V Berlíně možná vznikne největší zóna bez aut na světě

Demonstration protest for a Car free Berlin, in Berlin on the 29.05.2021. Berlin should get car free to protect the enviroment and the clima
V Berlíně může vzniknout největší zóna bez aut na světě velká bezmála jako San Francisco. V době, kdy nejznámější berlínská třída Unter den Linden přichází o dva jízdní pruhy, ji prosazují občanští aktivisté. A jejich šance jsou velké. Do karet jim hraje skutečnost, že naprostá většina Berlíňanů beztak chodí do práce pěšky nebo tam jezdí hromadnou dopravou, ale i to, že hlavní město Německa má více městských lesů, parků a trávníků než kterákoliv jiná evropská metropole.

Aktivisté v Berlíně vedli letos tříměsíční kampaň za vytlačování individuální automobilové dopravy z města Foto: Shutterstock

Berlíňané používají auta méně než obyvatelé jiných evropských metropolí. Podle indexu městské mobility Deloitte  jich dvě třetiny chodí do práce pěšky, jezdí na kole a používají veřejnou dopravu, což je mezi evropskými hlavními městy jeden z nejvyšších podílů ekologicky šetrné dopravy.

Aktivistům a jejich plánu prosadit v Berlíně největší zónu bez aut na světě nahrává i to, že díky poválečné přestavbě a architektuře v ruském stylu jsou berlínské ulice a chodníky většinou dostatečně široké, aby se na ně vešli chodci, cyklisté i auta.

Aktivisté se rozhodně nedrží při zemi. Cílem je zcela eliminovat soukromá vozidla v rámci berlínského S-Bahn Ring, nebo, jak s určitým nánosem ideologie říkají, “zajistit, aby veřejné ulice v Berlíně byly spravedlivě rozdělené, zdravé, bezpečné, obyvatelné, šetrné ke klimatu a životnímu prostředí”. 

Plán, který prosazují je takový, že po několikaletém přechodném období by se užívání městských ulic omezilo na pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu (vyhovující označení  “Umweltverbund”). Osoby se sníženou pohyblivostí, vozidla veřejných služeb (policie, hasičů, hygieny atd.) a zásobování by nadále směla jezdit po městských ulicích. Ostatní uživatelé by museli svou cestu náležitě odůvodnit tíživou situací, případně by museli respektovat omezení např. na dvanáct jízd (cesta na dovolenou, jízda do prodejny s nábytkem, vyzvednutí prarodiče z nádraží) na osobu a rok.

Iniciativa se rozběhla v říjnu 2020, koncem dubna organizátoři zahájili tříměsíční kampaň, která na podporu příslušné vyhlášky, již navrhli jejich právníci, získala přes 50 000 podpisů. Nyní bude navrhovaný zákon projednávat berlínská městská rada. Pokud návrh zákona nebo většinu jeho ustanovení schválí, jako se to stalo v případě referenda o jízdních kolech v roce 2016, na „Berlínu bez aut“ by Berlín mohl začít pracovat už v příštím roce. Pokud však městskou radu nepřesvědčí, budou muset organizátoři shromáždit dalších 175 000 podpisů, aby se iniciativa dostala na pořad hlasování o rok později. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Nejtetovanější Němec si díky svému vzhledu našel novou práci a užívá si svobodu

Nejvíce tetovaný občan Německa kvůli své zálibě napřed přišel o práci, aby si následně díky ní našel jinou a pro něj zajímavější. Berlínský penzista Wolfgang Kirsch ze čtvrti Prenzlauer Berg je tetovaný na většině těla a v odkazu na magnetické implantáty pod kůží si říká Magneto. Jak sám vysvětluje, díky bodyartu je svůj.
Shutterstock
Přečtěte si

Cenné mince i zrezlé zbraně. S detektorem kovů na česko-německé hranici vždy něco najdete

Chodíme po lese v pohraničí, a nacházíme i pozůstatky bojů s nacisty. Ale nejen to. Přístroje pípají i na ten nejnemožnější kovový podnět, ale už po dvaceti minutách jeden z nich upozorňuje na minci Františka II. Jsme na čerstvém vzduchu a nikam nespěcháme. Princip, kdy někdo něco vytrousí a my se pro to o 80, nebo i 200 let později zase sehneme, nás drží venku do pozdního večera.

Nejčtenější v nezařazených

Aktuálně na českém webu

Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

       ·   23.06.2022
Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské

Aktuálně na německém webu

Kulturtipps für Prag und Berlin

       ·   23.06.2022
Skulpturen gehen wieder auf die Strasse Alles vergeht und alles verändert sich. Das nächste Festival der Bildhauerkunst Sculpture Line wird sich auf den Stadtplätzen, in öffentlichen Räumen und in Winkeln der tschechischen, mährischen und europäischen Städte niederlassen, um die Kraft der Bildhauerkunst auch in einer…