Bärbucha — kouzlo fermentace

Všude se dnes píše a mluví o fermentaci – nejvyšší čas se podívat, co přesně fermentace znamená a kde najdeme ty nejlepší výrobky v Berlíně.

Fermentace je proces, kdy vládu v kuchyni převezmou mikroorganismy jako jsou bakterie, houby a enzymy. Je to jedna z nejstarších metod uchovávání potravin. A nejen to… fermentované potraviny jsou navíc navýsost zdravé. Pokud vás účinky kvašené zeleniny zajímají, neměl by vám uniknout samostatný článek, který jsme totmuto tématu věnovali. Teď ale zpět do Berlína! Tu skutečně poctivou výrobu tak, jak se provádí již dva tisíce let, najdeme v Schönebergu.

“Chceme lidem ukázat, jak se dělá ta správná fermentace. My jsme z Polska a fermentované potraviny známe doma již od dětství. Obzvlášť v zimě, kdy jsme na stole neměli žádnou čerstvou zeleninu, byla to pro naši kuchyň vítaná alternativa,” říkají majitelé kavárny Bärbucha a vysvětlují, že fermentace není nic komplikovaného, jen se nesmí udělat žádná chyba – použít správné sklo, žádný plast ani kov, vědět, jakou přidat sůl a jaká má být voda. Vlastně nic jiného k výrobě nepotřebujete.

Foto: Bärbucha

Jejich lehce kyselkavé nápoje ze zázvoru, z Earl Grey nebo ibišku, jogurt, kefír a vodní kefír a naložená červená řepa, okurky, zelí, citróny a papriky nejenže opravdu chutnají, ale jsou i potěšením pro naše zažívání. Až zde budete nakupovat, nezapomeňte na jejich hořčici. Ta mi chutná nejvíce. Další informace najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Gault&Millau Guide 2021: TOP 7 berlínských restaurací

“Nikdy nebyla gastronomická rozmanitost tak pestrá, nikdy nebyla kulinářská úroveň vyšší,” řekl Dr. Christoph Wirtz, šéfredaktor průvodce Gault&Millau Guide 2021. Gastronomická bible každoročně oceňuje ty nejlepší. Do nového Průvodce 2021 vydávaného organizací Restaurantlandschafft se dostalo 1 000 německých restaurací. 500 z nich je oceněno až 19,5 body. Berlín, který byl dříve považován za kulinářskou „poušť“, získal pěkných 21 míst. Zde jsou ty nejlepší z nich.
Shutterstock
Přečtěte si

Knedlíky v Berlíně

Kdo má pocit, že knedlíky jsou pouze českou specialitou, ten by si měl zajet na gurmánský zájezd do Berlína. Najdete je zde totiž na lístku v mnoha restauracích, v těch nejrůznějších variantách a chutích. Vybrali jsme pro vás ty nejznámější.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Před Ruskem jsme varovali, ale Berlín to nechtěl slyšet

      ·      08.08.2022
Často slýcháme, že jedním z důvodů pro Putinovo rozhodnutí zahájit svou "ruskou válku" byla skutečnost, že Západ ve svém hodnocení Ruska a jeho záměrů zanedbal historické zkušenosti Východu či spíše střední Evropy. Kdyby tomu bylo jinak a Západ

Aktuálně na německém webu

Wir haben gewarnt, aber Berlin hörte nicht zu

      ·      08.08.2022
Warum hat Putin beschlossen, den Krieg gegen die Ukraine vom Zaun zu brechen? In jüngster Zeit vernimmt man häufig die Meinung, einer der Gründe sei gewesen, dass der Westen versagt habe – auch, weil er die Erfahrungen des Ostens oder, besser gesagt: Mitteleuropas mit Russland