48 hodin v Augšpurku

Augšpurk (Augsburg) je třetí nejlidnatější sídlo Bavorska a živé univerzitní město plné obchůdků. Leží na soutoku řek Wertach a Lech – v jehož blízkosti se odehrála v roce 955 slavná bitva na Lechu. Český kníže Boleslav I. a jeho družina pomáhali prvnímu císaři Svaté říše římské Otovi I. Velikému odrazit vpád maďarských kmenů. Později byl Augšpurk jedním z největších finančních center v Evropě, což je na něm dodnes znát, a také sídlem reformace. Narodili se tu Mozart i Bertold Brecht, Rudolf Diesel zde v roce 1892 sestrojil svůj slavný motor. Dnes je Augšpurk (pojmenovaný po římském císaři Augustovi) sídlem univerzitních studentů a odpočinku – italský punc křivolakých uliček láká bloudění a znovunalézání se.

Augšpurk leží necelou půlhodinu jízdy od Mnichova, odkud sem také každou hodinu jezdí lokální vlak a řada autobusů.

Co si určitě nenechat ujít

Staré město. Je to skoro jako být v Itálii, vyzařuje to tu středomořským vkusem. Úzké uličky a rohy zvou k procházkám, lemují je malé restaurace a obchody. Nádherné fontány, úctyhodné cechovní domy, zdobné kostely a samozřejmě radnice.

Fuggerei. Je to nejstarší sociální sídliště na světě. Fuggerové byli významnými finančníky středověku a založili tuto malebnou osadu pro chudé. Skládá se ze 67 domů se 140 byty, roční nájemné činí stále pouze 0,88 eura (dříve rýnský gulden). Dodnes tu žije 160 obyvatel. Je to „město ve městě“, protože má kostel, hradby a tři brány. Návštěvníci mohou vidět, jak lidé žili v dřívějších dobách ve třech místnostech posledního původního domu. Lze si také prohlédnout aktuální byt.

Vodní systém v Augšpurku. Je zapsaný na seznamu UNESCO. Augšpurští inženýři byli mimořádně vynalézaví při přehrazování a odvádění vody ze tří řek Lech, Wertach a Singold tak, aby dosáhly celého města. Vodohospodářský systém se vyvíjel již od 14. století a zahrnuje síť kanálů, vodárenské věže z 15. až 17. století, systém tří monumentálních vodotrysků a vodních elektráren, které i dnes poskytují udržitelnou energii. Interaktivní mapu můžete najít tady. Trasa je dlouhá zhruba 2,5 kilometru, zabere dvě hodiny. Cena za dospělého je 8 euro.

Jak si užít město jinak

Půjčte si kolo. Topografie města je sice trochu složitá, ale o to větším dobrodružstvím zdejší projížďka na kole je. Jen nepatrný kousek od centra se nachází Siebentischwald, hluboký les protkaný cyklistickými stezkami. Kola se dají půjčit na několika autobusových stanicích (Stadtwerke) nebo v půjčovnách v centru.

Nechte se zadarmo provést studenty! Místní univerzitní studenti pořádají populární vycházky, které turisty zavedou i do méně obvyklých oblastí města, známých jen místním. Sraz je v 11 hodin dopoledne na Radničním náměstí (Rathausplatz). Není třeba se objednávat, prostě dorazte, je to velký zážitek.

Navštivte marionetové divadlo. Jmenuje se Augsburger Puppenkiste (doslova “aukšpurská loutková skříňka”) a je známá po celém Německu. Ztvárňuje moderní i klasické pohádky pro děti i dospělé. Představení bývají tak uhrančivá, že zklamáni neodejdou ani ti, kteří nevládnou němčinou. Pozor – představení bývají vyprodána dopředu.

Kde se najíst

Charlie Bräu. Restaurant má skvělou atmosféru, rozkládá se uvnitř bývalého pivovaru. Podává se typická švábská kuchyně a čepuje domácí pivo. (Ulmer Straße 43).

Kde přenocovat

Il Gladiatore. Nádherná vila v benátském stylu s pokoji zařízenými nábytkem z 19. století a výhledem do venkovské krajiny. Místní restaurace podává italskou kuchyni. (Äußere Uferstraße 49).

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

48 hodin v Českém Krumlově

Město se kdysi jmenovalo Krumme Aue (Křivý luh) a při pohledu shora ihned víte proč. Řeka se zde kroutí takovým způsobem, že se v jednom bodě (na Parkáně) téměř dotýká sama sebe, aniž si toho běžný turista všimne a stráví půl hodiny pochodem z jednoho bodu do toho samého. Od 18. století tu vládli Schwarzenbergové, přičemž poslední z nich, vévoda Adolf, byl natolik oddaným Čechoslovákem, že po odstoupení pohraničí odmítl přijmout Adolfa Hitlera na svém zámku. Město je proslulé jedním z nejmalebnějších historických center na světě. A také tím, že rakouský malíř Egon Schiele (pocházela odsud jeho matka) zde kromě pitoreskních panoramat města maloval také obscénní akty, takže byl z města vykázán. Dnes se tu ale Schielem a jeho akty chlubí na každém kroku a město mu postavilo nádherné muzeum.
Přečtěte si

ONEXPERIENCE v Horní Lužici: Kde se art deco harmonicky snoubí s 19. stoletím

Exkluzivně pro naše čtenáře se nám podařilo zajistit výjimečné cestovatelské nabídky na místa v Německu, kam se běžný turista jen tak nedostane. Cestovní agentura Onexperience je s autentickou jedinečností obchodní značkou nejpozoruhodnějšího partnera pro cestování. Zavede vás na místa, kde se mísí styly způsobem, který překonává běžnou lidskou představivost. V tomto domě z první poloviny 19. století naleznete původní prvky v citlivé harmonii s modernismem a docela současným luxusem.

Nejčtenější v kategorii Travel