Náš

Nejzajímavější stavby v Berlíně — Hufeisensiedlung Britz

Volně přeloženo „Sídliště jako podkova“ — bylo postavené v letech 1925—1933 jako první příklad sociálního bydlení v Berlíně.

Architektura sídliště se ukázala být naprosto nadčasová a trendy. Sídliště patřilo v Berlíně k nejoblíbenějším a dnes je součástí světového dědictví UNESCO.

Sídliště bylo postavené na ploše 29 hektarů s více než 1 000 bytů a 679 řadových domků se zahradami podle plánu architekta Bruno Tauta. U všech staveb pracoval Taut s několika jednoduchými, ale účinnými prostředky, jako jsou žluté a červené cihly, zakřivené linie ulic, vystupující nebo naopak odskakující skupiny domů. Rád používal diskrétní a přitom barevné odstíny na fasádách, vstupních dveřích, kontrastně bohatých oknech a ve vstupních prostorách. Dokonce i v interiérech převládaly silné barvy, které měly nahradit zbytečné tapety.

Krátce po revoluci byl celý komplex zrekonstruován a dostal se pod ochranu památkové péče. Aby i nadále zůstala zachována jeho kulturně-historická hodnota, byla na základě iniciativy spolumajitelů zřízena informační platforma, na které jsou umístěny všechny stavební podrobnosti ohledně výběru barev, materiálů a rostlin, které pomáhají udržovat homogenní vzhled. Do dědictví Unesco patří komplex od roku 2008.

Novinky z Prahy a Berlína na tvůj e-mail?
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.