Přinášíme nejnovější zprávy, rozhovory i vlastní zážitky z českého a německého kulturního světa, aby vám nic neuniklo. Praha a Berlín jsou centra s kulturní tradicí a vizí budoucnosti.
Po třech turbulentních letech se na jaře v Benátkách otevřela nejprestižnější přehlídka umění na světě – Bienále Benátky 2022.
Od 15. do 17. srpna 1969 prožilo bezmála 500 000 lidí na farmě nedaleko New Yorku jedinečný festival ve Woodstocku. Nyní se k němu vrací rozsáhlá výstava v Berlíně.
Budova českého velvyslanectví v Berlíně se stala nejen v Německu architektonickou ikonou. Je považována za vynikající příklad brutalistní architektury a dodnes vyzařuje futuristický půvab.
Sir Simon Rattle, který žije v Berlíně se svou ženou, českou pěvkyní Magdalenou Koženou, již léta pravidelně diriguje nové inscenace ve Státní opeře. V únoru měla v Berlíně premiéru opera Leoše Janáčka Věc Makropulos.
Pražské galerie a muzea se s příchodem jara a odchodem covidových opatření znovu nadechují, a tomu odpovídají i nabité výstavní programy.
Berlín je podle architekta Davida Vávry město, které si z těžké minulosti umělo vzít to dobré. To platí i pro Berlínskou zeď, která město po desetiletí dělila na západní a východní část.
Výstava nazvaná Genius představuje nejen dílo Leonarda da Vinci, ale nastiňuje i možný pohled tohoto génia na dnešní svět. Jaký by byl da Vinci v roce 2022, jak by uvažoval, a co čím by se zabýval?
Sportovní akce, akty i autoportréty spojuje v jeho podání tělesnost. Nejen to určuje už více než 40 let uměleckou kariéru Zdeňka Lhotáka a vedlo i k ocenění World Press Photo. Nyní vystavuje v pražské galerii Černá Labuť.
Hostem Salónku Lucie Šilhové byl v pražské Art&Event Gallery klavírista a hudební pedagog Ivo Kahánek. Veselý interpret vážné hudby kromě jiného prozradil, že s Dvořákovým klavírním dílem je třeba zacházet jako s dobrým parfémem. Dvě tři kapky stačí. Celý flakón by nikdo nevydržel, …
Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych …
Zwickau znal před pár desítkami let každý, kdo uměl najít tehdejší Německou demokratickou republiku na mapě. Tehdy víc než stodvacetitisícové město bylo totiž proslavené jako jedno ze dvou center východoněmeckého automobilového průmyslu. Město, kde se vyráběly slavné trabanty, lidová bakelitová …
Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se …
V Praze jsou k vidění obrazy a fotografie uznávaného českého fotografa Pavla Brunclíka. V Berlíně pak představí své malby jeden z nejvýraznějších současných malířů Daniel Pitín.
U příležitosti 75. výročí narození Davida Bowieho, které připadlo na 8. ledna, vzdává virtuální výstava hold jednomu z největších talentů hudební historie. Na ni naváže další výstava, která k nedožitým osmdesátinám Muhammada Aliho připomene osobitého a mimořádně úspěšného boxera.
Málokdo ví, že české kulinářství mívalo stejně bohatý sortiment jako třeba francouzské. Naši rodiče a prarodiče na to zapomněli, ale mladá generace opět začíná objevovat kouzlo zvěřiny, ryb nebo třeba chřestu.
Stověžatá Praha je uctívána na celém světě. Věží a věžiček je ve skutečnosti na tisíc, v panoramatu města mnohé z nich patří sakrálním stavbám. Ne každý však ví, že právě v jedné z nich se nachází jeden z největších duchovních …
K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije …
Výstavu pořadatelé plánovali u příležitosti fotografových 100. narozenin, ale vzhledem k současné situaci ji o rok odložili. Nyní však je možno shlédnout velkou restrospektivu této ikonické postavy světové fotografie přímo v muzeu Nadace Helmuta Newtona.
„Chtěli bychom přispívat k objevování nových pohledů na umění 20. a 21. století, na svět, ve kterém žijeme, a vytvořit tak živé místo pro setkání s uměním pro co nejrozmanitější publikum,“ říká o Kunsthalle Praha její ředitelka Ivana Goossen. Nové …
Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy …
V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká …
Velké vítezství režisérky Jasmily Žbanićové a jejího historického dramatu Quo vadis, Aida? – tak by se dalo popsat sobotní předávání cen European Film Awards, které proběhlo v Berlíně, avšak z velké části online. Mezi nominované se dostal i snímek Myši …
Na uměleckých kreacích z květin založilo svůj byznys jedno z berlínských květinářství, které zároveň pravidelně pořádá výstavy věnované propojení umění a přírody. Styl jeho uměleckých květinových děl je rozmanitý a zahrnuje jak jednoduché, tak i extravagantní či přímo sofistikované kytice.
Co všechno je možné udělat pro design? Na to hledá odpověď Moravská galerie v Brně, která po téměř tříleté rekonstrukci znovuotevřela budovu Uměleckoprůmyslového muzea. Nové prostory provází i nový koncept, který napoví, co přesně v expozicích najdete – Art Design …
Česko-německý fond budoucnosti udílel v Brně Česko-německé novinářské ceny za rok 2021. Osmi cenami ocenil celkem třináct českých a německých autorů.
Předpremiéra očekávaného českého dokumentu, snímky ze soutěže festivalu v Cannes i pocta Jeanu Paulu Belmondovi. V takovém duchu se letos ponesou ozvěny karlovarského filmového festivalu, které se chystají do 38 českých kin. Přehlídka Tady Vary začíná už v úterý 30. …
„Jazyky, kterými mluvíme formují naše myšlení,“ říká fotografka s česko-německými kořeny Kateřina Sýsová. Jedna ze tří oceněných Osobností české fotografie za rok 2020 v kategorii do 30 let právě dokončila artovou fotoknihu Kukbuk, která má formou inscenovaných fotografií popularizovat českou …
Přední pražský architekt Marek Tichý hovořil s německým kolegou Martinem Reichertem z renomované kanceláře David Chipperfield Architects o renovaci Nové národní galerie v Berlíně.
Česká jména se v berlínských galeriích objevují spíše vzácně. Krize-nekrize, nabídka ještě výrazně přesahuje poptávku, a tak si rozmazlená berlínská kultura může vybírat, koho do svých řad pustí. O to více těší výstava Jitky Hanzlové “Water” v Kicken Gallery na …
Hned dvě výjimečná díla najednou mohou obdivovat návštěvníci znovuotevřeného berlínského muzea Neue Nationalgalerie. To se po pětileté rekonstrukci vrátilo do původní podoby podle návrhu Mies van der Rohe a vystavuje dílo sochaře Alexandera Caldera úzce spjaté s kynetickým uměním. Sám …