Kam chodil na pivo Masaryk: TOP 6 pražských knajp s historií

Věděli jste, že U Zlatého tygra byla v 19. století kavárna a chodili sem číst noviny obrozenci? Že U dvou koček hrál Antonín Dvořák? Že Jaroslav Hašek napsal svého Švejka v pivnici U Jelínků? A že Masaryk chodil před vznikem Československa popíjet k Pinkasům? Přečtěte si našeho průvodce po legendárních pražských knajpách.

U Zlatého tygra

Adresa: Husova 17, Staré Město
Pivo: Plzeňský Prazdroj, Velkopopovický kozel (tmavý)

Původně gotický měšťanský dům, později přestavěný v renesančním a barokním duchu, nese pojmenování po exotické šelmě od roku 1702 – pokud tedy mluvíme o tygrovi, protože ještě předtím se jmenoval U černého lva. Pivnice v něm byla již v roce 1816, ale polovina devatenáctého století zastihla prostor dnešní pivnice v podobě kavárny. Sloužila jako svého druhu čítárna, kam chodili obrozenci – od Karla Hynka Máchy přes Josefa Kajetána Tyla až po Františky Palackého a Čelakovského – číst noviny a časopisy z celé Evropy.

Dnešní pamětníci si ještě dobře vybaví dvojprezidentskou návštěvu, kdy k Tygrovi pozval Václav Havel Billa Clintona. Pro tradicedbalé stálé hosty však je skutečným prezidentem podniku spisovatel Bohumil Hrabal, jenž sedával u dveří do kuchyně coby doživotní prezident Klubu inteligence Zlatá Praha.

U Dvou koček

Adresa: Uhelný trh 415, Staré Město
Pivo: Kočka světlá, Kočka tmavá, Polotmavý speciál (vše vlastní výroba), Plzeňský Prazdroj

V sousedství Velkého Platýzu, kdysi nejluxusnější pražské adresy, je na Uhelném trhu Malý Platýz, jehož historie je neméně barvitá, protože v něm sídlí tradiční pivnice U dvou koček. První zmínka o šenkování pochází z roku 1726 – tehdy se tu vytočilo 36 sudů piva ročně. Malý Platýz obstarával potravu pro jazyk (vyhlášené c. a k. lahůdkářství U Švertásků) i pro duši: firma J. Hatzmann a F. Schlögl zde vedla obchod s klavíry a právě tam se v roce 1871 poprvé publiku představil mladý skladatel Antonín Dvořák (dílem Vzpomínání).

Interiér hospody U Dvou koček. Zdroj: Facebook / U Dvou koček.

V roce 1981 proslul hostinec i nechvalně, brutální vraždou kuchaře, jemuž vrah usekl obě ruce. Zpráva byla o to mrazivější, že první dochovaná zmínka z roku 1407 hovoří o zdejším domovním znamení – dvou rukou.

U Fleků

Adresa: Křemencova 11, Nové Město
Pivo: tmavý Flekovský ležák (vlastní výroba)

Pivo se v gotickém sklepení vařilo již od konce 15. století; dnešní název nese dům od roku 1762, kdy jej koupil pivovarník Jakub Flekovský (později jej prodal politikovi Františku Pštrossovi, jehož rodina jej pak vlastnila téměř celé 19. století). A flekovský tmavý ležák se zde točí od roku 1843. Nedostanete jej nikde jinde na světě; na jeho výrobu dnes dohlíží pravnuk legendárního sládka Václava Brtníka, který pivovar i pivnici vedl po téměř celou dobu trvání první republiky.

Tmavý Flekovský ležák. Zdroj: Facebook / Pivovar U Fleků.

Pod stropem ze 600 let starého jedlového dřeva sedávala v posledních desetiletích rakousko-uherské vlády kukturní elita: spisovatelé Jakub Arbes a Jan Neruda, výtvarní umělci Mikoláš Aleš a J.V. Myslbek, architekt Jan Kotěra nebo muzikant Karel Hašler. Ale nejen to: například roku 1911 zde skupina chorvatských studentů založila po zhlédnutí zápasu Sparty se Slavií klub Hajduk Split.

Jelínkova plzeňská pivnice

Adresa: Charvátova 33, Nové Město
Pivo: Plzeňský Prazdroj

Rodinná Jelínkova plzeňská pivnice (po roce 1989 ji rodina původních vlastníků získala v restituci), pro štamgasty prostě U Jelínků, proslula coby domovský podnik Jaroslava Haška. Ačkoli řečený spisovatel byl stejně dobře znám i u kterékoli konkurence, právě U Jelínků napsal téměř celý první díl Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.

