Němci obdivují vychytávku českých zoo: Šimpanzi komunikují na videochatu

Německý magazín Der Spiegel oceňuje nový a zajímavý impuls dvou českých zoologických zahrad, které chtějí poskytnout svým lidoopům netradiční zábavu v časech, kdy do zoo nechodí návštěvníci. Jejich šimpanzi, kteří jsou stejně jako člověk hodně společenští tvorové, se dálkově kontaktují prostřednictvím videohovorů.

V mnoha zemích, nejen v Německu a Česku, jsou během koronavirové pandemie zoologické zahrady zavřené. Znamená to pro jejich zvířecí obyvatele příjemný odpočinek, nebo spíše nudu? Mnoho zoologických zahrad zřejmě předpokládá to druhé a snaží se své svěřence zabavit.

Chatovat mohou i lidé

Magazín Der Spiegel oceňuje nápad českých zoologických zahrad, které chtějí svým šimpanzům pro rozptýlení poskytnout možnost videotelefonování.

Šimpanzí skupinky v zoo v Brně a v safari parku ve Dvoře Králové se mohou navzájem sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách, a to na vzdálenost asi 150 kilometrů. Kromě toho, že se pozorují šimpanzi, do jejich světa mohou nahlédnout i lidé zvenčí, formou živého internetového přenosu.

Využili jsme nápadu a iniciativy brněnských nadšenců, kteří nainstalovali v obou těchto zahradách velkoplošné obrazovky, a vzájemně tak propojili dvě šimpanzí skupiny. Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět, který je vlastně moderním obohacením,“ řekl Spieglu ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

„Naši šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každá novinka je samozřejmě zaujme. Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice,“ komentovala reakce zvířat chovatelka šimpanzů v Zoo Brno Mariana Hubíková.

Plátno ve výběhu šimpanzů, kam se promítá přenos z druhé zahrady. Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem.

Jak zahnat nudu

Zvířata v zoologických zahradách, zvláště ta, která si užívají pozornosti návštěvníků a ráda se před nimi předvádějí, během uzavření zoo trpí nedostatkem nových impulzů a jejich život se stává monotónním. Snaha o to, aby se například skupinky šimpanzů sledovaly a kontaktovaly přes videohovory přináší zábavu nejenom jim, ale i případným dalším divákům, kteří mají unikátní možnost sledovat zvířata, jak využívají moderní technologie, bez kterých si lidé nyní svou pracovní náplň ani neumějí představit.

Zoologické zahrady v České republice jsou uzavřeny už více než půl roku s jedním krátkým přerušením. Koronavirus ovlivňuje život v liduprázdných zoologických zahradách i přímo. Pražská zoo nedávno ohlásila, že jejich gorily byly pozitivně testovány na koronavirus.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.
Přečtěte si

Architekt Adam Gebrian: Praha je město s obrovským potenciálem, který ještě zdaleka není využitý

Město s velikým množstvím veřejného prostoru, který ale mnozí lidé neumí ocenit a tím pádem není ani využívaný, to je Praha podle Adama Gebriana. Architekt zabývající se kvalitou života ve městě vidí příčinu tohoto stavu do značné míry ve vnímání obyvatel české metropole, kteří většinou městské prostředí považují spíše za prostor pro přesun mezi prací a bydlením a své víkendy tráví raději mimo město. V Praze tak nevzniká poptávka po kvalitním veřejném prostoru, kde by člověk mohl strávit klidně celý den. Není přitom vždy potřeba obrovských investic, mnohdy k příjemnějšímu fungování místa stačí vyřešit detail, ať už je to pítko, pohodlný průchod, nebo třeba přechod přes silnici.

Nejčtenější v kategorii Society