Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Štědrý den, na který se nezapomíná

Jako děti jsme se všichni těšili, jaké dostaneme na Vánoce dárky. Jako dospělí častěji uvažujeme, jakou radost přinesou dárky těm druhým. Příběh, který se odehrává v Praze (jména zúčastněných jsou redakci známa), je spíš pohádkou… podobných totiž zase až tolik neexistuje.
Přečtěte si

Srovnáváme: Bez ohledu na covid se blíží Velikonoce. V čem se liší ty německé od českých?

Největší křesťanský svátek v obou zemích letos připadá na neděli 4. dubna. A v obou zemích ho poznamená covid. V Česku se zatím dohadujeme o tom, jestli epidemii konečně zastaví zákaz prodeje pomlázek, nebo jestli se během volných dnů zastaví výroba i ve velkých fabrikách. V Německu si každá země jede více méně po svém. Sasko například počítá s tím, že oslavy Velikonoc proběhnou, i když tam čísla nakažených neustále stoupají. Také předsedkyně vlády Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová se přimlouvá za to, aby Němci mohli svátek oslavit, i když za přísných opatření. Jak to dopadne, se zřejmě dovíme v týdnu od 22. března, kdy má o opatřeních jednat německá vláda. My se každopádně teď zaměříme na zvyky a obyčeje, které se v Německu o Velikonocích slaví a dějí obyčejně.
Přečtěte si

Vánoční trhy? Praha skoro všechno zařízla, Berlín žije

Letošní advent začal nedělí 29. listopadu. Zatímco Berlín už má více méně jasno, kde a jak budou probíhat vánoční akce a trhy, Praha moc jasno nemá. Tedy má jasno v tom, že většina akcí bude zrušena a těch pár, co zrušené nebudou, bude nějakým způsobem omezeno. Nikdo v Praze ale ještě ani v polovině listopadu nevěděl, co bude přesně fungovat a jak.
Přečtěte si

Čert a Mikuláš dorazí i letos. Kam se ovšem ztratili Perchta, Ambrož nebo Laufři?

Křesťanské náboženství po staletí určovalo duchovní směr a tradici evropského obyvatelstva. Ve svých raných stádiích ovšem adaptovalo většinu svátků a zvyklostí z původního pohanského světa. A není tomu jinak ani u takzvané obřadní obchůzky, která se dodnes dochovala v podobě návštěv čerta s Mikulášem. Postav, které se do předvánočních obchůzek zapojovaly, bylo ovšem mnohem víc.
Přečtěte si

Příběh Adidas: tehdy a teď

S tímto příběhem musíme začít před sto lety, kdy bratři Adolf a Rudolf Dassler začali ve staré matčině prádelně v Herzogenaurach vyrábět sportovní obuv. Aktuálnost situace mne ale nutí již připravený úvod pozměnit. Světové koncerny jako Zara, H&M, Adidas ad. jako první v Německu oznámili, že kvůli koroně přestanou platit nájem v obchodech, protože jsou zavřené.
Přečtěte si

Magická tradice masopustu

Každá tradice má svůj význam. Mnohem hlubší a často i tajemnější, než si myslíme. Naši předkové byli výrazně víc propojeni ať už s pohanskou či katolickou vírou. Věřili na symboly, intuici, zvyky a tradice. Jednou z takových je i aktuální období – masopust.