Náš

Energeticky soběstačné bydlení — 2. místo

Český soběstačný dům vypisuje každý rok soutěž. Výzvou roku 2018 byl „Návrh energeticky soběstačného komplexu pěti budov s možnostmi sdílení a šetrným využitím dalších zdrojů“.

Na 2. místě se umístila Michaela Doležalová. Jak vypadá její představa energeticky soběstačného bydlení?

Hlavním kritériem návrhu je výhled z domů na Lipenskou přehradu, která se nachází v bezprostřední blízkosti domů. Navrženy jsou tak domy s celkovou kapacitou šedesáti obyvatel, umožňující maximální využití pozemku a výhledu na vodní plochu. Domy byly uspořádány do dvou řad s tím, že spodní řada je zapuštěna do terénu, aby nebránila výhledu horní řadě.

Domy jsou obaleny plechovými pásy pro kompaktní vzhled, pohodlné osazení solárních kolektorů a barevností umožní identifikaci obyvatel s objekty a vytvoří orientační bod v území. Technologie jsou řešeny systémem smart grid — domy jsou co nejvíce soběstačné, ale v běžném provozu jsou napojeny i na veřejnou síť. V návrhu byla spojena moderní řešení technologií se současným obrazem architektury a funkčností. Řešení využívá nejnovější užívané technologií a navazuje na kontext území i plánovanou novou výstavbu v okolí.

Tvary budov jsou navrženy kompaktně a budovy tak tvoří jakousi hradbu od komunikace, která prosklenými částmi vytváří průhledy ve směru výhledu. Je tedy možné příčně vidět skrz celou budovu. Na směr výhledu také navazují odskočené části 1. NP, které tak vytváří na severní straně zádveří u vstupů a na jižní straně kryté terasy u obývacího pokoje.

Struktury domů hradbovou zástavbou tak vytváří soukromí pro budoucí obyvatele. Půdorysy objektů jsou obdobné s drobnými odchylkami, ale jsou často poskládány zrcadlově, takže domy nepůsobí jednotvárně, ale vnáší obyvatelům spolu s různou barvou materiálu míru originality.

Novinky z Prahy a Berlína na tvůj e-mail?
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.