Bärbucha — kouzlo fermentace

Všude se dnes píše a mluví o fermentaci – nejvyšší čas se podívat, co přesně fermentace znamená a kde najdeme ty nejlepší výrobky v Berlíně.

Fermentace je proces, kdy vládu v kuchyni převezmou mikroorganismy jako jsou bakterie, houby a enzymy. Je to jedna z nejstarších metod uchovávání potravin. A nejen to… fermentované potraviny jsou navíc navýsost zdravé. Pokud vás účinky kvašené zeleniny zajímají, neměl by vám uniknout samostatný článek, který jsme totmuto tématu věnovali. Teď ale zpět do Berlína! Tu skutečně poctivou výrobu tak, jak se provádí již dva tisíce let, najdeme v Schönebergu.

“Chceme lidem ukázat, jak se dělá ta správná fermentace. My jsme z Polska a fermentované potraviny známe doma již od dětství. Obzvlášť v zimě, kdy jsme na stole neměli žádnou čerstvou zeleninu, byla to pro naši kuchyň vítaná alternativa,” říkají majitelé kavárny Bärbucha a vysvětlují, že fermentace není nic komplikovaného, jen se nesmí udělat žádná chyba – použít správné sklo, žádný plast ani kov, vědět, jakou přidat sůl a jaká má být voda. Vlastně nic jiného k výrobě nepotřebujete.

Foto: Bärbucha

Jejich lehce kyselkavé nápoje ze zázvoru, z Earl Grey nebo ibišku, jogurt, kefír a vodní kefír a naložená červená řepa, okurky, zelí, citróny a papriky nejenže opravdu chutnají, ale jsou i potěšením pro naše zažívání. Až zde budete nakupovat, nezapomeňte na jejich hořčici. Ta mi chutná nejvíce. Další informace najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Sommelier Jiří Markuzzi: Německý riesling i moravský ryzlink může být skvělý. V Německu však vítězí tradice

Občas má někdo to štěstí, že se narodí se jménem, které předurčí jeho budoucnost. Třeba tak jako majitel vinného obchodu Vino Markuzzi. Jiří Markuzzi se narodil v Česku, ale jeho předkové pocházeli, jak jeho příjmení napovídá, z Itálie. K vínu přivedl Jiřího jeho otec, který za ním (za vínem a s Jiřím) často jezdil na Moravu. Vzhledem k tomu, že se Jiří už na hotelové škole stal sommelierem, od mládí prozkoumá vinný potenciál různých států. S oblibou mluví nejen o Itálii, ale i o Německu. A právě o německých vínech v porovnání s moravskými (a nejen o tom) jsme se s Jiřím bavili.

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu