Na světovém trhu je nepřeberné množství vín s bublinami a občas je problém se v něm vyznat. Každopádně nyní vymažme všechna vína, do nichž se bubliny dostávají dosycováním, tedy umělou cestou, a podívejme se spíše na ty, kde jde o přirozený proces jejich vzniku, tedy prostřednictvím kvašení. Taková vína jsou sice dražší, protože vyžadují více práce a času, ale stojí za nimi příběh odrůd i vinaře a jsou nesrovnatelně kvalitnější. Navíc se vám odvděčí delší persistencí bublin, které jsou zároveň elegantnější a jemnější. Do takové kategorie můžeme zařadit šampaňské, cavy, crémanty, franciacorty, kvalitní sekty, ale i čím dál tím populárnější pét-naty. Tato zkratka byla odvozena od pétillant naturel a jde o přírodně šumivé víno nalahvované pod zátku/ korunku ještě před dokončením jeho kvašení. Nadneseně řečeno jde o takový freestyle v láhvi, protože často i sám vinař je překvapen tím, jak se pét-nat nakonec vyvine. O to dobrodružnější pití to je. Máme pro vás několik tuzemských i zahraničních tipů na šumivá vína, včetně párování.
Champagne Taittinger, brut réserve
Sofistikované šampaňské brut réserve je lahodnou kombinací 40 % odrůdy Chardonnay, 35 % Pinot Noir a zbylých 25 % tvoří třetí povolená odrůda pro výrobu šampaňského – Pinot Meunier. Jde o kombinaci vyzrálých hroznů z více než 35 různých viničních tratí rodiny Taittinger, která má své kořeny v dávné minulosti a dokonce je spojená se záchranou města Paříž, ale to je jiný příběh. Jde o dokonale jemné, elegantní a harmonické šampaňské, kterému nedokážete zkrátka nic vytknout.
Párování: drůbeží a telecí maso, mořské plody, ryby bílého masa
Sekt 1876, brut
Název sektu ze zámeckých sklepů v Bzenci je odvozen od roku, kdy se v Čechách a na Moravě vyrobilo vůbec první šumivé víno. Na vznik tohoto sektu je použita tradiční metoda kvašení v lahvích, přičemž jeho zrání vyžaduje dobu minimálně šestatřiceti měsíců. Poté se láhve ručně setřásají. Jde o cuvée čtyř odrůd – Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay a Rulandské modré.
Párování: jednohubky, předkrmy, krémové polévky, saláty
Sekt Château Radyně, extra brut
Château Radyně je také sekt připravený tradiční metodou kvašením v lahvi. Kategorie extra brut označuje nízký obsah zbytkového cukru ve víně a dává tak vyniknout jeho dokonalé harmonii, ušlechtilé perzistenci a hloubce chuti odrážející dlouhé ležení na kvasinkách. Na scéně je Château Radyně od roku 1945.
Párování: zeleninové předkrmy, grilované ryby, mořské plody
Sekt Mikrosvín, brut
Cuvée odrůd Chardonnay, Rulandské modré, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský tvoří klasický sekt vyráběný také tradiční metodou kvašení v láhvi, přičemž víno na kvasnicích zrálo minimálně pětačtyřicet měsíců. Suchý sekt z mikulovské podoblasti je ukázkovým příkladem toho, jak mistrně přenést jedinečné terroir vinic do láhve.
Párování: jednohubky, předkrmy, krémové polévky, saláty
Pét-nat Petr Marada, Ryzlink rýnský
Lehký, osvěžující šumivé víno z odrůd Ryzlink rýnský 80 % a Ryzlink vlašský 20 %. Víno kvasilo společně v nerezovém tanku, zhruba v polovině procesu bylo nalahvováno a dokvasilo v láhvi pod korunkou. Vinařství založil vinař a muzikant Petr Marada ve slováckých Mikulčicích, kde pěstuje víno v organic režimu na rozloze jedenáct hektarů.
Párování: aperitiv, studené předkrmy, saláty
Pét-nat Claus Preisinger, St.Laurent Ancestral
Zábavné, ovocné a vysloveně letní perlivé víno z odrůdy Svatovavřinecké vyrobené tak zvanou metodou Ancestrale, předávané z generace na generaci. Claus Preisinger je mladý a velmi oblíbený biodynamik z rakouského Burgenlandu. Jde o velmi hravé a svěží víno se středně výrazným perlením, které je uzavřeno korunkovým uzávěrem. Mottem tohoto vína je „Bubbles against troubles!“ Tak nezbývá, než to na vlastní kůži prověřit.
Párování: letní saláty, grilovaná světlá masa a ryby
Pét-nat Christoph Hoch, Kalkspitz
Christoph z rakouského Kremstalu vyrábí novou generaci pét-nat 2.0 z pěti odrůd, přičemž dominantními jsou Veltlín a Zweigeltrebe. Ostatní odrůdy tvoří spíše něco jako „koření“, které víno důmyslně podtrhne. Každá z odrůd fermentuje ve starém sudu a až poté se smíchají dohromady. Zhruba při deseti gramech zbytkového cukru putuje víno do láhve, kde dokváší plně do sucha. Výsledkem je velmi osvěžující a lehké víno s pěknou vrstevnatostí.
Párování: aperitiv, studené předkrmy, saláty
Text Barbora Vojtová