7 metod domácí přípravy kávy

Svět kávy je rozmanitý a přitažlivost tohoto jedinečného nápoje nepolevuje. Dobrá káva ale neznamená jen kvalitní a vhodně upražená zrna, ale i jejich poctivou přípravu. Roste obliba kávy od malých pražíren, ale i možností, jak si ji připravit. Každá metoda obvykle vyžaduje rozdílný čas i hrubost namletých zrn.

Frenchpress

Jedna z nejlevnějších a nejjednodušších možností přípravy kávy je prostřednictvím french pressu. Ten má své počátky kolem roku 1850 – jak už z názvu vyplývá – ve Francii. Skleněná konvice se sítkem, přes které stlačíte tančící zrnka hrubě namleté kávy ke dnu, je vlastně takovou větší a praktičtější alternativou našeho věhlasného turka. Nevýhodou je, že když kávu celou po určité době neslijete, tak v případě, že ji nedopijete, přelouhováním kvůli tříslovinám zhořkne. Doporučená doba extrakce jsou čtyři minuty.

Moka konvička

Přišel s ní v roce 1933 pan Bialetti, který vymyslel chytrý způsob, jak voda může jednoduše projít namletou kávou a dostat se do horní části konvičky, ze které ji už pak jen elegantně naléváte do připravených šálků. Káva z moka konvičky je slabší než espresso, zato silnější než překapávaná. Moka konvička už dávno není součástí pouze italských domácností. Je praktická zejména pro ty, kteří si zatím nechtějí pořizovat kávovar, ale milují dobrou kávu. Používejte do ní kávu v jemné až středně hrubé podobě.

Dripper

Nebo také překapávaná káva či poslední dobou také oblíbená V60. Metodu filtrované kávy vymyslela paní Melita Benz v první polovině dvacátého století. Dnes ji uvidíte často ve spojení s japonskou sklářskou firmou Hario. Postup je jednoduchý. Na šálek, ze kterého chcete výslednou kávu pít, postavíte držák na filtr, který vypadá trochu jako hrníček ve tvaru písmene V srostlý se šálkem. Do držáku vložíte filtr, který má úhel šedesát stupňů, proto V60, a nasypete středně hrubě namletou kávu. Přes filtr s kávou postupně doléváte vodu a občas promícháte.

Chemex

Nejen pro všechny milovníky výzkumných laboratoří. Chemex totiž vypadá jako laboratorní baňka. Jde o skleněnou konvici, která přišla na scénu v roce 1941. Tento stylový překapávač kávy je uprostřed olemovaný stylovým dřevěným držadlem s koženou šňůrkou. Ty je dobré vždy při mytí sundat, aby je voda časem neponičila. Do vrchní části vložíte filtr, který je pevnější než na V60, takže káva může protékat delší dobu a díky tomu je jemnější. Do chemexu dávejte kávu vždy nahrubo namletou a přelévejte ji postupně vodou, občas promíchejte.

Džezva

Džezva je ideálním řešením pro všechny milovníky české a ve světě neexistující turecké kávy. Jde o jednu z nejstarších a tradičních metod přípravy kávy, ke které se často přidávají další zajímavé ingredience. Těmi mohou být například kardamom, kakao, chilli nebo vanilka. Do džezvy nasypete opravdu extra jemně namletou kávu, připomínající svou strukturou hladkou mouku, případně přidáte koření a zalijete vodou. Pozvolna zahříváte. Jakmile se na povrchu začne tvořit hustá pěna, džezvu odstavíte z plotny. Někdy se tento postup opakuje vícekrát. Výsledný lógr z hladiny na povrchu odstraníte či kávu přelijete přes sítko.

Poloautomatický a automatický kávovar

Na trhu je nesčetné množství domácích kávovarů poloautomatických, automatických, pákových i bezpákových, s mlýnkem i bez něj. Důležitá je hodnota tlaku, kterou nabízí, avšak nikoli tlaku čerpadla, ale tlaku pro přípravu espressa, který by měl být v hodnotě devíti barů. Obecně baristi doporučují vybrat spíše pákový kávovar. Zabudovaný mlýnek je sice dobrý ve vztahu k čerstvosti namleté kávy, ale často se špatně čistí a zbytečně se zahřívá od těla přístroje. Proto zvažte, zda si nekoupit spíše externí ruční mlýnek.

Kávovar na kapsle

Dnešní svět si žádá rychlé tempo, přesto klade důraz na kvalitu. Výhodou kapslí je jejich rychlost přípravy a zároveň čerstvost, kterou si káva bez přístupu vzduchu v kapsli uchová. Dnes si můžete vybrat ze široké škály možností ať už co do regionů, ze kterých kávová zrna pocházejí, tak co do stupně intenzity a také doporučeného množství vody, respektive druhu kávy, pro kterou je konkrétní kapsle nejvhodější.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.
Shutterstock
Přečtěte si

Knedlíky v Berlíně

Kdo má pocit, že knedlíky jsou pouze českou specialitou, ten by si měl zajet na gurmánský zájezd do Berlína. Najdete je zde totiž na lístku v mnoha restauracích, v těch nejrůznějších variantách a chutích. Vybrali jsme pro vás ty nejznámější.
Přečtěte si

Champagne: Čím by si na Silvestra připil Winston Churchill

„Šampaňské by mělo být suché, studené a zdarma.“ S autorem tohoto citátu Winstonem Churchillem máme něco málo společného. Přiznávám, že také nejraději úřaduji dlouho ráno v posteli, má velká rozhodnutí padnou rovněž vždy ve vaně plné pěny, duchovní sílu čerpám malováním… A co máme společného asi nejvíc, je fakt, že milujeme šampaňské a Francii.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Ruské zločiny zažalovat!

    ·      03.10.2022
Frankfurter Allgemeine Zeitung uveřejnil komentář českého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že opožděná spravedlnost je lepší než vůbec žádná. Text přinášíme v plném znění.

Jakou zemi zdědím?

    ·      28.09.2022
Německo chce vést zelenou revoluci v Evropě a Česko nechce zůstat pozadu. Ale co si myslí o klimatické krizi ti, kterých se nejvíc dotýká? Anna Müllerová, patnáctiletá studentka z Prahy, napsala pro N&N malou esej o jedné velké

Aktuálně na německém webu

In der Herbstausgabe von N&N trifft Franz Kafka die Europäische Union 

    ·      04.10.2022
🇨🇿 Tento článek si můžete přečíst i v češtině: V podzimním bookmagu N&N se Franz Kafka potkává s Evropskou unií  Im Geiste der Salons der Ersten Republik, als sich die tschechische und deutsche Elite in Prag zu prickelnden Debatten traf, bringt N&N Czech-German Bookmag in…

Russische Kriegsverbrechen anklagen!

    ·      03.10.2022
Die Frankfurter Allgemeine Zeitung veröffentlichte einen Kommentar des tschechischen Außenministers Jan Lipavsky, wonach eine verzögerte Gerechtigkeit besser sei als gar keine Gerechtigkeit. Wir geben den Text im vollen Wortlaut wieder.

Was für eine Erde werde ich erben?

    ·      28.09.2022
Deutschland will in Europa die grüne Revolution voran­treiben , und die Tschechische Republik will nicht zurück­bleiben. Aber was denken diejenigen über die Klimakrise, die am meisten von ihr betr­offen sind? Anna Müllerová, eine 15-jährige Schülerin aus Prag, schrieb für N&N einen kleinen Aufsatz über eine