Přečtěte si

Symbolem Berlína je borová šiška a jemný nažloutlý písek v nekonečných lesích

Když se mne kdysi kdosi zeptal, co bych po třiatřiceti návštěvách Berlína řekl o tomto městě, co že je pro mne jeho symbolem, odpověděl jsem bez zaváhání, že borová šiška a písek, a pak ještě dodal: nekonečné lesy. Můj oblíbený švýcarský spisovatel Robert Walser, který žil v Berlíně na počátku 20. století, jednou napsal, že Berlín je město procházek. A stále to platí. Vím, že jsem mnohé svými výroky o symbolu města překvapil, ale pro mne je opravdu Berlín a jeho okolí, za těch více jak 23 let co tam pravidelně jezdím, právě toto. Místo pro dlouhé pěší výlety v lesích a kolem jezer a přesto stále na území Velkého Berlína.
Přečtěte si

Martin Krafl: Máme skvělou šanci stát se čestným hostem Frankfurtského knižního veletrhu

Po dvouleté přestávce opět otevřel své brány Frankfurtský knižní veletrh. Kvůli pandemii koronaviru se veletrh v roce 2021 konal ve velmi omezeném rozsahu, český stánek na něm ale nechyběl a vzal na sebe podobu knihovny česko-německých titulů. Martin Krafl, koordinátor knižních veletrhů v České republice, v rozhovoru pro N&N magazín znovu podtrhl význam této jedinečné události. A přináší naději, že by Česká republika mohla být čestným hostem nejvýznamnějšího světového knižního veletrhu v letech 2025/2026.
Přečtěte si

Rudiš dostal cenu od německého prezidenta Steinmeiera. “Spojují nás dějiny, vlaky a pivo,” říká pro N&N

Německý prezident se rozhodl ocenit Záslužným řádem Spolkové republiky Německo celkem 16 lidí, kteří se podle něj mimořádným způsobem zasadili o kulturní život, ochromený ještě nedávno koronavirovou pandemií. Mezi šesti ženami a deseti muži je i jeden Čech – v Německu žijící spisovatel Jaroslav Rudiš.
Přečtěte si

Čapek předvídal, že technogenní společnost zničí své životní prostředí, říká mnichovská filoložka Svetlana Efimova

Svetlana Efimova je profesorkou slavistiky v Německu a v našem rozhovoru dokazuje, že má Karla Čapka načteného do nejmenších podrobností. Pro českou literaturu nadchla řadu svých studentů na Mnichovské univerzitě a pro Válku s mloky získala dokonce svého čtrnáctiletého synovce, který je jinak fandou sci-fi literatury. V našem rozhovoru se zamýšlí nad tím, proč je Čapek stále aktuální a proč pro ni česká literatura šíří záběru i světovými úspěchy symbolizuje evropskou literaturu v pravém slova smyslu.
Přečtěte si

Pražský Goethe-Institut zve k rozhovorům mladé literáty z Německa. Mluvit budou třeba i o německo-tureckých vztazích

Německé literární ikony typu Remarque, Heine a (hlavně) May zná v Čechách ledaskdo. Jak ale vypadá současná německá literární scéna a generace nově nastupujících autorů? To se českému publiku pokusí představit nový kulturní projekt pražského Goethe-Institutu s názvem Terra litera, jehož prvním online hostem bude ve čtvrtek 8. dubna německý dramatik Akın Emanuel Şipal.
Přečtěte si

Vakcína a spravedlnost s Karlem Čapkem: Paralely Bílé nemoci a koronaviru si všimli i na mnichovské univerzitě

Málokdy způsobil jakýkoli článek mezi mými německy mluvícími přáteli takový rozruch, jako když jsem jim nedávno přeposlala fejeton o tom, že “objevitelem” koronaviru a hlavně toho, co dokáže způsobit, byl Karel Čapek. Je až neuvěřitelné, jaké paralely mezi Čapkovým dramatem z roku 1937 a dnešní pandemickou situací existují.