V německých cenách Red Dot bodovaly české zelené stěny

Autoři vítězného produktu architekt Jiří Bužek a designér Jaroslav Juřica
Zelené opěrné stěny získaly letošní ocenění za produktový design Red Dot Award. Stěna z betonových tvarovek zachycuje dešťovou vodu a umožňuje pěstovat rostliny v jinak těžko využitelném prostoru.

Origami Wall slouží k vybudování prostoru na zahradách, v okolí domu a všude tam, kde jsou potřeba terénní úpravy k zajištění proměnlivého pozemku. Podnětem pro jejich vytvoření přitom byla absence dostupného a kvalitního řešení opěrné zdi a vertikální zahrady v jednom.

Origami systems s.r.o.
Foto: Origami systems s.r.o.

„Nápad vzešel z mé osobní potřeby vyřešit rozdělení pozemku, kde máme rozdílnou úroveň terénu. V návaznosti na terasu jsme chtěli opěrnou zídku, kde bychom mohli i pěstovat jahody, zeleninu, bylinky a podobně, tedy kde by bylo více prostoru i s možností instalace závlahy,“ popisuje produktový designér Jaroslav Juřica, který za projektem stojí spolu s architektem Jiřím Bužkem ze studia VAJKA.

Origami systems s.r.o.

„Fúze architekt a designér je ideální kombinace. Designér řeší technickou, funkční a estetickou stránku a já jako architekt spíše přemýšlím nad oblastmi použití a aplikací do architektury a urbanismu,“ doplňuje ho Jiří Bužek s tím, že se již ve fázi vzniku projektu spojili také se zahradníkem Janem Kopřivou, který poradil, jak pracovat s druhovou skladbou a potřebami rostlin. „Pěstovat lze téměř cokoli, od užitkových rostlin jako jsou rajčata, jahody a bylinky, až po okrasné interiérové a exteriérové rostliny,“ přiblížil Bužek.  

Variabilní řešení lze využít v zahradě i v interiéru

Charakter prolamování spolu s variabilitou využití dal betonovým tvárnicím jméno ORIGAMI. Jako první začaly vznikat venkovní opěrné zdi, postupně se sortiment rozšířil o řešení pro interiéry. „Oblast použití je opravdu široká, od soukromého sektoru jako rodinné domy, zahrady, terasy (což je hlavně systém W55), přes komerční projekty, interiéry a fasády (systém W90), až po veřejný sektor,“ uvedl Bužek. 

Origami systems s.r.o.

Variabilní je také vzhled zdí, kromě kombinace jednotlivých prvků lze rovněž využít probarveného betonového materiálu, nebo na přední strany květináčů aplikovat různé struktury. „V rámci tohoto produktu si hrajeme už nějakou dobu a čím dál více s barevností i strukturou povrchu,“ naznačil Jaroslav Juřica další vývoj produktu s tím, že v současné době je před dokončením také prototyp autonomní zelené stěny, která nemusí být napojena na domovní rozvod vody. „Také jsme začali testovat venkovní fasádní systém,“ doplnil.

České zelené stěny ocenila v Essenu mezinárodní porota

Systém venkovní opěrné zdi W55 a vertikální zelené stěny W90 získal letošní mezinárodní cenu Red Dot Award: Product Design. „Je to ocenění naší práce renomovanými odborníky z oblasti designu. Zvláště u inovativních produktů je takové ocenění dobrý feedback, že splňujeme určité parametry, které jsme si na začátku vytyčili, a tím je posun tohoto druhu produktu novým směrem,“ zhodnotil význam ceny Jaroslav Juřica.

Autoři oceněného produktu architekt Jiří Bužek a designér Jaroslav JuřicaOrigami systems s.r.o.

Red Dot Award je ocenění za produktový a komunikační design, udělované designovým centrem z německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Toto ocenění, reprezentující známku kvality, inovativnosti a originality, se v Essenu uděluje nepřetržitě od roku 1955. O oceněných produktech rozhoduje porota, kterou tvoří renomovaní profesionálové z mnoha oblastí průmyslového a produktového designu z celého světa.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,