Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

Currywurst fast food snack Germany
V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.

Klobása posypaná kari a k tomu radler – o nic méně bizarní volba než smažený eidam s tatarskou omáčkou Foto: Shutterstock 

Döner – berlínský objev?

Döner patří k oblíbeným nejen berlínským jídlům, je nedílnou součástí celé německé kuchyně. Traduje se, že Döner byl vynalezen v Berlíně. V roce 1972 Kadir Nurman poprvé vložil šťavnaté grilované maso z rožně do kousku pita chleba. Při procházce městem se dnes zdá, že na každém rohu je alespoň jeden stánek s kebabem. Jedno je jisté, ať už döner kebab pochází odkudkoli: pro Berlíňany je döner nedílnou součástí jejich gastronomie.

Od nejznámějšího berlínského stánku s kebabem se táhne tak dlouhá fronta, až se to míjí se samou podstatou rychlého občerstvení Foto: Shutterstock

The Catch – platba kryptoměnou

Berlínská módní restaurace The Catch v Charlottenburgu je od založení inovativní hub, co se týče gastronomického provozu. Nyní přichází s další novinkou – umožňuje platbu kryptoměnou. To odpovídá kosmopolitnímu duchu restaurace, která na berlínské gastronomické scéně funguje od roku 2019. The Catch se zaměřuje na moderní japonskou kuchyni, její koncept ale pochází z Rigy. Lotyši jsou velmi ambiciózní; další pobočku plánují v Dubaji.

Pro zákazníky je platba kryptoměnou stejně jednoduchá jako kreditní kartou: hosté naskenují QR kód na platebním portálu, neodvádějí žádné další poplatky a zároveň využívají svou kryptoměnu v nejvýhodnějším kurzu. Podnik přijímá všechny běžné kryptoměny.

Foto: Shutterstock

Pizza z Berlína 

Jen málokdo ví, že berlínská společnost Freiberger patří ke světovým lídrům na trhu privátních výrobců mražené pizzy. Krachující společnost se 20 zaměstnanci koupil v Berlíně v roce 1976 Ernst Freiberger, syn výrobce zmrzliny. V roce 1986 otevřel v Berlíně-Reinickendorfu tehdy největší výrobnu pizzy v Evropě. Dnes se podle 1400 receptů v jeho 14 závodech v Evropě a USA vyrobí denně více než 3,5 milionu pizzy, které se prodávají ve 30 zemích světa. Berlín je i nadále jedním z výrobních míst a sídlem společnosti.

Currywurst

Mnoho měst prohlašuje, že currywurst se zrodil právě u nich. Berlíňané samozřejmě vědí, že currywurst vynalezla v Berlíně jistá Herta Heuwer, když ve svém stánku s klobásami, na rohu ulice v Charlottenburgu poprvé nabídla svým zákazníkům “Special Curry Bratwurst” – psalo se 4. září 1949. O deset let později Heuwer nechala zaregistrovat svůj recept u patentového úřadu pod číslem 721319. Jen v Berlíně se dnes prodá přes 70 milionů kusů currywurstu ročně. V celém Německu se výroba odhaduje na 800 milionů kusů ročně. 

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Gourmet

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch