Třetí čtvrtek v listopadu patří Beaujolais Nouveau

„Beaujolais Nouveau est Arrivé!“ je slogan, který každoročně třetí čtvrtek v listopadu zaplaví celý svět. Na stolech se totiž poprvé objeví láhve francouzského vína ze sklizně daného roku. A letos je prý výjimečná!

Víno odrůdy Gamay, které plní láhve dnes již legendárního Beaujolais Nouveau, pochází z francouzského vinařského regionu Beaujolais, který svou polohou podpírá populární Burgundsko. Už desítky let jde o svátek mladého červeného a růžového vína Beaujolais Nouveau, které se může otevřít nejdříve přesně o půlnoci ze středy na čtvrtek. Ten letos vychází na 19. listopadu.

Spoluzakladatelem této populární vinařské události je Georges Duboeuf. Jeho rodina dodnes patří se svými vyhlášenými víny k největším propagátorům. Svátek všech milovníků vína je oslavou konce sklizně. Vinaři z vinařské oblasti Beaujolais jej založili v roce 1937 a původně se domluvili na datu 15. listopadu. Od sedmdesátých let se ale akce rychlostí blesku rozšířila za hranice Francie a pod tlakem marketingu se termín poupravil na třetí čtvrtek v listopadu, aby datum nebylo „plovoucí“ v týdnu a podařilo se využít k oslavám také nadcházející víkend.

Spoluzakladatel tradice Georges Duboeuf

Heslo: „Beaujolais Nouveau est Arrivé!“ – čili: „Přichází „nové“ Beaujolais!“ se tradičně používá k propagaci tohoto mladého vína, které si lidé občas pletou s Beaujolais jako takovým. Jednoslovné označení „Beaujolais“ na láhvi znamená víno vyrobené z odrůdy Gamay, které se obvykle nelahvuje přímo po sklizni, ale prochází procesem delšího zrání v sudech, takže je zároveň vhodné k archivaci. Na rozdíl od toho je Beaulolais s dovětkem „Nouveau“ mladým vínem nalahovaným přímo po sklizni a doporučuje se vypít relativně rychle, nejdéle však do Velikonoc.

Vinařský region Beaujolais

A jak víno z hroznů Gamay vlastně chutná? Gamay je modrá odrůda určená pro výrobu lehkých červených vín, která připomínají svými vlastnostmi Pinot Noir – Rulandské modré. Téměř výjimečně se vyskytuje jinde, než ve vinařském regionu Beaujolais, kde probíhá 75% její veškeré světové produkce. Gamay se vyznačuje jemnou květinovou vůní s náznakem zeminy, kterou doprovází stopy černého rybízu, malin, čerstvě natrhaných fialek nebo dokonce banánů. V chuti je víno lehké, s vyšší kyselinou, plné tónů červeného ovoce a s jemnou příjemnou hořčinkou v závěru. Oproti loňské sklizni má letošní víno o něco vyšší kyselinu, ale zato mohutnější strukturu a výraznější třísloviny.

Takže nezapomeňte tento příjemný zvyk také oslavit a osobně posoudit, jak chutná letošní úroda z francouzské oblasti Beaujolais.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

V Praze se představí německá vína. Ryzlinkem to zdaleka nekončí, ujišťuje znalec

Mikuláš Cylek žil několik let v Německu, kde se nadchl pro tamní vína, která začal pro vlastní potřebu a známým vozit již před patnácti lety do Česka. Dnes se dovozem vín ze třinácti německých vinařských oblastí živí. Bavili jsme se spolu nejen o specifikách německých vín a o aktuálních trendech, ale i o degustační přehlídce vín, kterou chystá 4. listopadu v Praze.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Ruské zločiny zažalovat!

    ·      03.10.2022
Frankfurter Allgemeine Zeitung uveřejnil komentář českého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že opožděná spravedlnost je lepší než vůbec žádná. Text přinášíme v plném znění.

Jakou zemi zdědím?

    ·      28.09.2022
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké

Aktuálně na německém webu

In der Herbstausgabe von N&N trifft Franz Kafka die Europäische Union 

    ·      04.10.2022
🇨🇿 Tento článek si můžete přečíst i v češtině: V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií  Im Geiste der Salons der Ersten Republik, als sich die tschechische und deutsche Elite in Prag zu prickelnden Debatten traf, bringt N&N Czech-German Bookmag in…

Russische Kriegsverbrechen anklagen!

    ·      03.10.2022
Die Frankfurter Allgemeine Zeitung veröffentlichte einen Kommentar des tschechischen Außenministers Jan Lipavsky, wonach eine verzögerte Gerechtigkeit besser sei als gar keine Gerechtigkeit. Wir geben den Text im vollen Wortlaut wieder.

Was für eine Erde werde ich erben?

    ·      28.09.2022
Deutschland will in Europa die grüne Revolution voran­treiben , und die Tschechische Republik will nicht zurück­bleiben. Aber was denken diejenigen über die Klimakrise, die am meisten von ihr betr­offen sind? Anna Müllerová, eine 15-jährige Schülerin aus Prag, schrieb für N&N einen kleinen Aufsatz über eine