Léto musí bublat!

Bubliny k létu patří, bez něj by nebyla poctivě odstartovaná kulturní akce, pořádně rozjetá párty, důkladně prožitá dovolená. Zkrátka bubliny jsou vděčné, hodí se na začátek, v průběhu, i na konec, na oslavu vítězství i na zapití žalu.Bubliny k létu patří, bez něj by nebyla poctivě odstartovaná kulturní akce, pořádně rozjetá párty, důkladně prožitá dovolená. Zkrátka bubliny jsou vděčné, hodí se na začátek, v průběhu, i na konec, na oslavu vítězství i na zapití žalu.

Na světovém trhu je nepřeberné množství vín s bublinami a občas je problém se v něm vyznat. Každopádně nyní vymažme všechna vína, do nichž se bubliny dostávají dosycováním, tedy umělou cestou, a podívejme se spíše na ty, kde jde o přirozený proces jejich vzniku, tedy prostřednictvím kvašení. Taková vína jsou sice dražší, protože vyžadují více práce a času, ale stojí za nimi příběh odrůd i vinaře a jsou nesrovnatelně kvalitnější. Navíc se vám odvděčí delší persistencí bublin, které jsou zároveň elegantnější a jemnější. Do takové kategorie můžeme zařadit šampaňské, cavy, crémanty, franciacorty, kvalitní sekty, ale i čím dál tím populárnější pét-naty. Tato zkratka byla odvozena od pétillant naturel a jde o přírodně šumivé víno nalahvované pod zátku/ korunku ještě před dokončením jeho kvašení. Nadneseně řečeno jde o takový freestyle v láhvi, protože často i sám vinař je překvapen tím, jak se pét-nat nakonec vyvine. O to dobrodružnější pití to je. Máme pro vás několik tuzemských i zahraničních tipů na šumivá vína, včetně párování.

Champagne Taittinger, brut réserve


Sofistikované šampaňské brut réserve je lahodnou kombinací 40 % odrůdy Chardonnay, 35 % Pinot Noir a zbylých 25 % tvoří třetí povolená odrůda pro výrobu šampaňského – Pinot Meunier. Jde o kombinaci vyzrálých hroznů z více než 35 různých viničních tratí rodiny Taittinger, která má své kořeny v dávné minulosti a dokonce je spojená se záchranou města Paříž, ale to je jiný příběh. Jde o dokonale jemné, elegantní a harmonické šampaňské, kterému nedokážete zkrátka nic vytknout.

Párování: drůbeží a telecí maso, mořské plody, ryby bílého masa


Taittinger-recenze

www.bacchus.cz

Sekt 1876, brut

Název sektu ze zámeckých sklepů v Bzenci je odvozen od roku, kdy se v Čechách a na Moravě vyrobilo vůbec první šumivé víno. Na vznik tohoto sektu je použita tradiční metoda kvašení v lahvích, přičemž jeho zrání vyžaduje dobu minimálně šestatřiceti měsíců. Poté se láhve ručně setřásají. Jde o cuvée čtyř odrůd – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay a Rulandské modré.

Párování: jednohubky, předkrmy, krémové polévky, saláty

recenze-sekt-1876

www.zameckevinarstvi.cz

Sekt Château Radyně, extra brut

Château Radyně je také sekt připravený tradiční metodou kvašením v lahvi. Kategorie extra brut označuje nízký obsah zbytkového cukru ve víně a dává tak vyniknout jeho dokonalé harmonii, ušlechtilé perzistenci a hloubce chuti odrážející dlouhé ležení na kvasinkách. Na scéně je Château Radyně od roku 1945.

Párování: zeleninové předkrmy, grilované ryby, mořské plody


chateau-radyne-2

www.osobnivinoteka.cz

Sekt Mikrosvín, brut

Cuvée odrůd Chardonnay, Rulandské modré, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský tvoří klasický sekt vyráběný také tradiční metodou kvašení v láhvi, přičemž víno na kvasnicích zrálo minimálně pětačtyřicet měsíců. Suchý sekt z mikulovské podoblasti je ukázkovým příkladem toho, jak mistrně přenést jedinečné terroir vinic do láhve.

Párování: jednohubky, předkrmy, krémové polévky, saláty

sekt-mikrosvin-receneze

www.mikrosvin.cz

Pét-nat Petr Marada, Ryzlink rýnský

Lehký, osvěžující šumivé víno z odrůd Ryzlink rýnský 80 % a Ryzlink vlašský 20 %. Víno kvasilo společně v nerezovém tanku, zhruba v polovině procesu bylo nalahvováno a dokvasilo v láhvi pod korunkou. Vinařství založil vinař a muzikant Petr Marada ve slováckých Mikulčicích, kde pěstuje víno v organic režimu na rozloze jedenáct hektarů.

Párování: aperitiv, studené předkrmy, saláty

bubliny-leto-recenze-doporucujeme

www.veltlin.cz

Pét-nat Claus Preisinger, St.Laurent Ancestral

Zábavné, ovocné a vysloveně letní perlivé víno z odrůdy Svatovavřinecké vyrobené tak zvanou metodou Ancestrale, předávané z generace na generaci. Claus Preisinger je mladý a velmi oblíbený biodynamik z rakouského Burgenlandu. Jde o velmi hravé a svěží víno se středně výrazným perlením, které je uzavřeno korunkovým uzávěrem. Mottem tohoto vína je „Bubbles against troubles!“ Tak nezbývá, než to na vlastní kůži prověřit.

Párování: letní saláty, grilovaná světlá masa a ryby

clauspreisingerancestral-recenze

www.winegeek.cz

Pét-nat Christoph Hoch, Kalkspitz

Christoph z rakouského Kremstalu vyrábí novou generaci pét-nat 2.0 z pěti odrůd, přičemž dominantními jsou Veltlín a Zweigeltrebe. Ostatní odrůdy tvoří spíše něco jako „koření“, které víno důmyslně podtrhne. Každá z odrůd fermentuje ve starém sudu a až poté se smíchají dohromady. Zhruba při deseti gramech zbytkového cukru putuje víno do láhve, kde dokváší plně do sucha. Výsledkem je velmi osvěžující a lehké víno s pěknou vrstevnatostí.

Párování: aperitiv, studené předkrmy, saláty

Veltlin-Kalkspitz-recenze-doporucujeme

www.veltlin.cz

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Děti z KIDS Company Praha objevují umění 

       ·   04.06.2024
🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst Nejdůležitějším posláním KIDS Company Praha je dvojjazyčná výchova. Probíhá během celého dne tzv. imerzní metodou, kdy s dětmi komunikují češti…

Aktuálně na německém webu

Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst

       ·   04.06.2024
Die zweistöckige gelbe Villa in der ruhigen Straße Hradešínská im Prager Stadtteil Vinohrady ist schon von weitem zu sehen. Gerade dort siedelt der tschechisch-deutsche Kindergarten KIDS Company Prag, der vor neunzehn Jahren von Markéta Frank