Gault&Millau Guide 2021: TOP 7 berlínských restaurací

“Nikdy nebyla gastronomická rozmanitost tak pestrá, nikdy nebyla kulinářská úroveň vyšší,” řekl Dr. Christoph Wirtz, šéfredaktor průvodce Gault&Millau Guide 2021. Gastronomická bible každoročně oceňuje ty nejlepší. Do nového Průvodce 2021 vydávaného organizací Restaurantlandschafft se dostalo 1 000 německých restaurací. 500 z nich je oceněno až 19,5 body. Berlín, který byl dříve považován za kulinářskou „poušť“, získal pěkných 21 míst. Zde jsou ty nejlepší z nich.

Gault&Millau je francouzský průvodce po restauracích. Poprvé ho vydali v roce 1965 Henri Gault a Christian Millau.

1. TIM RAUE 19,5 bodu, Rudi Dutschke Strasse

Toto nejvyšší ocenění získalo v Německu pouze šest šéfkuchařů a Tim Raue je mezi nimi. Není divu. Mistr už léta spolehlivě vaří ve všech svých působištích.

Je bezpochyby špičkovým německým šéfkuchařem s největším mezinárodním ohlasem. Jeho krásná restaurace představuje to, čím Berlín chce být – a někdy také je: moderní, uvolněný a trochu okouzlující. Jeho kuchyně přesvědčí osobitostí a charismatem. Vinný lístek je ohromující a nabízí přibližně 1200 prvotřídních položek.

2. FACIL 19 bodů, Potsdamer Platz

Restaurace FACIL v hotelu The Mandala je známá daleko za hranicemi Berlína svou vynikající kvalitou. Hosté zde najdou klasická jídla, která jsou připravována pouze z regionálních a sezónních produktů. Také interiér je pastvou pro oči. Kaskády vody a čistý design vytvářejí uvolněnou a vzdušnou atmosféru. Na střešní terase můžete stolovat uprostřed bambusových zahrad – v letních měsících dokonce pod širým nebem.

3. LORENZ ADLON ESSZIMMER 19 bodů, Unter den Linden 77

Hendrik Otto nazývá Lorenz Adlon Esszimmer svým domovem od roku 2010. A umí vybírat nejlepší produkty z nejlepších. Díky své schopnosti vybrat z nejlepších produktů ty nejlepší chutě a následně servírovat pokrmy nejvyšší kreativity a kvality dokázal snadno získat 19 bodů.

4. HORVÁTH 18 bodů, Paul-Lincke-Ufer 44a

Rakušan přišel do Berlína v roce 2010 a od té doby je věrný tradiční restauraci. V roce 2011 získal svou první hvězdičku v průvodci Michelin a Gault&Millau nyní dal restauraci 18 bodů.

5. RUTZ 18 bodů, Chausseestrasse 8

Přestože je víno ústředním tématem konceptu restaurace Weinbar Rutz, šéfkuchař Marco Müller je jedním z nejambicióznějších a nejinovativnějších německých šéfkuchařů.

Ve spolupráci s regionálními zemědělci vypracoval vlastní osevní plány a úzce spolupracuje s farmáři i chovateli, kteří mu dodávají ty nejlepší produkty.

Vinný lístek nemá v Berlíně konkurenci. Specialitou podniku je, že hosté nebo zákazníci si mohou vína zakoupit za maloobchodní cenu a/nebo si je ihned vychutnat v baru a restauraci za dodatečný poplatek za korkovné ve výši 18 EUR za láhev.

6. ENRST 17 bodů, Gerichtstrasse 54

Nejmenší berlínská restaurace a jedna z nejvychvalovanějších v Německu. Pouze 8 míst ke stolování vyneslo Dylana Watsona-Brawna do nejvyšších kulinářských sfér. Se svým týmem oslavuje 20 velmi filigránských miniaturních kurzů japonské strohosti a dokonalosti. Jakou sílu může mít malý plátek kůry yuzu!

7. FRÜHSAMMERS RESTAURANT 17 bodů, Flinsberger Platz 8

Sonja Frühsammerová vede se svým manželem Peterem společný projekt šéfkuchaře a hostitele v tenisovém klubu Grunewald. Vytvořili restauraci, ve které byly role obou definovány hned na začátku. Sonja měla na starosti kuchyni a Petr hosty. Sonja získala svou první hvězdu v roce 2014 a nynějších 17 bodů je více než zasloužených. Nejlepší berlínská šéfkuchařka důsledně zdokonaluje svůj styl a rukopis a vytváří kuchyni, která je nyní v hlavním městě skutečně osobitá a jedinečná. Jídlo nikdy není těžké, ani okázalé, ale lehké, elegantní, odvážné a ovocné.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.
Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Přečtěte si

Největší hvězdy mezi vegetariánskými restauracemi. Ty nové provozují lidé, do nichž byste to neřekli

Už slyším ty argumenty: Žít bez masa je příliš extrémní! Je to nepřirozené! Člověk je přece všežravec! Strava bez masa nemůže pokrýt nutriční potřeby! Neposkytuje dostatek bílkovin, železa, vápníku apod. A hlavně, vegetariánská a veganská strava je nudná. Ponechme si názory na tyto všechny možné argumenty na jindy, ale tomu poslednímu bodu se podívejme na zoubek.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…