Vzhůru do oblak: Vyšehrad a Nuselský most (Nejoblíbenější stanice linky C)

Stanice Vyšehrad, která je dle mého anketního průzkumu nejoblíbenější a stanicí linky C, patří mezi stanice vybudované v rámci prvního úseku linky C. Při svém otevření v roce 1974 však nesla jméno Gottwaldova, dle tehdy akcentované postavy československé socialistické historiografie, prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Podle něj se ostatně jmenoval i masivní most z předpjatého betonu, který svými 485 metry překonává nuselské údolí. Stanice byla po roce 1990 přejmenována na lokálně generický název Vyšehrad.

Souprava metra M1. ve stanici Vyšehrad.

Oblíbenost stanice na této trase souvisí hlavně s jejím nadzemním konceptem. Boční peróny rozvržené podobně jako ve stanici Hlavní nádraží, a prosklené stěny obou nástupišť nabízejí dokonalý pohled na panoráma Prahy přímo z vozu metra, který následně (ve směru I. P. Pavlova) vjíždí do tubusu Nuselského mostu, a převáží cestující 40 metrů nad údolím.

Tubus metra vedoucí uvnitř Nuselského mostu – pohled ze stanice.

Dobová informační tabule s údaji o výstavbě Nuselského mostu. Údaj připsaný pod smutně reflektuje skutečnost, že Nuselský most byl v minulosti vyhledávaným místem pro sebevrahy.

Samotný interiér stanice dle návrhu Stanislava Hubičky upozaďuje jednotící prvky mramorových desek na úkor panoramatického výhledu, strop tvořený mostovkou magistrály je podepřen ocelovými sloupy.

Detail černé mramorové obkladovky na schodišti.

Z uměleckých děl zde najdeme Opěrnou zeď předmostí nuselského mostu od Stanislava Kolíbala. Tento dynamicky tvarovaný betonový monolit v minimalistickém pojednání o délce 111 metrů je také jedním z největších uměleckých děl v pražském veřejném prostoru.

Exteriér stanice s pohledem na zdi Stanislava Kolíbala.

Pohled na nádvoří stanice Vyšehrad – u hotelu.

V okolí se nachází Kongresové centrum Praha, neofunkcionalistický komplex, původně s názvem Palác kultury, architektů Jaroslava Mayera a Antonína Vaňka, jehož sklobetonový výraz stojí v pomyslném dialogu s výškovou budovou hotelu Corinthia (dříve Hotel Fórum) na protější straně magistrály.

Pohled na nádvoří stanice Vyšehrad – u Kongresového centra.

Hotel Corinthia – pohled od stanice metra Vyšehrad.

16. 8. 2020