“Vydavatel Franta Sauer vzpomínal, že přišli k Jelínkům, Hašek si půjčil peníze, které roztočil s jinou partou lidí. Pak si sedl do koutku a během chvíle napsal fejeton, se kterým Sauera poslal do redakce časopisu, on se vrátil s penězi a mohli pít dál,“ říká Lukáš Berný, jenž o pražských pivnicích napsal sérii knih Kde pijí múzy.

U Černého vola

Adresa: Loretánské náměstí 1, Hradčany
Pivo: Velkopopovický Kozel světlý i tmavý, Plzeňský Prazdroj

V pivnici U Černého vola jako by se zastavil čas. Její starý interiér a barokní fasáda s falešným oknem tento hostinec pasují na jeden nejlépe dochovaných tradičních pražských lokálů. Na rozdíl od většiny malostranských podniků, které se specializují na turisty a jídlo, zachoval Černý vůl orientaci převážně pivní; a protože ceny jsou lidové, i hosté bývají převážně místní.

Hospoda sehrála důležitou roli před pádem komunistického režimu. Někdejší tajemník Václava Havla, hudební publicista Vladimír Hanzel vzpomíná, jak zde odevzdával své texty redaktorovi samizdatových Lidových novin Rudolfu Zemanovi. “Paradoxně nejvíce komunistům vadily rozhovory s umělci z polooficiálního světa, jako byl Michael Kocáb. Režimu se nelíbilo propojování disentu s šedou zónou,“ říká Hanzel. Občanský duch si hospoda zachovala dodnes – její zisk jde na provoz nedalekého slepeckého ústavu.

U Pinkasů

Adresa: Jungmannovo náměstí 15, Nové Město
Pivo: Plzeňský Prazdroj

Pivnice U Pinkasů se hrdě hlásí o primát – v roce 1843 zde byl naražen první pražský sud Plzeňského Prazdroje. Jiná verze říká, že ještě o rok dříve se tak stalo v domě U modré štiky na rohu ulic Karlovy a Liliové – ale protože ten už neexistuje, Pinkasovi vedou.

Zdroj: Facebook / U Pinkasů.

Dnes se podnik chlubí stejným objemem vytočeného piva, jaký uvádí nedaleký pivovar U Fleků – ovšem s tím, že U Pinkasů je k dispozici jen pětina míst k sezení. Vysvětluje to skutečností, že zatímco ke Flekům chodí velké množství turistů, kteří vypijí jedno či dvě piva, rekordmani-štamgasti od Pinkasů počítají svoji denní konzumaci v desítkách půllitrů. K těm prominentním patřívali v minulosti Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek, herci Zdeněk Štěpánek a Ladislav Pešek – a také, v dobách hluboko předčeskoslovenských, pozdější prezident Tomáš Masaryk.

Tento článek si můžete přečíst také v němčině.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Místní se pozastavují nad nakládaným hermelínem a utopenci, říká majitelka české kavárny v Berlíně

Zajímavé prostory u hřbitova v berlínské centrální čtvrti Friedrichshain zaujaly českou architektku Annu Vohlídalovou natolik, že se rozhodla odejít ze stálého zaměstnání a nemovitost si pronajala. V domě si založila také vlastní kavárnu, kterou pojmenovala Nonna Café & CO. Její podnik nabízí převážně české produkty jako věnečky, buchty, koláče, utopence nebo nakládané hermelíny. A personál tvoří hlavně Češi.
Přečtěte si

Gault&Millau Guide 2021: TOP 7 berlínských restaurací

“Nikdy nebyla gastronomická rozmanitost tak pestrá, nikdy nebyla kulinářská úroveň vyšší,” řekl Dr. Christoph Wirtz, šéfredaktor průvodce Gault&Millau Guide 2021. Gastronomická bible každoročně oceňuje ty nejlepší. Do nového Průvodce 2021 vydávaného organizací Restaurantlandschafft se dostalo 1 000 německých restaurací. 500 z nich je oceněno až 19,5 body. Berlín, který byl dříve považován za kulinářskou „poušť“, získal pěkných 21 míst. Zde jsou ty nejlepší z nich.
Přečtěte si

Food Week v Berlíně – velká jízda pro chuťové pohárky

Food Week Berlin 2021, který se letos koná od 20. do 29. září, je sice o něco menší než obvykle, ale je stejně vzrušující jako vždy. Zve k objevování nových požitků, k poznávání neznámých způsobů přípravy jídla a vyzývá naše chuťové pohárky vydat se opět na velkou jízdu.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…