Náš

Energeticky soběstačné bydlení — 5. místo

Český soběstačný dům vypisuje každý rok soutěž. Výzvou roku 2018 byl „Návrh energeticky soběstačného komplexu pěti budov s možnostmi sdílení a šetrným využitím dalších zdrojů“.

Na 5. místo se svým návrhem dostali Josef Mikeš s Kateřinou Stoulilovou. Zde je jejich projekt:

Cílem soutěže je navržení 5 rodinných domů, každý má obsahovat 3 byty pro 4–6 osob. Domy mají sdílet energie a být co nejvíce soběstačné.

Naším cílem je navrhnout domy jako pasivní, pokud možno energeticky soběstačné. Při návrhu jsme se dostali do energetické náročnosti třídy A a s tímto výsledkem, jsme prozatím spokojeni. Domy využívají elektřinu vyrobenou fotovoltaickými panely, vytápění a ohřev vody jsou řešeny pomocí kompaktní jednotky s tepelným čerpadlem na odpadním vzduchu a elektřinou. Při nuceném větrání uvažujeme rekuperaci vzduchu, kdy ohříváme vzduch pomocí zemního výměníku. Cena jednoho domu se pobybuje kolem 8 mil. Kč.

Nad úlohou přemýšlíme tak, že by nemuseli sdílet jen energie, ale mohla by to být celá komunita, takový cohousing projekt.

Při konzultacích projektu jsme si uvědomili, že projekt jde technologicky zvládnout, ale nastanou problémy v případě více vlastníku (údržba, opravy, kdo to zaplatí při více vlastnících), proto doporučujeme byty pouze pronajímat, popř. prodávat domy jako celek.

Novinky z Prahy a Berlína na tvůj e-mail?
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.