Názory předních osobností na současnou společenskou a geopolitickou situaci.
Život za dráty
Kilometry ostnatých drátů, kontroly, propustky. Život jihočeských Slavonic u přísně střežené hranice mezi Východem a Západem se nadlouho zastavil. Zvrat přišel s pádem železné opony, kdy si genius loci starobylého renesančního města oblíbili pražští umělci.
Úspěch AfD a BSW postavil Německo na křižovatku. Kam se vydá?
„Těch telefonátů stále přibývá. Danuš, co se to děje v Německu, můžeš mi to vysvětlit? A teď, po volbách v Durynsku a Sasku, jich pravděpodobně bude ještě více,“ píše naše berlínská dopisovatelka Danuše Siering, vydavatelka…
Jörg Nürnberger : Z Prahy vlakem do Bundestagu
Poslance Spolkového sněmu Jörga Nürnbergera (SPD) přivedla k Česku rodinná historie a dnes už jej s touto zemí pojí i vlastní rodina, kterou založil se svou českou ženou v Praze.
Opuštění jaderné energie se stává v Německu znovu horkým tématem
Ceny uranu rostou a lámou rekordy. Novou touhu po energii bez emisí CO₂ pochopily mnohé země. Pouze Německo se tvrdě drží bezjaderné politiky i nadále. Je to únosné? Ptá se nejen veřejnost, ale ozývají se…
Proč je udržitelnost neudržitelná
Německo a Evropa s ním jsou
prý v úpadku. A není to vlastně
v pořádku? ptá se ve své eseji náš stálý přispěvatel, česko-německý kouč a spisovatel Jan Bílý.
Svoboda umění je dnes v Německu jen prázdný pojem
Proč německá ministryně kultury schvaluje žádosti o dotace osobně? Chce si být jistá, že je dostanou jen ti správní umělci…
Sabine Gruša aneb příběh jedné velké přítelkyně Čechů
Sabine Gruša je zakladatelka Spolku německých přátel a podporovatelů Nadace Olgy Havlové. Nedávno získala ocenění za dlouhodobou dobrovolnickou činnost a angažovanost ve prospěch České republiky a propagaci české kultury v Německu. Má radost z prodemokratického…
Politika, Berlínská filharmonie v Praze a vizuální verše: To byl Česko-Německý Salon
V prostorách pražské Art & Event Gallery Černá labuť, kde se tradičně koná Česko-Německý Salon, se po deváté sešly mimořádné osobnosti z Česka i Německa: dlouholetý německý diplomat Arndt Freytag von Loringhoven, zakladatel Českého ekonomického…
Arndt Freytag von Loringhoven: Tři pilíře Evropy
Česká republika a Německo jsou si dnes blíže než kdykoliv předtím, tvrdí v rozhovoru s vydavatelkou N&N Czech-German Bookmag Danuší Siering Arndt Freytag von Loringhoven, který svého času zastával post německého velvyslance v Praze a ve Varšavě….
Když ještě stála zeď: Tematická řada o NDR v Goethe-Institutu
Jen málokdo tuší, že v budově pražského Goethe-Institutu kdysi sídlilo mj. i východoněmecké zastupitelství. Tematická řada o NDR seznamuje návštěvníky s vybranými úseky kulturních a německých dějin přímo v prostorách této instituce. Ať už prostřednictvím aktuální fotografické výstavy…
Zemřel evropský politik: Karel Schwarzenberg
Zemřel Karel Schwarzenberg, šlechtic a mimořádný Evropan. K Státnímu svátku České republiky 28. října mu prezident Petr Pavel propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva. Kvůli nemoci však již ocenění nemohl osobně převzít. „Kníže”, jak…
“Global commons” je šancí na řešení klimatické krize
„Německo se dívá do budoucnosti. Za celé roky jsem tam neslyšela slovo ‚tradice‘. Nevybavuji si, že by se při nějaké vážné debatě někdo obracel
k minulosti, pokoušel se minulost nějak udržet nebo nedejbože oživit,“
říká politoložka…
Vojna a mír
Jan Bílý o čajových dýcháncích ve stínu jaderných hlavic. A o tom, proč člověk s dlouhou pamětí vidí svět složitěji.Hlavně v době, kdy se slova o míru považují za zradu.
Co píší německá média o návštěvě prezidenta Petra Pavla
První a poslední zahraniční cesta Václava Havla ve funkci prezidenta vedla do Německa. I jeho současný nástupce ve funkci přikládá západnímu sousedovi velký význam.
