Srovnáváme: Krize v cestovním ruchu? Luxusní řetězce v Česku i Německu rekonstruují a staví hotely budoucnosti

Rok pandemie znamená obrovský celosvětový útlum v cestovním ruchu. O své zákazníky přišly aerolinky, cestovní kanceláře a samozřejmě i hotely. Problémy mají i některé hotelové řetězce. Ty, které věří v brzké oživení a jejichž zázemí je tak obrovské, že s přežitím větší potíže nemají, se ale pouštějí do rekonstrukcí nebo i staveb nových komplexů. Kdy jindy se nakonec pouštět do rozšiřování investic? V Praze se takto rekonstruují bývalý hotel InterContinental a hotel Evropa. V Německu se budují nové komplexy v Hamburku a Postupimi.

Elbtower, zdroj: David Chipperfield Architects.

Hotel InterContinental v Praze už zažíval lepší časy. Bývalo v něm živo hlavně díky kongresové turistice a po revoluci i díky skupinám ze Spojených států, Asie a Izraele. Tyto zahraniční hosty láká nejen skvělá lokace v Pařížské ulici na břehu Vltavy, ale i blízká židovská čtvrť, která patří k nejvýznamnějším v Evropě.

InterConti v rukách Fairmontu

InterContinental nese od roku 2020 nový název Golden Prague Hotel managed by Fairmont. A právě čeští majitelé hotelu Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera využili pandemickou pauzu k urychlení celkové rekonstrukce hotelu, jejíž součástí je i revitalizace okolí. Stavební povolení na úpravu fasády a střešního pláště bylo uděleno v polovině února a práce už nyní běží naplno. 

Rekonstrukce Golden Prague Hotel managed by Fairmont.

I kdybychom teď tedy mohli zavítat do prostor vyhlášené hotelové restaurace Zlatá Praha, tak nás žádné gastronomické potěšení nečeká. „Místo číšníků ve smokingu zde aktuálně narazíte na dělníky v montérkách, občas kolem vás dokonce projede i bagr,“ popisuje pro N&N členka představenstva hotelu Věra Bechyňová. Pro milovníky restaurace, která sídlí v devátém patře hotelu, má ovšem dobrou zprávu. „Restaurace Zlatá Praha zůstane zachována, stejně tak jako hosty oblíbený šéfkuchař Roman Dolejš.“ dodává Bechyňová.

Aktuální výhled z restaurace Zlatá Praha.

Pro české majitele provozuje hotel globální hotelová společnost Fairmont. Jde o luxusní řetězec z hotelové skupiny Accor. Jejich hotely se nacházejí pouze v top lokalitách. V Německu je jediný hotel Fairmont v Hamburgu. Otevření zrekonstruovaného Golden Prague Hotel je plánováno na začátek roku 2023.

Vizualizace zrekonstruovaného Golden Prague Hotel managed by Fairmont. Foto: archiv TaK Architects.

Hotel Evropa

Je to už více než dva roky, co společnost Prague Prime Home Management skupiny Julius Meinl prodala podnikateli Feridu Nasrovi, zakladateli společnosti Exim Tours, bývalou perlu české secese, Hotel Evropa na Václavském náměstí.  Historická budova z roku 1900 bude rozšířena o novostavbu ve vnitrobloku, hotel tak navýší kapacitu na 154 pokojů a apartmá, včetně toho prezidentského. Koronavirová situace však zkomplikovala tento ambiciózní projekt natolik, že se otevření hotelu posouvá na druhou půli roku 2022.

Rekonstrukce Hotelu Evropa.

„Naši architekti jsou z Londýna a Tel Avivu. Mnoho věcí se dá řešit na dálku, ale například při architektonickém řešení interiérů musí být architekti fyzicky přítomni. A to v dnešní době opravdu není možné,“  konstatuje pro N&N majitel hotelu Ferid Nasr. „Stavební firma Metrostav pracuje na všem, co je přes navigaci ze zahraničí možné, přesto se nám původní termín otevření, jímž byl konec letošního roku, nepodaří dodržet.“

Interiér bude dílem kreativního dua izraelské architektonické kanceláře Barranowitz + Kronenberg, které má za sebou řadu ocenění včetně ceny za Nejlepší mezinárodní studio interiérového designu. Ve svém portfoliu mají také řadu rezidenčních, restauračních a hlavně hotelových projektů v tom nejvyšším segmentu.

Vizualizace interiéru Hotelu Evropa.

Na otevření se mohou těšit také milovníci luxusního řetězce W z hotelové skupiny Marriott. Právě s nimi si chce Nasr splnit svůj sen a udělat z hotelu Evropa nejluxusnější hotel ve střední Evropě. W hotels mají ve světě celkem 68 hotelů, v Evropě jich je ovšem pouze devět.

Robert de Niro a Nobu v Hamburku

V Německu se na rozdíl od Prahy nerekonstruuje. Tam se bude přímo stavět. V Hamburku, který platí za jednu z ekonomicky nejsilnějších metropolí Německa, se v roce 2025 otevře luxusní hotel a restaurace ikonické značky Nobu. Jejím spoluzakladatelem a zároveň tváří je herec Robert De Niro.

Hotelový koncept v Hamburku bude mít své zázemí ve 245 metrů vysokém opulentním projektu Elbtower, za kterým stojí developerská společnost Signa Real Estate. Stavbu navrhlo renomované architektonické studio David Chipperfield Architects. Řetězec Nobu bude mít v tomto komplexu svůj první hotel v Německu. Podle prestižního magazínu Robb Report zaměřeného na luxusní životní styl patří Nobu mezi pětadvacet nejinovativnějším značek v oblasti současného světa luxusu.

Elbtower, zdroj: David Chipperfield Architects.

Butikový hotel v zámku Cecilienhof

Německá síť hotelů arcona Hotels & Resorts od svého založení v roce 2008 vsadila na výjimečnost lokalit, do kterých své hotely zasazuje. I z toho důvodu, že je to do značné míry právě atmosféra místa, která tvoří celkový dojem a podepisuje se na pocitech hosta. Další lokací pro nový hotel se stane Postupim, respektive zámek Cecilienhof, kde byla mimochodem v roce 1945 podepsána Postupimská dohoda o rozdělení poválečné Evropy.

Areál Cecilienhofu. Zdroj: Stiftung Preußische Schlösser und Gärten.

Síť hotelů arcona Hotels & Resorts vyhrála výběrové řízení na vytvoření butikového hotelového zázemí se čtyřiceti pokoji a špičkovou restaurací konkrétně v zámeckém areálu Cecilienhofu. Stavební práce v koordinaci s památkáři mají začít během tří let a už v roce 2027 by měl hotel přivítat své první návštěvníky. „Zaměříme se opět na detail a na maximální využití unikátního potenciálu místa,“ říká obchodní ředitel arcona Hotels & Resorts Alexander Winter o chystaném hotelu, který by měl být prý pomyslným mostem mezi minulostí a současností.

A my jen doufáme, že se z „pandemické současnosti“ dostaneme po zrušení všech lockdownů nejen do nově zrekonstruovaných hotelů v Česku či Německu, ale třeba i do nedávné minulosti, kdy se ještě mohlo svobodně dýchat a cestovat.

Připravily Danuše Siering a Barbora Vojtová

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.