Corona workout

Posilovny, fitka a sportoviště jsou zavřená. Kvůli pandemii jsme přišli o aktivity, na které jsme byli zvyklí. Ale co to vzít jako výzvu k pohybové nezávislosti, o kterou si nyní můžeme a kdykoli v budoucnu budeme moci okořenit svůj život?

Máte také pocit jako kdyby vám někdo právě vzal „hračku“, na kterou jste byli zvyklí? Možná i tak trochu závislí? Pravidelné tréninky a přitom vyplavování endorfinů – hormonů štěstí – jsou pro mnohé z nás jako droga. Návykové z mnoha důvodů – mezi nimi jistě nechybí prvek sociální, zábavný, ale také ten zdravotní a kondiční. Absence pohybu, na který jsme byli dosud zvyklí, může dost značně zacvičit s naší psychikou. Důležité je nepodléhat skepsi a zkusit si najít alternativu – jak v přírodě, tak doma. Navíc ušetříme, protože venku a doma to máme zadarmo!

INDOOR
Začněme tím, že si připravíme svůj oblíbený playlist! Hudba, kterou máme rádi, je totiž dokonalým trenérem při jakémkoli sportu. Vytváří pozitivní emoce a aktivuje motivaci, takže je skvělým pomocníkem pro zvýšení výkonu. Správné tracky umí zrychlit naše tempo, snížit pocit zátěže a my si užijeme cviky víc na plno, i když se nám do nich vlastně někdy vůbec nechce.

Máte doma švihadlo? Začněte s padesáti přeskoky a zvyšujte každý den o deset. Zatím jednou denně, pak třeba i dvakrát. Také můžete využít například staré žebřiny, které dosud sloužily jen jako věšák na oblečení. Nejen že si na nich dokonale protáhnete záda, ale můžete přidat i zvedání kolen a tím posilování břišních svalů. Vezměte činky nebo si místo nich napusťte dvě 1,5 litrové láhve vodou a začněte s posilováním horní části těla. Nebo se zkrátka vydejte cestou trénování s vlastní vahou bez jakéhokoli závaží. Můžete vyzkoušet například na břišní svaly účinné sedy lehy či prkno nebo na posilování stehen a hýžďových svalů velmi efektivní výpady do stran. Pokud vám vlastní trénink nevyhovuje, pusťte si video na YouTube s trenérem či zkrátka s někým, kdo vám bude říkat co dělat a vy po něm budete opakovat. Je jich tam mnoho, ale musíte dát chvíli čas hledání, než najdete styl pohybu a předcvičovatele, který vám vyhovuje nejlépe. Každé ráno se naučte protáhnout své tělo krátkou videolekcí jógy nebo si sami bez videa udělejte například čtrnáctkrát pozdrav slunci, raní protažení je nejlepší startovní čárou dne. Pro pravidelnost můžete zkusit také video série v podobě několikadenních programů či týdenní výzvy ve smyslu, že se při každé vaší další lekci budete posouvat k nějakému cíli, výzvy na motivaci fungují nejlépe. Stejně tak se můžete rozhodnout, že se naučíte nějaký nový cvik. Například stojku na hlavě nebo provaz. A hlavně se přitom hned nevzdávejte!

OUTDOOR
Pokud vám cvičení doma nic neříká, pak je potřeba vyměnit tělocvičnu a fitko za přírodu a nebe nad hlavou, zkrátka jít se hýbat ven. Budete překvapeni, jak bude váš výkon efektivní. Jednak na něj bude mít vliv potulující se a pokukující publikum a pak hlavně samotná změna prostředí, kdy na sebe necháte působit harmonizační prvky jako je zelená barva, čerstvý vzduch a sluneční paprsky. Zkrátka jednak svou mysl rozptýlíte vizuálně a pak svému tělu dopřejete poctivou dávku zdraví. A jaké jsou možnosti? Nejjednodušší je chůze, vezměte si pohodlné boty a vydejte se na svižnou procházku parkem či ještě lépe lesem. Pokud jste zatím nikdy neběhali, pak je nyní ta správná příležitost začít a kdo má v okolí in-line dráhu, pak oprašte po zimě brusle a roztočte kolečka. Milovníci kol pravděpodobně už šlápli do pedálů a vydali se vstříc probouzející se přírodě. Co ale nějaké to koncentrované posilování? V mnoha městech dnes existují workoutová hřiště čili venkovní posilovny. Často se na nich trénuje kalisthenika nebo-li trénink pro nabírání svalové hmoty a zvyšování síly. Inspirujte se například na video kanále od Barstarzz.

Pokud vaše fyzička či psychika u nějakých předepsaných cviků trpí, pak si trénink zkrátka modifikujte na sebe. Zkraťte si dobu cvičení o pár minut či vynechejte několik cviků. Po čase je opět můžete začít postupně přidávat a nebo také ne. Buďte kreativní a přizpůsobte si pohyb svým možnostem tak, aby vám při něm bylo dobře. Psychická kondice je stejně tak důležitá jako ta fyzická!

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch