WeTravel — Komodo, Flores

27. 9. 2019

wetravel-cestovani-komodo-flores-asie

Vliv člověka na přírodu se markantně změnil, již díky prvním lidem z druhu homo sapiens. Ti se přestali přírodě přizpůsobovat a naopak začali přírodu utvářet tak, aby sloužila ona jim. Pokud byste tedy chtěli najít přírodu, kterou homo sapiens nestihl „zušlechtit“ k obrazu svému, vydejte se do míst, kde donedávna přežíval poslední odlišný druh člověka, homo floresiensis.

Ostrov Flores, kde žil do 80. let floreský člověk je patrně pojmenovaný po rozmanité exotické vegetaci, tvoří ho neprostupné deštné pralesy a je plný nádherných scenérií. Nachází se v jihovýchodní Asii a patří k souostroví Malé Sundy, stejně jako Bali, Lombok nebo Komodo. Ve vnitrozemí se nacházejí i vodopády, sopečná jezera a téměř původní vesnice s originální kulturou. V tomto ohledu se váš cestovatelský itinerář vejde do jednoho měsíce jen tak tak, včetně návštěvy hlavního města Maumere, nacházejícím se na východní části ostrova. V Maumere je i jedno ze tří letišť na Floresu. Většina turistů, se ale zaměřuje pouze na návštěvu v západním přístavním městě Labuan Bajo. Město samo o sobě toho zdánlivě moc nenabízí, hlavním důvodem pobytu v Baju je velký přístav, odkud vyplouvají všechny lodě. Odtud můžete vyplout na prohlídku národního indonéského parku Komodo, který je proslulý především díky starodávnému Komodskému ještěrovi, dalšímu z pozůstatku dávno minulých časů.

Pokud vás lákají nejatraktivnější místa parku, je ideálním řešením pronajmout si výlet na malé speedboat, která vás bezpečně a rychle přepraví mezi stovkami rozmanitých ostrůvků. Jednodenní výlet se obyčejně skládá z návštěvy slavné vyhlídky na ostrově Padar, jako druhou zastávku můžete zvolit malebnou pláž Pink beach, která svůj název nezapře díky červeným korálům, které vytvořil zářivě růžový písek a jejíž klidný záliv je vhodný i ke šnorchlování. Zastávkou, která se nedá opominout je procházka na ostrově komodských draků, během níž vám místní průvodci s trochou štěstí několik endemických exemplářů ukážou, nebo vám minimálně popíší jejich pravěký způsob života. Návštěvu Komodského parku, není radno odkládat, protože se indonéská vláda, kvůli náporu masového turismu, rozhodla v nadcházejících letech vstup do parku výrazně omezit.

Ti, kteří se však na předělu Indického oceánu a Floreského moře rozhodnou zůstat, objeví další místa a cesty, které zůstávají masovému turismu skryty. Máte-li v sobě kus objevitele, čtěte dál. I samotné Labuan Bajo, po několika dnech odhalí svoje malebná zákoutí. Hned za městem jsou každý den obsypány homolovité vyhlídky nejen turisty, ale především místními obyvateli romantické povahy, kteří rádi zpívají a společně pozorují magický západ slunce nad širokým mořským horizontem. Za městem podél pobřeží se také dají podnikat cesty na skútru. Najdete zde obyčejné pláže u vesnic, tisíce vyhlídek a vykoupat se můžete i v podmořské krápníkové jeskyni Rangko Cave.

Největším pokladem je ale to, co zůstává většině pohledů skryto. Pokud svoji pozornost obrátíte pod hladinu, najdete svět explodující rozmanitým životem a „vesmírnou” krásou. Avatar není na vybájené cizí planetě, ale pod vodou na Zemi. Potápění na Komodu je jedním z nejkrásnějších a nejpestřejších podvodních zážitků. Jednodenní nebo vícedenní plavby pro potápění i šnorchlování vyplouvají pravidelně právě z přístavu Labuan Bajo. Klidnou týdenní plavbu na plachetnici si můžete pronajmout pro několik přátel nebo pro rodinu. Pobyt na moři sice z počátku nesvědčí žaludku, ale duševní pohoda při pozorování klidného horizontu je nesmírně uvolňující. Zastavit se během plavby můžete třeba na jednom z opuštěných ostrovů s mini resorty sestávající pouze z jednoduchých dřevěných chatek. Pokud, tak jako my, oceníte elementární způsob života bez elektřiny, signálu a lepku, můžete zůstat i týden.

Cestou z východních ostrovů Malé Sundy, budete patrně přestupovat na mezinárodním letišti na Bali. Na závěr cesty, vám musíme doporučit zastávku na Nusa Penida, kde můžete náročnou cestu zakončit rozjímáním v luxusnějších resortech. Potěšit by vás mohl výhled na Balijskou sopku, z částečně českého resortu — Agung View, který je nedaleko hlavního přístavu Penidy. Tři rozměrné bungalovy jsou určeny jen pro několik hostů, velkorysá architektura s luxusním designem a pohodlnou postelí, vás po náročném cestování, nechá odpočinout před dlouhým zpátečním letem.

Na závěr, pokud se chystáte na Flores a Komodo, zvolte i vhodnou roční dobu. V období naší zimy je dle tamního roku léto, teploty jsou vyšší a často silně prší. Výhodou je, že uvidíte rozkvetlou a bujarou vegetaci a daleko méně turistů. Naopak během našeho léta a tamní zimy je počasí stálé, neprší a tím pádem není vlhko, teploty se pohybují kolem 30 ºC. Také viditelnost pod vodou je díky těmto elementům nejvyšší a během června až srpna dosahuje 25 metrů.

 

Text a foto Lenka Balounová z galerie Kvalitář