraničních umělců.

sculpture-line-2

Návštěvníci mají možnost vidět například díla Michala Gabriela, Kurta Gebauera, švýcarského sochaře Marca Mosera, Veroniky Psotkové a mnoha dalších. Zlatým hřebem ale byla bezesporu instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny Tonyho Cragga na náměstí Republiky či sochy nestora českého sochařství Olbrama Zoubka. Sculpture Line přetváří města v živé galerie Letošní rok je ve znamení mnoha novinek. Kromě nových míst na mapě je velkou festivalovou novinkou doprovodná výstava, která odstartovala 15. června v pražské Galerii Mánes. Pro veřejnost bude otevřená do konce června a kromě samotné expozice nabídne i doprovodný program v podobě workshopů, přednášek a programu pro děti. Poté se také vydá na cestu po republice.

www.sculptureline.cz