Zkuste si sabráž!

Pokud jste milovníci šumivých vín, pak jste již slyšeli o pojmu sabráž – elegantní sommeliérské disciplíně, která spočívá v otevírání láhve v prvé řadě šavlí, ale poslední dobou se experimentuje také s jinými a často kuriózními předměty. Pojďte se s námi odseknutí hrdla láhve naučit.

Historické prameny uvádějí, že za prvními „useknutými hrdly“ stojí napoleonští vojáci – husaři, kteří v dobách napoleonských válek (1803-1815) otevírali svými šavlemi láhve francouzského šampaňského. A byl to právě Napoleon, který pronesl památnou větu, že šampaňské si vítěztvím zašloužíme a po porážce jej potřebujeme. Ale pro sabrage není nutné mít výhradně šampaňské. Zvládneme ji s jakýmkoli kvalitním šumivým vínem, obvykle tím, které bylo vyrobeno metodou druhotné fermentace v láhvi a má tak v sobě dostatečný tlak. Můžeme tak volit sekt, španělskou cavu, italskou franciacortu nebo crémant.

Nepodceňte přípravu! Láhev musí být dostatečně dobře vychlazená a stabilizovaná. Manipulujte s ní před samotnou akcí co nejméně. Ideálně, když si ji dáte chladit do lednice minimálně den před sabráží. Připravte si pro první pokus šavli, mačetu nebo sekeru a ujistěte se, že prostor, který se nachází ve směru, kam budete hrdlo láhve odstřelovat, je prázdný. Poté kompletně sundejte hliníkovou fólii kolem hrdla láhve, agrafu, tedy drátek s korunkou, které drží korek a pokuste se palcem druhé ruky zátku stále jistit. Následně láhev uchopte do jedné ruky za spodní část a to v úhlu zhruba 45 stupňů, přičemž „šev“ na skle musí být směrem nahoru. Po něm vybranou sečnou zbraní několikrát cvičně přejeďte a následně se opřete do místa, kde začíná lem vrchní části láhve, ve kterém je umístěn korek. Po odseknutí držte láhev ještě chvíli ve stejném úhlu a poté nalévejte do sektových sklenic. Ty jsou úzké z toho důvodu, aby sekt co nejméně teplal.

Elegantní způsob odzátkování lahve klasického šumivého vína je vzhledem k efektu považován za adrenalinový a relativně nebezpečný. Tlak uvnitř láhve, který činí minimálně 3 atmosféry, v součinnosti s kinetickou energií (šavle či jiný předmět s pevnou hranou) způsobí krásně čistý lom na konci hrdla a následné uvolnění přetlaku vyplaví eventuální drobné střípky. Odseknutí hrdla klasických bublinek je kreativní součástí slavnostního servisu, oficiálních galavečerů, různých oslav a párty, ale i setkání přátel a rodiny.

Trojnásobný mistr ČR v sabráži Kamil Prokeš a jeho bratr Martin z rodinného vinařství PROQIN se kromě produkce šumivých vín, která vyrábí ručně tradiční metodou kvašením v lahvi, a to nejméně po dobu dvanácti a více měsíců, zabývají právě škokou sabráže. Martin Prokeš je také zakládajícím členem profesního sdružení Klasický sekt. Právě ten pro nás připravil úvodní video týkající se sabráže, které se natáčelo v pálavské galerii vín a vinném sklepě Venuše v Pavlově u Mikulova. Video ZDE:

Více informací o škole sabráže a sektech na: proqin.cz a o pálavské galerii vín na: palavskagalerievin.cz

Sabráž je od slova saber – tedy šavle, tu ovšem ne každý má doma, tak jsme pro náš pokus vyzkoušeli mačetu. Příště zkusíme sekeru a vyjde to na první dobrou. A jak se to povedlo vám?

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.