Němci obdivují vychytávku českých zoo: Šimpanzi komunikují na videochatu

Německý magazín Der Spiegel oceňuje nový a zajímavý impuls dvou českých zoologických zahrad, které chtějí poskytnout svým lidoopům netradiční zábavu v časech, kdy do zoo nechodí návštěvníci. Jejich šimpanzi, kteří jsou stejně jako člověk hodně společenští tvorové, se dálkově kontaktují prostřednictvím videohovorů.

V mnoha zemích, nejen v Německu a Česku, jsou během koronavirové pandemie zoologické zahrady zavřené. Znamená to pro jejich zvířecí obyvatele příjemný odpočinek, nebo spíše nudu? Mnoho zoologických zahrad zřejmě předpokládá to druhé a snaží se své svěřence zabavit.

Chatovat mohou i lidé

Magazín Der Spiegel oceňuje nápad českých zoologických zahrad, které chtějí svým šimpanzům pro rozptýlení poskytnout možnost videotelefonování.

Šimpanzí skupinky v zoo v Brně a v safari parku ve Dvoře Králové se mohou navzájem sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách, a to na vzdálenost asi 150 kilometrů. Kromě toho, že se pozorují šimpanzi, do jejich světa mohou nahlédnout i lidé zvenčí, formou živého internetového přenosu.

Využili jsme nápadu a iniciativy brněnských nadšenců, kteří nainstalovali v obou těchto zahradách velkoplošné obrazovky, a vzájemně tak propojili dvě šimpanzí skupiny. Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět, který je vlastně moderním obohacením,“ řekl Spieglu ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

„Naši šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každá novinka je samozřejmě zaujme. Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice,“ komentovala reakce zvířat chovatelka šimpanzů v Zoo Brno Mariana Hubíková.

Plátno ve výběhu šimpanzů, kam se promítá přenos z druhé zahrady. Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem.

Jak zahnat nudu

Zvířata v zoologických zahradách, zvláště ta, která si užívají pozornosti návštěvníků a ráda se před nimi předvádějí, během uzavření zoo trpí nedostatkem nových impulzů a jejich život se stává monotónním. Snaha o to, aby se například skupinky šimpanzů sledovaly a kontaktovaly přes videohovory přináší zábavu nejenom jim, ale i případným dalším divákům, kteří mají unikátní možnost sledovat zvířata, jak využívají moderní technologie, bez kterých si lidé nyní svou pracovní náplň ani neumějí představit.

Zoologické zahrady v České republice jsou uzavřeny už více než půl roku s jedním krátkým přerušením. Koronavirus ovlivňuje život v liduprázdných zoologických zahradách i přímo. Pražská zoo nedávno ohlásila, že jejich gorily byly pozitivně testovány na koronavirus.

Jan Handl

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.