Veganům se v Berlíně a Mnichově žije lépe než v Praze. Ani Praha ale nedopadla ve veganském žebříčku špatně

Bezmasá strava je stále oblíbenější, na což reagují i restaurace ve světových metropolích. Ve výzkumu online platformy Nestpick, který hodnotil nabídku služeb pro vegany a vegetariány, se na druhém místě objevilo hlavní město Německa, hned za ním pak Mnichov. Nejlépe dopadl v tomto ohledu Londýn. To Praha se ocitla daleko za nimi. Skončila až patnáctá.

Uplynulé desetiletí bylo pro evropskou „kulinářskou bezmasou scénu“ doslova transformační. Průzkum platformy Netspick, jež nabízí databáze nemovitostí ve světových metropolích, zmapoval situaci a sestavil žebříček 75 nejlepších míst po celém světě, kde se veganům žije nejlépe.

Hodnocena byla nejen dostupnost možností stravování a potravin, které bezmasý život usnadňují, ale také jejich cena. Dobrá zpráva je, že Evropě patří téměř polovina žebříčku. Konkrétně pro Německo ovšem výsledky vyzněly o dost lépe než pro Prahu, ačkoliv v celkovém kontextu se ani v Česku nemusíme cítit zahanbeni. Praha totiž porazila města, jako jsou Melbourne, Tel Aviv nebo Göteborg.

Sladký stříbrný Berlín

Říká se, že Berlín je Mekkou veganů a průzkum Nestpicku to potvrdil. Po celém městě jsou známé sladké pochoutky cukrárny, nebo spíše „donnutárny“, kde aktuálně vedou zejména příchutě Schwarzwälder Kirsch, White Nougat Crisp, Choc Crunchies a Mandarine Almond. Vše je přitom z čistě veganských produktů.

Veganské donuty. Facebook / Brammibal’s Donuts.

Kromě tohoto originálního cukrářství se Berlín celoročně může pyšnit celou řadou akcí, které bezmasý druh stravování přijímají a podporují. Například městský Vegans Sommerfest sdružuje potravinářské a charitativní organizace z celé země, aby se o své znalosti a lahodnosti podělily s tisícovkami hladových a mlsných návštěvníků.

Mnichov plný wurstů

V těsném závěsu za německou veganskou metropolí se umístil Mnichov, který má podle Netspicku milovníkům bezmasé stravy také dost co nabídnout. Většina tradiční kuchyně se samozřejmě točí kolem variant Bratwurstu a salámu, ale tím to rozhodně nekončí.

Mnichov je ceněn pro cenovou dostupnost a širokou škálu restaurací uspokojujících veganské i vegetariánské stravovací potřeby. Například Max Pett je jedním z mnoha podniků, které nabízejí nádherný stravovací prostor pod širým nebem a samozřejmě i stejně nádherné a především chutné jídlo.

Praha „až“ patnáctá?

Praha se umístila v druhé desítce, ovšem ne zase tak moc vzadu. Skončila konkrétně patnáctá. Pomyslnou zlatou medaili získal Londýn, z evropských měst se v první desítce kromě Berlína a Mnichova umístila ještě Vídeň (čtvrtá), Glasgow (pátý), Curych (šestý).

Česká metropole mimochodem získala v hodnocení 95,77 bodu ze sta možných. Berlín má 98,79 a Mnichov 97,16 bodu. Z metropolí bývalého „východního bloku“ se nejblíže Praze umístila Varšava. Ta je ovšem až 38.

Tabulka 20 nejlepších měst pro vegany:

Londýn, UK 100 bodů
Berlín, Německo 98.79
Mnichov, Německo 97.16
Vídeň, Rakousko 97.00
Glasgow, UK 96.84
Curych, Švýcarsko 96.80
Palma, Španělsko 96.75
Los Angeles, USA 96.60
Bristol, UK 96.40
10 San Francisco, USA 96.21
11 Řím, Itálie 96.10
12 New York, USA 96.08
13 Auckland, Nový Zéland 95.92
14 Wellington, Nový Zéland 95.84
15 Praha, Česká republika 95.77
16 Melbourne, Austrálie 95.60
17 Tel Aviv, Izrael 95.30
18 Gothenburg, Švédsko 95.27
19 Sydney, Austrálie 95.01
20 Manchester, UK 94.98

21. 4. 2021