Chcete vědět, co se právě děje v Česku a Německu? Představujeme zajímavé osobnosti, přinášíme trendy a aktuality z metropolí, informace o architektuře, výstavách i kulturních akcích. S námi budete vždy v obraze.
“Firemní terapeut” Mike Köppe: přenesme Tour de France do Prahy!
Mike Köppe se narodil v Míšni v roce 1975. Tehdejší ČSSR navštívil poprvé v roce 1984. Pár let po sametové revoluci se vrátil do Česka na stáž a už zůstal. Prahu plnou výzev a nových…
Němčina – moje láska
Germanistka a kulturní redaktorka Lucie Pantazopoulou Drahoňovská vypráví o tom, co se stane, když „Husákovo dítě“ najde zalíbení v Goethově jazyce.
O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali
Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo…
Kapr Pepíček aneb Český vánoční příběh
V Praze, v blízkosti Žlutých lázních na břehu Vltavy, byly před Vánocemi pokaždé postaveny velké sudy. Přesně naproti “Domu tiskařů”. Obrovské dřevěné sudy byly plné živých kaprů, kteří šplouchali ve vodě sem a tam. Příliš…
Tomáš Kafka a Bernhard Schlink napsali divadelní hru na téma: Mitteleuropa
Tomáš Kafka, český diplomat, překladatel a také básník, a Bernhard Schlink, právník a spisovatel. Dva muži, dva různé světy, 25 let přátelství, které spojila láska k literatuře, příběhům, ale také zájem o minulost a současnost…
O knize, která v Německu rozvířila diskusi o svobodě slova
Na počátku bylo Slovo. Touto větou začíná Janovo evangelium. Vše se stalo skrze Slovo a beze Slova se nestalo nic tím, čím se stalo. I když se slovo napíše a vytiskne nebo pošle na druhý konec světa,…
Veselin Vačkov: Zůstaneme si blízko?
Absolvent Oxfordu a Univerzity Karlovy Veselin Vačkov, který kromě češtiny a rodné bulharštiny ovládá čtyři další jazyky, se dívá na česko-německé soužití ze zajímavé perspektivy. Ředitel redakce Lido- vých novin, nejstaršího českého deníku, zažil zlatou…
Salon hostil významné řečníky a pokřtilo se nové vydání bookmagu N&N
Česko-německý Salon v Domě Černá labuť přivítal kněze a teologa Tomáše Halíka, českého velvyslance v Německu Tomáše Kafku a další významné osobnosti. Hlavním tématem byla duchovní, společenská a politická východiska z těžké doby, v níž se svět nachází.
Melanie Freifrau von Schilling: Charita je pro mě věc přirozená
Vánoce se blíží a s nimi čas myslet na ostatní. Ví to i Melanie Freifrau von Schilling, zakladatelka Nadačního fondu Act For Others, která propaguje, podporuje a pořádá charitativní akce. Její „Charity Advent Market“ proběhne…
Claudia Bousset: Salony jsou hájemstvím svobody a umění konverzace
Claudia Bousset od roku 2014 pěstuje kulturu salonních setkání v Německu. Pod jejími křídly a za asistence jejího 18-ti členného týmu se uskutečnilo již více než 1 200 salonních setkání.
Včerejšek už se nevrátí, říká Tomáš Halík v novém vydání bookmagu N&N
Jestli má Česko od dob Václava Havla mezinárodně známého intelektuála, pak je jím kněz a filosof Tomáš Halík. V rozhovoru pro nové vydání N&N Czech-German Bookmag, které vychází 11. listopadu, se zamýšlí nad tím, co…
V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií
V duchu prvorepublikových salonů, kdy se v Praze scházela u jiskrných debat česká a německá elita, přináší N&N Czech-German Bookmag ve svém novém čísle to nejlepší z obou světů.
Jakou zemi zdědím?
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej…
Fabularium
Tam, kde děti Čechů v Berlíně oživují mateřský jazyk
Jak se z hippies stanou občané
Přední český (ale vlastně česko-německý) komentátor společenského dění a odborník na systemické konstelace Jan Bílý o svých letech v zemi, jež se (bohužel) snaží popřít všechno špatné.
