Již 17. slet sokolů byl zahájen v Praze v na začátku prázdnin. Po slavnostním koncertu na Václavském náměstí se jednotlivé župy představily Pražanům průvodem 15 000 sokolů a sokolek. Prapořečníci v sokolských krojích nesli hrdě na levém rameni prapory svých žup. Úsměvy diváků rozzářily ukázky skladeb cvičenců ve sletových úborech, ladné mažoretky i maskot sletu Sokolík, který se točil z jedné náruče do druhé. Každý se s ním chtěl vyfotografovat na památku. 42 domácích žup a zahraničních jednot přineslo do hlavního města na několik dní radost, pohyb a hudbu a především připomínku ideálů zakladatelů sokolského hnutí Miroslava Tyrše a Jindřícha Fügnera – konat samostatně, čestně a spravedlivě a pomáhat druhým.
Za hranicemi
Při pochodu nechyběli ani zahraniční návštěvníci, včetně sokolů ze Švýcarska, Rakouska a Německa. TV Sokol Mnichov byla založena v r. 1973 coby sdružení krajanů a je rovněž členem Světového svazu sokolstva. Lužickosrbský Sokol byl založen již v r. 1920, tehdy měl 21 jednot a fungoval až do r. 1933. Svou činnost obnovil před třiceti lety a aktivní je především v Budyšíně a Chotěbuzi. Jeho chloubou je např. sokolský volejbalový turnaj, který je největším turnajem v Lužickém Srbsku vůbec.
První sokolský spolek ve Vídni byl založen pět let po vzniku Sokolské jednoty v Praze 1867. Dnešní sokolská župa rakouská hostí gymnaestrádu a turnaje stolního tenisu, ve florbalu a volejbalu. Sokolská jednota v Zurichu dbá nejen o posílení ducha sportem, ale také přátelskými setkání, kde se aktivně procvičuje čeština a slovenština.
V každém věku
Letošního sletu, jenž probíhal do 5. července 2024, se zúčastnili cvičenci všech věkových kategorií. Tomu nejstaršímu bylo 96 let! Slavnostní program připomenul nejen význam sportu pro rozvoj osobnosti člověka, ale i sokolské zásady – Pravda vítězí, Tužme se, Vždy spolu, Ani zisk ani slávu nebo Buďte věrni sobě, pravdě a spravedlnosti. Tomu odpovídalo i moto letošního ročníku – „Slet spojuje“. Spojuje mladé i starší, ženy a muže, dospělé a děti, všechny generace a cvičence z různých koutů České republiky, jakož i ze zahraničí. Spojuje nejen pohyb a sport, ale i kultura a radost z dobrého díla.
Gymnastika má ve střední Evropě tradici již od 19. století. Pohybová výchova se stala brzy i důležitým instrumentem politickým, vojenským a zdravotněvýchovným. Sokol coby pionýr středoevropské gymnastiky přinášel myšlenku národní identity, svobody a nezávislosti. 4.července naběhlo na pražský stadion Eden postupně 12 000 cvičenců, dospělých i dětí. Pozdravit je přišel také český prezident Petr Pavel, který ve svém proslovu připomenul významnou roli Sokola při vzniku Československa. Český Sokol má dnes více než 160 000 členů a polovina z nich je mladší 18 let. Během večera plného gymnastických cvičení, akrobacie na provazech, uměleckých vystoupení s ohněm a rytmické hudby vystoupili i slavní čeští zpěváci Lucie Bílá a Jiří Korn. Program pokračoval také následující den. Celkem se sletu zúčastnilo 20 000 cvičících. Vystupovali nejen na pódiích v centru Prahy, ale užili si i bohatý kulturní program – např. divadelní hru Lucerna českého klasika Aloise Jiráska v Národním divadle či mši v Chrámu sv. Víta.
Gala večer
Slavnostní galavečer v O2 aréně 2. července zase přinesl to nejlepší ze sokolského výkonostního a vrcholového sportu – akrobatické skoky na trampolíně, break dance, aerobik, judo, moderní gymnastiku, olympijský šplh, šerm ad. Velký potlesk sklidila hradní a sokolská stráž, jakož i akrobacie Sokolu z USA. Diváci si užili i ukázku hromadné skladby Před kamerou se stavěním siláckých věží. Jednoduše Sokolem žila celá Praha.