Přečtěte si

Berlínská gastronomie – kebab, currywurst a kryptoměna

V Berlíně je bezmála 10 000 stravovacích zařízení. Vedle místních bizarností jako jsou klobásy zasypané indickou směsí koření nebo bramborák politý jablečným protlakem, nabízí kuchyni celého světa ve špičkovém provedení. Kdo má opravdu hodně času, může ale zkusit vystát frontu před vyhlášeným stánkem s kebabem, který už popírá myšlenku rychlého občerstvení. Experimentovat lze i při placení – podobně jako Praha má i Berlín svá místa umožňující platbu bitcoinem a dalšími kryptoměnami.
Přečtěte si

EUREF je berlínské „městečko budoucnosti“. A právě odtud míří restaurace the CORD ke kulinářským hvězdám

Gasometer je již 108 let dominantou Berlína-Schönebergu a zná ho snad každý Berlíňan. Na téměř šestihektarovém pozemku se však nachází také kampus EUREF, městečko budoucnosti, které je skutečnou laboratoří přechodu na obnovitelné zdroje energie a jedinou svého druhu v Evropě…. Ne, to jsem nevěděla ani po 35 letech v Berlíně. Stojím na hlavním náměstí se stoprocentně bezemisními budovami; v jedné z nich byla nedávno otevřena lifestylová restaurace the CORD. Pod vedením Thomase Kammeiera, kultovní osobnosti berlínské gastronomie, se vydala na vítěznou cestu ke hvězdám. Příliš mnoho superlativů najednou? Přesvědčte se sami, nebudete litovat.
Přečtěte si

Food Week v Berlíně – velká jízda pro chuťové pohárky

Food Week Berlin 2021, který se letos koná od 20. do 29. září, je sice o něco menší než obvykle, ale je stejně vzrušující jako vždy. Zve k objevování nových požitků, k poznávání neznámých způsobů přípravy jídla a vyzývá naše chuťové pohárky vydat se opět na velkou jízdu.
Přečtěte si

Zaměřím se na autentičnost „fake meat“, říká Renata Lukášová z Českého gastronomického institutu

O trendech, kterými pootočila pandemie, i o transformaci gastronomického průmyslu do online prostředí, související logistiky, problematiky obalů a o silném důrazu na udržitelnost mluví otevřeně programová ředitelka Českého gastronomického institutu – Renata Lukášová. Vypadá to, že právě prožíváme celosvětový gastronomický restart a zároveň jeho udržitelný start-up. I v těchto souvislostech bude Renata Lukášová hodnotit v porotě Taste Fake Meat!
Přečtěte si

Německo má nového tištěného průvodce po luxusních restauracích. V Česku vznikl naposledy průvodce po kulinářském Brně

Začátkem jara se každoročně oceňují nejlepší kulinární podniky na celém světě. Michelinský průvodce po těch nejlepších německých restauracích bude letos „pouze“ digitální, zato konkurenční průvodce Gault&Millau vyjde ve vydavatelství Burda poprvé v tištěné verzi. Češi slyší rovněž nejvíce na hvězdy od Michelina, ale také na ryze český Maurerův výběr. Jak tedy bude letos oceňování podniků, které musely být značnou část roku zavřené, vlastně vypadat?
Přečtěte si

Provozní šéf Bageterie Boulevard: V Německu frčí Sweet Ribs bageta, v Česku jednoznačně vede Bruselská

Rok koronavirové epidemie a lockdownů obrovským způsobem zasáhl nejen hospody, ale i velké řetězce restaurací a rychlého občerstvení. Výjimkou není ani Bageterie Boulevard, která hlavně v turistických destinacích přišla až o 70 procent tržeb. S provozním ředitelem této úspěšné české firmy, která před více než pěti lety expandovala na německý trh, jsme mluvili hlavně o tom, jaký rozdíl byl během epidemie v přístupu tamních a českých úřadů, ale i zákazníků. “Přístup a postup německých úřadů je, řekněme, o něco přátelštější,“ přibližuje v rozhovoru ředitel provozu Bageterií Boulevard Jiří Štěpánek. Jaká jsou další specifika pobočky v Drážďanech a co chystá Bageterie Boulevard do budoucna?
Přečtěte si

Srovnáváme: V Praze zanikají jednotlivé restaurace. V Berlíně už i celé jejich řetězce

Čeští podnikatelé v gastronomii si celkem oprávněně stěžují na pomalé a nedostatečné kompenzace státu. Ovšem u našich západních sousedů není situace o moc lepší. Alespoň co se týče podniků, které už musely zavřít. Zatímco v Česku zavírají „jen“ jednotlivé restaurace, v Německu krachují celé řetězce. Nejnověji musel kvůli krizi propustit prakticky všechny své zaměstnance steakhouse Maredo.
Přečtěte si

Šéfka veganského kebabu: Cílem je zasadit lidem brouky do hlavy. Aby se aspoň zamysleli

Kateřina Savická v listopadu otevřela veganský kebab a hranolkárnu Mooi v pražské Černé labuti. Přesto, že doba není pro otevření gastropodniku úplně „jako stvořená“, bojí se majitelka pražské pobočky víc předsudků lidí než samotné krize. S Kateřinou jsme se bavili nejen o zodpovědném stravování, ale i o vysněné pobočce Mooi u moře.