NFT jako most do budoucnosti
O trendech na trhu s uměním a luxusem s Joëlle Rombou,
ředitelkou berlínského zastoupení Sotheby’s
Naše zlatá budoucnost
Někdejší novinář a dnes šéf „šéf programu Českých center k předsednictví EU“ Tomáš Sacher si ve svém textu všímá toho, jakým směrem se Evropská unie vydala v poslední dekádě.
Když sedíš na lavici po odsunutých Němcích
Známý česko-německý kouč, autor řady knih a tak trochu cizinec ve své vlasti Jan Bílý si všímá sil, jež jsou pod povrchem. Sil neviditelných a o to silnějších.
Ruské tanky tolerují Pražané i Berlíňané jedině růžové anebo zničené
Propagandistickou podstatu ruských pomníků v podobě tanků na soklech demaskovali občané v Praze i v Berlíně. V obou metropolích za pomoci růžové. Zničená ruská technika se však v Praze těší velkému zájmu pročež její…
Novinář Hans-Jörg Schmidt: Češi ještě umí žít, to Němci žijí pro práci
Německý novinář Hans-Jörg Schmidt je sice celoživotním fanouškem Borussie Dortmund, ale opravdovým domovem je pro něj Praha, do které se před třiceti lety zamiloval.
Alena Mornštajnová: Příště budu psát o zelenině
Do Salónku Lucie Šilhové přišla spisovatelka Alena Mornštajnová, čerstvá držitelka ceny Česká kniha. Lucie Šilhová zavzpomínala na první setkání s jednou z nejprodávanějších českých autorek. Tehdy ještě ne zcela známá spisovatelka na ně přinesla svou…
Svět dobývá nový hudební styl. Rozhovor s Lil Spätym v Berlíně
Už jako dítě majitelů klubu nasával hudbu s mateřským mlékem. Jako dvouletý uměl číst čísla a písmena, ale ne mluvit, a v deseti letech vydal své první album Just for Friends.
Miloš Vystrčil: Máme jedinečnou historickou výbavu pro předsednictví v Radě EU
Česká republika má ojedinělou příležitost nastavit nový směr celé EU. Doba není nejlepší, ale díky tomu skýtá příležitost něco změnit. Takový je názor předsedy Senátu Miloše Vystrčila, se kterým jsme se bavili nejen o předsednictví,…
Schwarzenberg na česko-německém Salonu: Kompromisy na úkor jiných jsou morálně pochybné
Česká republika by se během předsednictví v Radě EU měla vypořádat se zavádějícím používáním slova kompromis v evropské politice. Řekl to Karel Schwarzenberg na Česko-německém Salonu, jehož se účastnil i německý velvyslanec.
Berlínská Češka v jazzovém New Yorku
Martina Barta, česká jazzová zpěvačka, žije kosmopolitní život. Bydlištěm v Berlíně, kde studovala jazzový zpěv a hru na lesní roh, v současné době však tráví čas v New Yorku, kde dokončuje magisterské studium na renomované…
Festival ve Varech letos pomůže ukrajinským filmařům
56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se po dvou letech vrací ke svému tradičnímu termínu, který letos připadá na 1. – 9. července. Ozvláštní jej filmy z oděského festivalu.
Oční bulvy nebo sýr s červy? I to najdete v berlínském Disgusting Food Museum
Jíst znamená přežít. V různých koutech planety se ale liší pohled na to, co jídlem může být. A právě na divnou a mnohdy odpuzující stravu z pohledu Evropana se zaměřilo muzeum nechutných jídel v Berlíně…
Básníkům ve Vídni chutná život
Projekt Wiener Alltagspoeten, Vídeňští básníci všedního dne, který zveřejňuje na sociálních sítích útržky rozhovorů odposlechnutých na vídeňských ulicích, v hromadné dopravě či v lokálech, má už čtvrt milionu sledujících.
Putina kdysi v Berlíně pasovali na rytíře. Rituál to byl ale jen turistický
Kuriózní scéna z ceremoniálu při návštěvě Putina v červnu 2000 v Berlíně dnes působí téměř strašidelně. Vladimira Putina „opasovali“ na rytíře.
Nejsme žádné muzeum, ujišťuje David Stecher z Pražského literárního domu
Na poli česko-německých vztahů se pohybuje více než třicet let. Od roku 2012 je ředitelem Pražského literárního domu autorů německého jazyka. David Stecher navazuje na fenomén česko-německo-židovského kulturního soužití.