Snový Miro

22. 2. 2019

miro-zbirka-album-koncert

Vyniká hned několika zajímavostmi. Slovenský hudebník jej natočil v prestižním londýnském studiu Abbey Road, a to jak ve slovenštině, tak v angličtině. Další atraktivitou je, že na CD najdete dlouho zamýšlený duet s populární zpěvačkou Katarínou Knechtovou, ke kterému vznikl také videoklip.

Do hlavních rolí byli obsazeni samotní protagonisté. Ale pravděpodobně největší lahůdkou se stala spolupráce se světoznámou výtvarnicí českého původu Mílou Fürstovou. Umělkyně žijící ve Velké Británii se proslavila zejména ilustrací obalu alba Ghost Stories skupiny Coldplay. Pro časopis ArtLover nedávno řekla: „Chris Martin z Coldplay je vrstevník, ale Meky je hvězda. Když jsem byla malá, on už byl slavný a měl hity!“ Malířka a grafička na obalu alba zobrazila Mekyho double siluetu. Tu vyplnila motivy, které s albem a hudebníkem – ať už symbolicky, či přímo – souvisejí.

miro-zbirka-album

Náměty chodila Míla čerpat přímo do studia 3 v Abbey Road, kde Miro Žbirka nahrával své již druhé album. Seznámila se tak nejen s celým zdejším hudebním týmem podílejícím se na vzniku alba (producent Rob Cass, Blair Cunningham – bicí, Robbie McIntosh – kytary, Hamish Stuart – baskytara, Dean Ross – klávesy a Pears McIntyre – kytary), ale i se Žbirkovou rodinou. Všechny tyto zážitky a dojmy, spolu s fragmenty z Mirových skladeb, pak vetkla do jedinečných grafik, které nyní elegantně vynikají na bílém pozadí. Fürstová pracovala stylem, který je pro ni zcela identický, takže každému, kdo jej zná, bude při prvním pohledu na nové album ihned jasné, kdo se postaral o vizuální ztvárnění alba, které je dalším důkazem toho, že Žbirka dokáže být ve své tvorbě stále o krok 
napřed.

www.zbirka.cz

Text Barbora Vojtová