Německá média gratulují Čechům k novému prezidentovi
Okamžitě po vyhlášení výsledků prezidentských voleb zveřejnila významná německá média svůj názor na Petra Pavla. Vskutku jen málokdy se stane, aby Německo věnovalo Česku takovou pozornost.
Joachim Gauck – filozof na trůně
Sedí ve své prezidentské kanceláři na Dorotheenstrasse. Soustředěně poslouchá, mluví klidně, váží odpovědi. Dvaaosmdesátiletý nestor německé politiky, do roku 2017 německý prezident, přezdívaný „lovec Stasi“ nebo také „německý Havel“. Rozhovor s Joachimem Gauckem
je skutečný…
Ruské zločiny zažalovat!
Frankfurter Allgemeine Zeitung uveřejnil komentář českého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že opožděná spravedlnost je lepší než vůbec žádná. Text přinášíme v plném znění.
Naše zlatá budoucnost
Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.
Válka mění internet
Česká republika je od července předsednickou zemí Evropské komise a její role na dalších šest měsíců významně vzroste. Klíčovou roli přitom bude hrát Věra Jourová jakožto místopředsedkyně Evropské komise a nejvýše postavený český politik v…
Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet
Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou “ruskou válku” byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo…
Aby nám z green dealu nevyrostla nová železná opona
Pokud jde o přístup politické elity, osobností a médií k tzv. Zelenému údělu, v posledních měsících to vypadalo, jako by Německo a jeho východního souseda nedělila zeď, ale přímo oceán.
Miloš Vystrčil: Máme jedinečnou historickou výbavu pro předsednictví v Radě EU
Česká republika má ojedinělou příležitost nastavit nový směr celé EU. Doba není nejlepší, ale díky tomu skýtá příležitost něco změnit. Takový je názor předsedy Senátu Miloše Vystrčila, se kterým jsme se bavili nejen o předsednictví,…
Jana Černochová: Od začátku bylo jasné, jak intenzivně musíme Ukrajině pomáhat
Zatímco v civilní oblasti jsme s Německem hluboce propojeni, v obraně je tomu naopak, poukazuje ministryně obrany Jana Černochová na paradox, který se díky právě dojednávaným darům a nákupům zbraní stává minulostí.
Andreas Künne: Jednota je stále významnější. Ideologický skepticismus k EU vymizel
Andreas Künne vede pražské velvyslanectví devět měsíců. V exkluzivním rozhovoru pro N&N magazín mimo jiné popsal, co pro jeho práci znamená ruská agrese proti Ukrajině.
Jan Lipavský: Appeasement agresory nezastaví
Článek ministra zahraničí Jana Lipavského ve Frankfurter Allgemeine Zeitung ze 4. května 2022 – český překlad.
Tomáš Kafka: Pro střední Evropu má i vážnost groteskní rysy
Jedním z kulturních rozdílů mezi střední a západní Evropou je ten, že ve střední Evropě má i vážnost groteskní rysy. Přesvědčil se o tom básník, historik a diplomat Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Německu.
Zuzana Lizcová: Scholz zdědil fatální závislost na ruském plynu
O reakci Německa na Putinovu agresi, náladě v tamní společnosti i o německé proruské scéně poskytla N&N Magazínu rozhovor vedoucí Katedry německých a rakouských studií FSV UK Zuzana Lizcová.
Michal Kubal: Zelenskyj působil absolutně uvolněně
Reportér Michal Kubal se s kameramanem Vojtěchem Hönigem vrátili po skoro třech týdnech z Ukrajiny. „Varovali nás, že novináři jsou pro ruské síly častým a záměrným cílem,“ popsal v exkluzivním rozhovoru pro N&N magazín.
Michael Žantovský: Rusku nelze ustupovat ani o píď
Česko své nadcházející předsednictví Radě EU spojovalo s inovacemi. Tato priorita ale i podle Michaela Žantovského, bývalého diplomata a současného ředitele Knihovny Václava Havla s ruskou agresí proti Ukrajině padá.
Slovenský velvyslanec v Německu: O podpoře spojenců nepochybujeme
„Ruská invaze na Ukrajinu změnila náš někdy odtažitý pohled na bezpečnost. Evropa bude po 24. únoru 2022 jiná než předtím,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro NN magazín slovenský velvyslanec v Berlíně Marián Jakubócy.