Rivalita dvou nejlepších fotbalových klubů Prahy i Berlína je stejná. V Berlíně je ale o dost čerstvější

Zatímco pražská fotbalová „S“ bojují v posledních letech v popředí ligové tabulky, berlínští rivalové Hertha a Union se pohybují v dolní polovině žebříčku Bundesligy. Ovšem rivalita klubů je v obou městech podobná.

Foto: Hertha BSC.

Pražské kluby se spolu historicky srovnávají vlastně už od samého prvopočátku domácí fotbalové soutěže. Fotbalový klub Sparty byl založen v roce 1893, Slavie o rok dřív. V roce 1892 vznikl i fotbalový tým Hertha Berlín. To její dnešní rival 1. FC Union Berlín je opravdový fotbalový mladíček. Klub byl založen teprve v roce 1966, i když se jeho historie odkazuje až k FC Olympia 06 Oberschöneweide, tedy klubu, jenž vznikl v roce 1906.

Historie pražských derby

Z rozdílné historie klubů vyplývá i jejich vzájemné soupeření. Zatímco první pražské derby mezi Spartou a Slavií se odehrálo v roce 1896 na Císařské louce, první opravdové berlínské derby v Bundeslize se odehrálo mezi Herthou BSC a Tennis Borussia Berlin na Olympiastadionu až v listopadu 1974. A Hertha BSC zápas vyhrála 3:0. Ovšem oba berlínské kluby o pár let později z Bundesligy sestoupily.

Samotný Berlín byl ovšem tehdy rozdělen. V takzvaném východním Berlíně byla místní derby velice častým zpestřením fotbalové soutěže tehdejší NDR. Hlavními rivaly tady byly kluby FC Vorwärts Berlin, BFC Dynamo a právě 1. FC Union Berlín. Ty první dva byly propojeny s komunistickými bezpečnostními orgány, zatímco Union byl klub ryze civilní, tudíž také měl nejvíc fanoušků.

Rivalita před Bundesligou

To se ovšem změnilo, když v listopadu 1989 padla Berlínská zeď. Hned v lednu 1990, tedy sedmdesát devět dnů po pádu zdi, hostila Hertha na Olympiastadion v přátelském prostředí před 51 270 diváky 1. FC Union Berlin. Fanoušci obou klubů platili za vstup v příslušných měnách východního a západního Německa a zpívali písně o znovusjednocení. Ovšem Bundesliga se Unionu neotevřela, klub musel začít ve třetí lize NOFV-Oberliga Mitte, ale dál se oba týmy utkávaly přátelsky.

Náznaky rivality se objevily v červenci 2009 při zápase ke slavnostnímu otevření rekonstruovaného stadionu An der Alten Försterei, které se stalo domácím hřištěm Unionu. V té době byl 1. FC Union Berlín ještě v druhé lize a jeho prezident Dirk Zingler po utkání poznamenal, že „vzájemná láska se začala rozpadat“.

Její definitivní konec nastal, když Union hrál s Herthou v roce 2010 první soutěžní utkání. Hráč Unionu Christopher Quiring po prohraném derby mimo jiné označil hanlivě fanoušky soupeře za „Wessis“, tedy „zápaďáky“, a dodal, že je mu špatně, když je slyší fandit na jejich „východním“ stadionu. To ještě podpořil trenér týmu Uwe Neuhaus, když Christophera Quiringa v té souvislosti označil za „skvělého Unionera“.

Hlavní úkol? Bezpodmínečně vyhrát

Teprve v květnu 2019 postoupil 1. FC Union Berlín poprvé ve své historii do Bundesligy. Před prvním opravdovým berlínským derby (oba týmy spolu ovšem hrály už v 2. lize) za více než čtyřicet let vyjádřila Hertha BSC přání hrát hru k 30. výročí pádu Berlínské zdi 9. listopadu 2019. Prezident Unie Berlín Dirk Zingler to odmítl a označil to za „fotbalový třídní boj“, a tak se hrálo o týden dříve.

V domácím prostředí vyhrál Union 1:0. Fanoušci Herthy během hry pálili košile, vlajky a šály soupeře. Kapitán české fotbalové reprezentace a záložník Herthy Vladimír Darida pak podotkl, že jejich fanoušci porážku nesou těžce.

„Už před sezónou nám řekli, že když Union porazíme, ledacos nám odpustí, ale prohru s ním ne. Odvetu musíme bezpodmínečně vyhrát. Je to ještě větší rivalita, než jakou znají naši fanoušci mezi pražskými ‚S‘. Když Union porazíme a přeskočíme, fanoušky si udobříme.“ Fanoušci Herthy mohli být spokojeni, další zápas jejich tým vyhrál 4:0 a v posledním utkání v prosinci 2020 zvítězil 3:1.

Proč Němce Česko neláká?

Po porážce 0:4 už v koronavirovém, ale nikoli lockdownovém květnu 2020 se ovšem ve „skvělém sportovním světle“ ukázali fanoušci Unionu. Jinde naštvaní příznivci po takovém debaklu nadávají a rychle prchají domů, tady ještě dvacet minut po závěrečném hvizdu rozhodčího stáli, tleskali a zpívali: „FC Union je naše láska, naše mužstvo, naše pýcha, náš klub. My z Východu kráčíme vždy dopředu, rameno vedle ramene za železný Union…“.

Jinak je ovšem řádění fanoušků jak berlínských klubů, tak Sparty i Slavie dobře známé. To ostatně mohou potvrdit čeští fotbalisté z řad Herthy BSC. V minulosti to byl třeba Roman Hubník, v současnosti je to již zmíněný Vladimír Darida.

Němečtí hráči se v pražských týmech neuchytili. Ve Slavii to vlastně ani v posledních letech nikdo z nich nezkoušel, ve Spartě to zkoušeli dva. V lednu 2009 na Letnou přestoupil Němec Sergio Peter, který přišel z anglického Blackburnu. Na jaře se ale vůbec neprosadil, jen dvakrát naskočil do sestavy. V létě 2015 oblékl sparťanský rudý dres Markus Steinhöfer. Ani ten si ale pražské derby nezahrál. V áčku Sparty vydržel pouhý rok a naskočil jen do sedmi zápasů. V tom asi bude hlavní rozdíl mezi fotbalem v Berlíně a v Praze – česká liga německé hráče moc neláká. To Bundesliga na ty české přece jen působí trochu jinak.

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Básníkům ve Vídni chutná život

Projekt Wiener Alltagspoeten, Vídeňští básníci všedního dne, který zveřejňuje na sociálních sítích útržky rozhovorů odposlechnutých na vídeňských ulicích, v hromadné dopravě či v lokálech, má už čtvrt milionu sledujících.

Nejčtenější v kategorii Society