Vítejte v Salonu vín!

Začněte prohlídkou zámku a poté se střemhlav ponořte do jeho podzemí. Do tak trochu jiného sklepa, než na který jste ze zámeckých expozic zvyklí. Tento je totiž posvátným chrámem všech milovníků vína.

Ve sklepení valtického zámku najdete nejkomplexnější průřez portfoliem vín vyráběných v tuzemsku. Všechny můžete teoreticky, ale hlavně prakticky poznat. Vítejte v Salonu vín! Ve vinné degustační expozici, která obsahuje 100 nejlepších vín České republiky pro daný rok. Zajímavostí je, že letošním absolutním Šampionem soutěže se tak trochu netradičně stalo červené víno.

Klesám po širokých schodech sklepení barokního zámku Valtice. Cítím, jak klesá teplota vzduchu a naopak roste má zvědavost. Z návštěvy Salonu se pro mě stal každoroční zvyk, který mi dává praktický přehled o tom, jaká vína považuje odborná komise za špičku daného roku a jaká vinařství dle jejich názoru hrají aktuálně prim.

Za myšlenkou tohoto zábavně-vzdělávacího projektu stojí již dvacátým rokem obecně prospěšná společnost Národní vinařské centrum a Svaz vinařů České republiky, který je jeho odborným garantem. Do letošní soutěže bylo přihlášeno na 2378 vín, které se mezi sebou utkaly v pěti nominačních kolech, z nichž se jich do toho prvního probojovalo 1479. Na nejlepších 400 vzorků čekalo finále, v rámci kterého se vybralo výsledných 100 vín s titulem Zlatá medaile Salonu vín 2020. Na základě bodového hodnocení odborná komise navíc oceněnila také 254 vín s titulem Stříbrná medaile Salon vín 2020, která si lze ve sklepení valtického zámku nyní také ochutnat.

U vstupu dostanete degustační skleničku, košík pečiva a katalog s popisy vín, do kterého si můžete dělat vlastní poznámky. Na závěr si v případě zájmu lze vína zakoupit také s sebou domů a připomenout si je později při jiné příležitosti. Vína jsou v soutěži hodnocena dle kategorií – bílá suchá a polosuchá, bílá polosladká, bílá sladká, růžová vína a klarety, červená suchá a polosuchá a jakostní šumivá. Dle těchto celků jsou také řazena v Salonu vín.

Na zážitkovou expozici mám dvě hodiny, takže si na start ochutnám bubliny a poté procházím sto třiceti metry dlouhým zámeckým sklepením, kde v první fázi vybírám vzorky, které mě dle vinaře, odrůdy či vlastností nejvíce zaujaly. V dalším kole jsem pozornější i vůči těm, kterým jsem v tom předchozím nevěnovala takovou pozornost. Až poté přecházím na modré odrůdy a končím u několika vzorků vín s vyšším obsahem zbytkového cukru. Jednotlivé doušky prokládám vodou a neutralizačínmi sousty pečiva. O vínech, které mě speciálně zaujmou, si dělám poznámky a k tomu vnímám atmosféru, která je do značné míry tvořena nadšením návštěvníků s podobnou vášní k vínu jako mám já. Degustační expozici si užijete stejně tak sami jako s přáteli, se kterými o vínech navíc můžete diskutovat. V Salonu si lze vybrat z různých programů. Buď zvolíte jako já volnou degustaci či některou, která je řízena profesionálním sommelierem.

Absolutním vítězem – Šampionem – aktuálního ročníku Salonu vín se dle komise stalo Rulandské modré 2017 z řady EGO ve výběru z hroznů od Zámeckého vinařství Bzenec. Víno je to skutečně skvostné. Ve vůni dominuje sušené lesní ovoce se stopou švestek a jemného sladkého koření. To vyniká také v chuti, kterou navíc doplňují zakulacené tóny elegantních tříslovin. Víno má příjemnou kyselinku a sametový, dlouhý závěr. Je dokonalým příkladem toho, že je možná čas začít v České republice věnovat pozornost také modrým odrůdám. Nedívat se na ně skepticky a zuřivě je porovnávat se zahraničními, ale vnímat je bez předsudků a nezávisle. Nechat je vyniknout ve své přirozenosti a nezaujatě pozorovat jejich specifika, která mistrně odráží terroir naší země.

Salon vín je nápaditý projekt určený nejen všem milovníkům vína, ale i těm, kteří rozmanitý svět vína začínají teprve objevovat. Je ideální cestou k tomu, jak si udělat představu o portfoliu tuzemské vinařské scény a seznámit se s víny, která jsou příkladnými představiteli odrůd a vinařských podoblastí České republiky.

Více ZDE

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.
Přečtěte si

Akce Taste Fake Milk – 3. 11. v Černé labuti ochutnáme přehlídku rostlinných mlék

Ve čtvrtek 3. listopadu vypukne v Domě Černá labuť Na Poříčí akce Taste Fake Milk. Hlavní roli sehrají alternativy k živočišnému mléku. Ty bude možné ochutnat, porovnat, výhodně nakoupit a také jim nakouknout pod pokličku. Na místě totiž budou přímo jejich výrobci a propagátoři, kteří rozklíčují jejich podstatu a smysl. Akce navazuje na úspěšný event Taste Fake Meat a opět bude plná doprovodného programu, zajímavých speakerů, osobností a inspirace!

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Přitažlivost západočeského lázeňského trojúhelníku roste

    ·      20.09.2022
Lázeňské kolonády provoněné oplatkami, historické budovy s léčivými prameny, ale i rozmanité přírodní skvosty a kulturní akce. Taková je atmosféra lázeňských měst, fenoménu, kterému se dostává stále větší pozornosti. Může za to i loňský zápis západočeského lázeňského trojúhelníku

Aktuálně na německém webu

Fabularium

    ·      09.09.2022
Wo tschechische Kinder in Berlin ihre Muttersprache wiederbeleben

Wie Hippies zu Bürgern werden

    ·      07.09.2022
Jan Bílý, ein renommierter tschechischer (aber eigentlich tschechisch-deutscher) Gesellschaftskommentator und Experte für Systemaufstellungen, über seine Jahre in einem Land, das (manchmal) vom Richtigen ziemlich besessen ist.