Ruské tanky tolerují Pražané i Berlíňané jedině růžové anebo zničené

Ruský tank T-90A v ceně 5 milionů USD na vernisáži výstavy zničené ruské vojenské techniky na Letenské pláni v Praze
Propagandistickou podstatu ruských pomníků v podobě tanků na soklech demaskovali občané v Praze i v Berlíně. V obou metropolích za pomoci růžové. Zničená ruská technika se však v Praze těší velkému zájmu pročež její výstavu ukrajinská ambasáda prodloužila do 3. srpna.

V létě 1945 dal Kreml postavit v Berlíně-Zehlendorfu nedaleko bývalé železnice Stammbahn Berlín-Postupimi, tankový pomník na památku padlých vojáků Rudé armády. Na podestu dal tank T34, který se v roce 1945 podílel na dobytí Berlína. Nijak slavně nedopadl.

Růžová sněhová fréza místo tanku

Kolem památníku se brzy rozhořely ostré protesty kvůli blokádě Berlína a v souvislosti s povstáním v NDR v roce 1953 a eskalací studené války. Tak se stalo, že si Rusové svůj tank ještě za komunismu odvezli.

Po protestech v Berlíně ruský tank podstavec opustil už za komunismu. Nahradila ho růžová fréza Foto: Danuše Siering

Po revoluci v roce 1989 se umělec Eckhart Haisch nechtěl s odstraněním pomníku jen tak smířit. “Musí tu zůstat něco, co poukazuje na historii,” řekl si tehdy tento berlínský akční umělec. Na nic nečekal a na podstavec po tanku postavil starou sněhovou frézu, kterou natřel narůžovo. Zapomenutý stroj Haisch podle vlastních slov objevil na nájezdu na městský okruh, kde stál dlouhou dobu a nikdo o něj nejevil zájem. Frézu umělecky “osvěžil”, posadil na podstavec a od 28. března 1993 stojí na místě, kde po léta stál tank T 34. Haisch říká, že si vybral růžovou, protože je “křiklavá, drzá, veselá a radostná”. Památník si však dodnes zachoval název růžový tank – Rosa Panzer an der Stammbahn.

Haisch se mohl inspirovat přebarvením ruského tanku v Praze v roce 1991. Tehdy 23letý student Akademie výtvarných umění David Černý přetřel tank s číslem 23 na Smíchově na růžovo.

Zrůžovělá demonstrace síly

Potíž předmětného ruského tanku byla v tom, že v rozporu s dobovou propagandou daný typ za II. světové války do Prahy vůbec nepřijel. „Jedná se o typ, který se nezúčastnil osvobozování Prahy na konci 2. světové války,“ potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek s tím, že tento těžký tank Rusové přivezli do Prahy jako demonstraci jakési síly sovětské Rudé armády, a také proto, že se jmenoval Josef Stalin.

Růžový tank Davida Černého ve vojenském technickém muzeu v Lešanech Foto: Wikimedia, VitVit

„Tady ta konotace byla dávno zrušena. Pro moji generaci naprosto. A myslím si, že i pro většinu lidí, kteří byli trošku soudní a zažili osmašedesátej. Ruskej tank, kterej byl uprostřed města na soklu a mířil hlavní na baráky, byl symbolem jediný věci, a to okupace,“ vysvětlil proměnu tanku ve vysílání Českého rozhlasu David Černý.

V dalších dnech nechal stát po tlaku některých politiků tank natřít opět na zeleno, jenže čtrnáct dní po Černého akci tank znovu natřela znovu na růžovo skupina poslanců. Artefakt následně skončil v Lešanech, kde později vzniklo vojenské technické muzeum.

Torzem tanku výtvarník připomněl ruskou okupaci Československa a následně vyjádřil podporu Ukrajině

Černý se v následujících dekádách na Smíchov ještě vracel na kulatá výročí ruské invaze do Československa.

Aktuálně výtvarník torzo tanku na pražském Smíchově natřel v barvě ukrajinské vlajky – na výraz podpory Ruskem napadené země
Foto: Wikimedia, Zpjet
Růžové torzo tanku Davida Černého s invazním pruhem v Praze připomnělo výročí vpádu ruských vojsk do Československa z roku 1968 Foto: Wikipedia, Matěj Baťha

Dne 21. srpna 2008 na náměstí Kinských v Praze na Smíchově umístil  torzo růžového tanku s bílým invazním pruhem, a o deset let později na padesáté výročí ruské invaze umístil na náměstí Kinských torzo tanku v klasické zelené barvě s bílým okupačním pruhem. Umělecký objekt byl dle jeho slov na travnaté ploše „Dočasně umístěn. Tak tomu říkali“. Na místě zůstal až do konce roku. V březnu 2022 je přetřel žlutou a modrou na výraz podpory Ruskem napadené Ukrajiny.

Podoba torza ruského tanku, jak je David Černý vypravil k 50. výročí ruské invaze Foto: Wikipedia Mojmir Churavy

Pražská výstava zničené ruské techniky ukázala současnou válečnou realitu

V červenci 2022 se v Praze na Letenské pláni v rámci výstavy „Ukrajina je štítem Evropy“ objevily hned 4 kusy ruské vojenské techniky, které napadená země zneškodnila a ukořistila. Po dva týdny vystavený ohořelý šrot zahrnoval i chloubu ruské armády v podobě bitevního tanku T-90A v ceně 5 milionů dolarů či samohybný protiletadlový systém BUK M2 a dva typy samohybných minometných systémů.

Samohybný minometný systém 2S34 CHOSTA v Praze na Letenské pláni Tamní výstava 5 kusů ruského šrotu potrvá nově až do 3. srpna Foto: David Horák

Výstava vzbudila velký zájem médií i veřejnosti, u níž rezonovala i v souvislosti s ruskou invazí z roku 1968. Na „vernisáži“ promluvili ukrajinští politici, český ministr vnitra Vít Rakušan, pražský primátor Zdeněk Hřib a na místě nechyběl ani končící ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,