Náš

Nejzajímavější stavby v Berlíně — St. Agnes

Kostel St. Agnes je bývalá budova katolické církve v Kreuzbergu, která je typickým příkladem stylu architektonické brutality.

Postaven byl v roce 1967 podle návrhu Wernera Düttmanna, avšak bohoslužby se konaly jen do roku 2004. V roce 2011 si odsvěcený kostel pronajal na 99 let významný galerista Johann König a budovu nechal přestavět podle plánu berlínských architektů Brandlhuber + Emde + Burlon.

König investoval do přestavby 3 miliony Eur, přičemž architektura budovy zůstala zachována a v mnohém byla uvedena do původního stavu. Od roku 2015 slouží 800 qm kostelní plochy jako naprosto výjimečný výstavní prostor, který udává směr a propaguje kvalitní umění daleko za hranicemi Německa. A to i přesto, že Johann König v 11 letech po úrazu téměř ztratil zrak. Jeho otec, bratr i strýc jsou všichni galeristé a Johann König dnes patří k top 5 galeristům v Německu. Přesto, když otevřel první galerii, tak otci o tom neřekl.

K tomu dodává: „Otec mě chtěl poslat po maturitě na cestu kolem světa, ale já jsem nechtěl. Byl jsem si jistý, že bude proti tomu, abych si otevřel galerii. A já jsem se chtěl uchránit konfrontace s ním“. Peníze si proto půjčil od svého strýce… Od roku 2009 je Johann König uveden v anglickém magazínu Art Review v seznamu „Power 100 List“.

Více informací www.koeniggalerie.com

Novinky z Prahy a Berlína na tvůj e-mail?
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Více informací.