Vychází kniha Zeď mezi námi. Nahlíží na osudy Čechů žijících v Německu a Němců v Česku

Jak blízcí či vzdálení jsou si dnes Češi a Němci? Měli bychom vůbec mluvit o nějaké zdi mezi námi? A jaké životní osudy vedou Čechy k odchodu do Německa a Němce naopak k životu v Česku? Nejen na tyto otázky hledá odpověď nová dvojjazyčná publikace Zeď mezi námi, která vychází ve čtvrtek 21. ledna.

Nakladatelství EDIKABlack Swan Media v nové knize přibližují unikátní svědectví lidí, kteří píší naše společné česko-německé dějiny. Patnáct kapitol plných emocí, patnáct rozdílných lidských příběhů, patnáct různých pohledů na historické okamžiky i dějiny každodennosti uplynulého půl století.

„Dodnes nevíme, co bylo hlavním důvodem a proč to vlastně udělal. Po taťkově smrti k nám přišla StB, prohledávali byt, oblečení, ptali se nás, jestli jsme ho viděli v rakvi. Nechtělo se mi žít. Vše bylo jiné, jako by s ním odešlo moje zázemí, moje největší blízkost, celý můj domov. V roce 1981, devět let po této události, jsem emigrovala,“ popisuje v knize herečka a zpěvačka Zuzana Stirská, která se po úspěšné kariéře v Německu i ve světě vrátila v roce 1995 do Česka a dodnes vystupuje v divadle Semafor.

„Nikdo to nevěděl. Nemohla jsem se se sestrou ani matkou a otcem rozloučit. Byla jsem vtěsnaná do miniprostoru v upraveném kufru mercedesu. Ležela jsem tam pět hodin, ani na nose jsem se nemohla poškrábat,“ popisuje na stránkách knihy svůj útěk za hranice z roku 1972 malířka a fotografka, rodačka z Nového Jičína Eliška Bartek, která dnes žije v Berlíně a ve Švýcarsku.

Lékaři, podnikatelé či novináři

Kniha je plná příběhů, které vypráví opravdoví lidé, jejichž cesty vedly přes nejednu zeď. Ať už je vypráví umělci, lékaři, podnikatelé nebo novináři, spojuje je odvaha jít dál a nevzdávat se. Předmluvu ke knize napsal ředitel Českého centra v Berlíně Tomáš Sacher a epilog velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Kafka.

Kniha slibuje šťastné konce i nelehká rozhodnutí, hledání svobody i maličkosti, které dělají domov opravdovým domovem. To vše v jednotlivých textech zachytily autorky Danuše Siering, Veronika Jonášová, Kateřina Černá a Karin Zadrick, jejichž životní cesty jsou v různé míře také spjaty s česko-německými otázkami.

„Každý člověk má svůj příběh. Někdo neopustí rodnou vesnici po celý život, někdo roztáhne svá křídla a vydá se za hranice do neznáma, do cizí země s jiným jazykem, s rozdílnými zvyky i tradicí. O těchto lidech je naše knížka,“ říká Danuše Siering, spoluautorka a iniciátorka knihy, která za pomoci přátel odešla z Československa do západního Berlína v létě 1986. „Kniha by měla být inspirací pro ty, kteří boří zdi a staví mosty, aby po nich jednou mohli projít všichni lidé, svobodně a bez problémů. A to i ti, kteří pocházejí z nejvzdálenější vesnice,“ dodává Danuše Siering, která v současnosti působí střídavě v Berlíně a Praze.

Lidé i v obrazech

Kniha Zeď mezi námi však podle autorů není jen inspirativním čtením. Je to také kniha, která potěší každého milovníka minimalistického designu, který jako by kontrastoval s barevnými příběhy jejích protagonistů. Při listování knihou budou čtenáře provázet i autorské fotografie, díky nimž můžou do jednotlivých příběhů nahlédnout ještě o něco hlouběji.

Ústřední téma této knihy nabízí více pohledů, jak ji číst, avšak spojující linkou zůstávají lidé. Zeď mezi námi je kromě jiného hlavně inspirací a nadějí, že když máte odvahu, jakoukoliv zeď nakonec prorazíte. Kniha Zeď mezi námi bude od 21. ledna 2021 k dostání na webu Albatrosmedia.cz a také ve vybraných knihkupectvích.

Kniha vychází za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

18. 1. 2021