Náš

Energeticky soběstačné bydlení — 4. místo

Český soběstačný dům vypisuje každý rok soutěž. Výzvou roku 2018 byl „Návrh energeticky soběstačného komplexu pěti budov s možnostmi sdílení a šetrným využitím dalších zdrojů“.

Na 4. místě se umístil Martin Šálek. Jak vypadá jeho představa energeticky soběstačného bydlení?

Stěny domů tvoří pomyslné hradby, které vytváří v jejich středu společný soukromý prostor uživatelů objektu. Uprostřed areálu je umístěn větší společný objekt, který by měl sloužit jako altán či sklad zahradních potřeb. Pod altánem je umístěna technická místnost. Technická místnost je středem konceptu. Zde sdílí své energie všechny domy a opětovně si berou jen to, co potřebují. Energie jsou akumulovány v integrovaných zásobnících tepla a v bateriích. Domy jsou odstupňovány podle sklonu terénu a jsou natočeny tak, aby byl zachován výhled na hladinu Vltavy a získaly přitom maximální množství solární energie.

Široké zpevněné cesty budou sloužit jako dětská hřiště, plocha pro cvičení a další aktivity. Vodní nádrž umístěná v otevřeném areálu nevytváří jen romantickou atmosféru, ale slouží hlavně jako zásobník užitkové vody. V letních měsících poslouží jako osvěžení doplněné o sluneční lázně umístěné na jejím břehu. Napájení nádrže bude z místního potůčku, ten proteče skrze jezírko a vrátí se zpět na svou cestu do Vltavy. Doplňujícím zdrojem budou recyklované odpadní vody filtrované skrze ČOV, rozsáhlou kořenovou čističku a BIOTOP.

Novinky z Prahy a Berlína na tvůj e-mail?
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.