Urbex v Praze aneb sedm opuštěných míst v české metropoli

Máte rádi zašlou historii a přitom i jisté napětí a mrazení v zádech? Tak to už určitě znáte slovo urbex. Je to zkrácená verze anglického sousloví „Urban Exploration“, což lze do češtiny přeložit jako městský průzkum. Přitom nejde o turistické destinace, ale o místa, která lidé vystavěli a později opustili. Nabízíme tipy pro příznivce urbexu v Praze.

Nejdříve (nepsaná) pravidla.
Základní je toto: Neodnášej nic než fotky, nenechávej nic než stopy. Dalším častým nepsaným pravidlem je: Neprozrazuj lokalitu. My proto představíme jen místa, která zapadají do kolonky urbex, ale až tak utajená nejsou.

Má vůbec urbex nějaký smysl, kromě často adrenalinových zážitků pro jeho fanoušky, kteří opuštěné budovy a místa prolézají s fotoaparátem, které pak radostně sdílí na sociálních sítích? Podle Zdeňka Lukeše, uznávaného historika architektury, ano: „Oni zachytí něco, co možná jednou zanikne. Pro historiky architektury to může být velmi cenná informace. Vynikající je, pokud si pak těch obrázků všimne někdo, kdo tu stavbu zachrání, což se stává.“

1. Bohnický „hřbitov bláznů“

Ústavní 91, 181 00 Praha 8

Bohnický hřbitov

V roce 1903 vznikla Bohnická psychiatrická léčebna a hřbitov pro pacienty je zřízen o šest let později. V roce 1951 se zde přestalo pohřbívat a od roku 1963 je hřbitov opuštěný. Na rozloze 4200 metrů čtverečních je uloženo okolo 4700 lidí. Nejsou tu však pohřbeni jen chovanci psychiatrické léčebny. Je tu například pohřben Gavrilo Princip, který v roce 1914 spáchal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d’Este a zemřel v roce 1918 ve vězení. Jeho tělo mělo být ukryté tam, kde ho následující generace nebudou moci obdivovat – na což je tento hřbitov ideálním místem. Jeho hrob nebyl označen.

2. Bazén pod Barrandovskými terasami

Zbraslavská ul., Praha 5

Funkcionalistický skokanský můstek

Barrandovské terasy byly mnoho let jedním z nejčastějších cílů fanoušků urbexu v Praze. Dnes už tomu není, protože začala jejich rekonstrukce. Ta se však zatím netýká areálu pod nimi  – plaveckého bazénu, který byl pro veřejnost otevřen v roce 1930 v místě bývalého lomu. Bazén byl využíván i pro plavecké závody, krásu architektury tady představuje dnes zchátralé torzo, funkcionalistický skokanský můstek. K bazénu patřily i tenisové kurty, basketbalové  a volejbalové hřiště, písečná pláž, loděnice s jachtami a kanoemi. Prostě ráj. Až na to, že voda byla hodně studená. Slunce do areálu svítilo jen dopoledne, vysoké skály pak vrhly na bazén stín. Nevhodně umístěný bazén ukončil svou činnost v roce 1955.

3. Nákladové nádraží Žižkov

Olšanská ul., Praha 3

Uvnitř nákladového nádraží

Nákladové nádraží na pražském Žižkově bylo vystavěno  v letech 1931 až 1936. Nádraží sloužilo k rychlé překládce zboží z vlaků na nákladní auta. Charakteristické jsou tunely pod zemí a zvenku ocelové můstky nad kolejemi. Ve své době to bylo provozně nejdokonalejší nádraží v Evropě. Provoz tu byl ukončen v roce 2002. V plánu je vybudovat tu komplex bytů a kancelářských budov pro 15 tisíc obyvatel. Ústřední budova, největší dochovaná funkcionalistická stavba v Praze, je od roku 2013 chráněnou kulturní památkou a má se stát společensko-kulturním centrem nové čtvrti.

4. Areály ČKD a bývalé Pragovky

Kolbenova ul., Praha 9

Uvnitř zdevastované průmyslové budovy

Obrovský areál strojíren světově proslulé firmy ČKD vznikal postupně od 20. let minulého století. Vznikla tu největší strojírna v tehdejším Československu. V době největšího rozmachu tu pracovalo 12 000 zaměstnanců. Kromě prací pro železnici a výroby lokomotiv tu byla soustředěna i výroba letadel, tanků a v roce 1936 odtud vyjel první trolejbus. Za 2. světové války byla společnost přejmenována na Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik AG a vyráběla hlavně zbraně pro Wehrmacht. Část areálu už je zaplněna moderními budovami, ale část dál chátrá.

