Zahrádkářské kolonie v Berlíně

4. 6. 2018

Zahrádkářské kolonie

To ví i 73 tisíc majitelů zahradních parcel v Berlíně, které jsou shromážděné v celkem 900 zahradních koloniích. A to na celkové ploše téměř 3 000 ha! (např. Friedrichhain-Kreuzberg má plochu 2 000 ha).

Historie zahradních kolonií sahá až do poloviny 19. století, kdy začaly v Berlíně vznikat „Armengärten — zahrady pro chudé“. To byla místa, kde si lidé pěstovali ovoce a zeleninu, aby se mohli lépe stravovat. Čekací listiny na volné pozemky vždy byly a jsou dodnes přeplněné.

zahrádkářské-kolonie-2

Teď však přichází hlas peněz. Investor Arne Piepgraß přišel s nápadem, že kdyby se kolonie zrušily, dalo by se na těchto místech postavit až 400 tisíc bytů. A už se na to téma začíná diskutovat. Uvědomují si zodpovědní plánovači města, co to znamená? Vždyť přehlíží skutečnost, že tyto přežitky „obyčejných“ lidí jsou právě ta místa, která dávají možnost zažít pocit Tady a Teď, zastavit se na chvíli, nadechnout se. Ano, představuji ten malý kuriózní kousek života, ten barevný sociální mix, který vede k tomu, co je tolik obdivováno… co se nazývá — Berlín.

Text Danuše Siering