Ideální výlet kousek za české hranice: Jak si užít 48 hodin v Drážďanech

Drážďany jsou nejbližší metropolí, kterou má Praha po ruce (Brno leží zhruba o 50 kilometrů dále). Obě města spojuje moderní dálnice, železnice a také Vltava s Labem. Právě po Labi přivezli v roce 1622 vypovězení čeští protestanti své archívy, knihovny a pokladny, aby zde později založili exulantský sbor. V 18. století nazval německý myslitel Johann Gottfried Herder Drážďany “Florencií na Labi”, přičemž tohle vzletné přirovnání si město drží dodnes. Ani ne tak pro celkový dojem nebo podnebí – přestože básníci jako von Kleist opěvovali “italská nebesa” nad Drážďanami a jejich obyvatelé se díky tomu dlouho cítili takovými Italy ve střední Evropě – nýbrž díky bohatým uměleckým sbírkám a architektonickým skvostům, jako je Katedrála Nejsvětější Trojice nebo Belvedér, postavených právě italskými stavebními mistry.

Po druhé světové válce povstaly Drážďany z popela a dnes nabízejí autentický prožitek multikulturního Německa. Kousek od těžbou a průmyslem zachmuřených Sudet se nachází jiná realita – lidé se v ní usmívají a zdraví na potkání.

Dopravní spojení

Z Prahy do Drážďan pojedete hodinu a půl autem, dvě hodiny vlakem. Dálnici lze ovšem vyměnit za polabskou silnici, obdivovat pitoreskní vesničky roztroušené mezi labskými pískovci, navštívit některý z hradů po cestě (doporučujeme pěší výlet kaňonem podél řeky Polenz k hradu Hohnstein) a vychutnat si Sasko cestou přes Pirnu.

Jak se po městě pohybovat

Městská doprava (tramvaje, autobusy, přívozy) je excelentní a denní jízdenka pro celou rodinu stojí 8,50 eur. Všechny potřebné informace k dopravě naleznete na webu DVB i v češtině a také automaty na jízdenky umí mimochodem česky.

Do tramvaje lze nastoupit s bicyklem, půjčoven kol je dostatek a cyklistické stezky (značené často červenou barvou na chodníku) jsou všudypřítomné. Drážďany jsou sice s přilehlými obcemi oficiálně větší než Mnichov, v centru lze všechna zajímavá místa přesto bez námahy obejít pěšky.

Frauenkirche. Zdroj: GNTB, foto: Florian Trykowski.

Co si určitě nenechat ujít

Téměř povinná je návštěva Frauenkirche, v překladu “kostel Panny Marie”. Není to ovšem ani tak kostel jako spíš obří klenot z pískovce, který se monumentálně tyčí nad náměstím Neumarkt. Ještě v polovině 90. let byl přitom pouhou troskou, smutnou památkou na pekelnou mstu spojenců na konci války.

O deset let později vyrostla přesná kopie Frauenkirche (stále ještě trochu voní novotou). Stavební počin, který vás přiková k zemi. Otevřený je do šesti do večera, vstup zdarma.

Další zajímavou památkou je palác Zwinger. Většina pokojů barokního paláce je dnes domovem muzeí. Nevynechejte galerii starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister), kde se nachází Sixtinská madona od Raffaela, a Porcelánovou sbírku, jednu z největších na světě.

Prohlídka v drážďanském muzeu. Zdroj: DZT, foto: Jens Wegener.

Za návštěvu stojí i Semperova opera. Na světě není moc operních domů, které by se krásou a akustikou vyrovnaly té Semperově. Počítejte s tím, že po uvolnění kovidových opatření bude zájem o představení obrovský, takže lístky raději rezervujte předem. Když se na vás nedostane, jsou tu ještě komentované prohlídky (ve tři hodiny odpoledne jedna v angličtině).

A pak je tu zámek Moritzburg. Jako Češi si ho asi nebudete chtít nechat ujít, protože se zde natáčely Tři oříšky pro Popelku. Tento archetyp pohádkového zámku leží asi 14 km severozápadně od Drážďan.

Jak si užít město jinak

Innere Neustadt je velmi, velmi živá čtvrť, a to ve dne i v noci. Něco takového v Česku nemáme. Četné průchody na městské dvorky lákají zvědavce a v každém druhém je nějaká alternativní galerie. Umělci i obyčejná mládež tu neustále něco podnikají, malují, muzicírují, i když legendární červnový festival Bunte Republik Neustadt asi ještě letos kvůli kovidu neproběhne. To nevadí – mezi činžovními domy je rušno a cítíte se tu trochu jako v seriálu Babylon Berlín.

A pak jsou tu Elbwiesen, neboli labské louky. Ty slibují sportování pod širým nebem podél Labe, grilování a večírky s nádherným výhledem na Staré město. V normálních časech je to největší prostor pro letní kina na světě (tzv. Filmnächte, čili filmové noci).

Zajímavosti v okolí města

Vynechat byste neměli ani Lužická jezera u města Hoyerswerda, 55 km jihozápadně od Drážďan. Kromě parádního koupání v zatopených dolech jsou tam skvělé industriální expozice. V obrovské vysloužilé briketárně si připadáte jak v adaptaci verneovky od Karla Zemana.

Chloubou kraje na druhé straně jezer je důlní dopravník F60 přezdívaný ležící Eiffelovka. Tam se pro změnu cítíte jak na vesmírné stanici. Je to 500 metrů dlouhý kolos, při jehož prohlídce se dostanete do výšky 75 metrů.

Kde se najíst

Ideální může být například Schießhaus v ulici Am Schießhaus 19 nedaleko Zwingeru. Naleznete zde typicky saskou kuchyni v domě farmářského stylu s velkou zahrádkou (Biergarten).

Kde přenocovat

Penck Hotel – ulice Ostra-Allee 33, nedaleko centra. Jeden z pozoruhodných exemplářů současné architektury, který současně slouží jako galerie moderního umění.

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,