A kde jsou nejlepší místa na urbex v Berlíně? Čtěte: Urbex v Berlíně aneb sedm „ztracených“ míst v německé metropoli

Hned naproti „přes ulici“ je asi nejsnáze dostupný zchátralý průmyslový areál v Praze – bývalá továrna na výrobu automobilů značky Praga. Z opuštěných budov však nyní postupně vzniká svébytná kreativní čtvrť. Historicky cenné tovární haly se tu s novými projekty současných architektů a urbanistů společně přetvářejí v unikátní městský prostor.

5. Divadlo Spirála

Výstaviště, Praha 7

Bývalé divadlo Spirála

Divadlo Spirála v areálu Pražského výstaviště vzniklo v roce 1991 přestavbou bývalého panoramatického kina z roku 1960. Válcovitá ocelová stavba pak sloužila jako divadlo pro 800 diváků. Netypické architektonické řešení bylo mimo jiné v roce 1993 bylo oceněno Grand Prix Obce architektů.  V 90. letech to bylo vyhledávané místo, kde se hrály proslulé rockové muzikály včetně Jesus Christus Superstar. To bylo až do roku 2002, kdy divadlo zasáhla ničivá povodeň. Od té doby byl celý objekt uzavřený a chátral. Letos odstartovala rekonstrukce, takže urbexu tu zvoní hrana.

6. Olšanské hřbitovy

Vinohradská ul.1835/153, Praha 3

Hřbitovy jsou plné historie a zapomnění

Místem, které z velké části splňuje kritéria urbexu (kromě opuštěnosti) jsou i Olšanské hřbitovy.  Nikde není taková koncentrace chátrajících objektů jako zde, ve společnosti zhruba dvou milionů zemřelých. Budete se procházet mezi hroby, které jsou často zároveň uměleckými díly – a přitom zakryté břečťanem. Na rozloze více než 50 hektarů můžete najít hroby a hrobky spousty českých osobnosti, ale i významných Němců, kteří zde v průběhu staletí žili.

7. Nádraží Vyšehrad

Svobodova 86/2, 128 00 Praha 2

Schéma vyšehradského nádraží

Přestože se secesní budova bývalého nádraží, v nynější podobě postavená v roce 1904, stala roku 2001 kulturní památkou, stav budovy se prudce zhoršuje. Vlastníkem je od roku 2007 zahraniční firma, která se o objekt už 10 let nezajímá. Jakékoliv snahy o rekonstrukci váznou. Na chátrající budovu byla letos uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Urbex tu zažívá zlaté časy…

(+1). Stará čistírna odpadních vod

Papírenská 199/6, Praha 6

Historické foto čistírny odpadních vod

Na závěr jeden tip na místo, které už dnes do urbexu nijak nepatří – ale mnoho desetiletí patřilo! Zde jakoby se zcela naplnila slova historika Zdeňka Lukeše o urbexu uvedená výše. Areál s nevábným názvem i obsahem byl postaven v letech 1901 – 1906 jako poslední článek stokové sítě v Praze. K čištění většiny odpadních vod města Prahy sloužila až do roku 1967. A až v novém tisíciletí prošla neuvěřitelnou proměnou – dnes je z ní citlivě zrekonstruovaný exkluzivní prostor.  Byla to první významná čistírenská stavba v Čechách a dnes je jednou mála zachovaných starých čistíren na světě vůbec. Zůstalo i rovněž ojedinělé technologické vybavení. Jeden tip: Cihlám, ze kterých je čistírna vystavěna, se říká zvonivky. Při poklepu totiž vydávají zvonivý zvuk. Tak si zazvoňte!

Historie urbexu:

1793: Philibert Aspairt, pravděpodobně první moderní průzkumník a katafil (milovník podzemí) se ztratil v Pařížských katakombách při průzkumu se svíčkou. Jeho tělo bylo nalezeno o jedenáct let později.
1921: Nejspíše první organizovaná „urbex“ výprava byla realizována francouzkými dadaisty, a to do opuštěného ukrytého kostela sv. Juliena v Paříži.
1977: V San Francisku byl založen Suicide Club, který měl průzkum staveb jako hlavní náplň.
1986: V australském Melbourne začala fungovat dnes již kultovní skupina průzkumníků stok a odtokových kanálů Cave Clan.
1990: V Rusku se zformovala skupina tzv. Diggers of the underground planet, kteří prosluli nálezem mučící komnaty ruského cara a tajného metra vybudovaného Stalinem pod Moskvou.
1995: Založeny první internetové stránky o urbexu.
2007: První videodokument Urban explorers into the darkness od americké režisérky Melody Gilberts.
2010: Vznik stránek urbex.cz, informujících o českém urbexu a fenoménu jako takovém.

Zdroj: urbex.cz

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.