WeTravel — Hongkong

„Napadlo by tě přes všechny ty zprávy v médiích, že se do Hongkongu dá dostat tak snadno?“ zeptala se mě jedna čínská známá čtvrtý den mého pobytu. Pravdou je, že nenapadlo.

6. 2. 2020

Nevěděl jsem, že 8. 12., tři dny před mým příjezdem, zorganizovalo demokratické hnutí usilující o rozsáhlou nezávislost na Číně masovou demonstraci, které se zúčastnily statisíce pokojně protestujících demonstrantů zahalených do černé. Dříve násilné demonstrace, při nichž bylo obsazeno letiště i nádraží Hongkong Central a Kau-lung, se proměnily v pokojné protesty.

Návštěvníci se nijak nemusí obávat o svoji bezpečnost. A přece: Evropané a Američané ve městě a v hotelích zcela chybí.

Pokud se člověk dříve na nejvyšším vyhlídkovém bodě města, na hoře Victoria Peak, mohl přes davy lidí sotva pohnout, může si dnes užívat úžasný výhled na dechberoucí kulisu Hongkongu, přístavu a oblasti Kau-lung zcela nerušeně poté, co si vychutnal přibližně 45minutovou okružní jízdu městem v autobuse číslo 1 za cenu jednoho amerického dolaru.

Panorama je to, co dělá Hongkong Hongkongem – pohled z hory Victoria Peak, z přívozu v Kau-lungu se starodávnými čluny nebo večerní výhled z Kau-lungu na osvětlené město. A nesmíme zapomínat na výhled ze 100. patra mrakodrapu International Commerce Center, kde vás výtah katapultuje vzhůru a nechá vás padat volným pádem. To si člověk opravdu nesmí nechat ujít. Pohled dolů odhalí úplně jiný svět: nejluxusnější nákupní centrum, jaké jsem kdy viděl.

Nakupování je v Hongkongu dalším důležitým tématem, a to hlavně pro nově zbohatlou čínskou klientelu, která četné butiky Gucci, Prada, Chanel, Hermes a další doslova bere útokem. Butiky? No… už jste někdy viděli celý obchodní dům Chanel? A k tomu nespočet obchodů s klenoty a hodinkami kdekoliv v centru Hongkongu nebo Kau-lungu? Ať se otočíte jakýmkoliv směrem, není možné, aby váš pohled nepadl na Rolex, IWC, Jägerkultur a další značky.

Zbývá zmínit svět kulinářských pochoutek. Jeho rozmanitost je nepopsatelná. Od tříhvězdičkových restaurací až po přeplněné čínské putyky. Pekingská kachna je všudypřítomná a nabídka mořských plodů vás uzemní.

Já jsem se zaměřil na vynikající japonské restaurace, jejichž kvalita je tak mimořádná, že si zpátky v Evropě sushi nebo sashimi asi jen tak nedám. (Tip: Ana Ten na střeše Ocean Terminal na konci mola).

A samozřejmě nesmíme zapomenout na dim sum. V poledne v hotelu Peninsula nebo v ne tak luxusní, zato autentické restauraci Maxim’s Palace (ve druhém patře Hongkong City Hall).

Kde je nejlepší se ubytovat? V Hongkongu, nebo v Kau-lungu? Kdo sem přijíždí za zábavou, měl by se poohlédnout po hotelu v Hongkongu poblíž Lan Kwai Fong. Spektakulární výhled je ale z Kau-lungu.

Do Hongkongu by se člověk vracel znovu a znovu… a doufejme, že tu bude klid a mír i nadále!

Foto: Thomas Siering,  Veronika Klinková